Läti silmaarst käib Valgas vastuvõtte tegemas

Foto on illustatiivne.
Foto on illustatiivne.

Viiendat aastat töötab Valga haiglas silmaarstina Läti tohter, kes aja jooksul ära õppinud eesti keele ja võtab Eestis patsiente vastu kaks korda nädalas.

Mõlemal pool piiri töötava lätlannast silmaarsti Rudīte Putna sõnul on Eestis töötingimused igati paremad kui Lätis. Aga et kodumaa on talle lähedane, ei meelita kõrgem palk teda siiski üdini Eesti arstiks hakkama, kirjutab Lõuna-Eesti Postimees.

Putna töötab lausa kolmes kohas. Kolm päeva nädalas võtab ta patsiente vastu Lätis Valka polikliinikus, kaks päeva Valmieras Vidzeme haiglas ja kahel korral nädalas Valga haiglas.

"Sõitmist oli küll ainult kümme minutit, aga emotsionaalselt oli muutus suur," iseloomustas Putna aega, kui ta Valgas ligikaudu viis aastat tagasi tööd alustas.

Putna elab Valkas, kuhu kolis üle 20 aasta tagasi. Pärit on ta piirist umbes 90 kilomeetri kaugusele jäävast Alūksne linnast. Hariduse sai naine Riia Meditsiiniinstituudis, mis nüüd kannab nime Riia Stradiņši ülikool.

Eesti keelt oskas ta siia tulles veidi ka varem, aga õppis tublisti juurde. Vestlesime Putnaga eesti keeles ning kuigi mõnel juhul tuli küsimust korrata, kulges intervjuu suuremate raskusteta.

Tema sõnul toimib Eesti meditsiinisüsteem paremini kui Lätis. Näiteks on Lätis digiretsept kasutusel alles sellest aastast, mistõttu pole süsteem veel päris sisse töötatud. Ka paberimajandust on meil vähem.

"Tunnen ennast Eestis väga hästi. Siin on digiretsept ja digilugu pikalt olemas ja töötavad paremini kui Lätis. Haigekassa süsteem on ka Eestis parem. Lätis on juba 20 aastat meditsiinil väga madal rahastus ja seepärast on kõik probleemid üha kasvanud," rääkis arst.

Ka palgaerinevused on Eesti ja teise kahe Balti riigi vahel hämmastavad. Kui viimase Baltimaade tervisestatistika kogumiku järgi oli 2015. aastal Eesti arstide brutokuupalk 2088 eurot, siis Lätis oli see 1183 ja Leedus 1154 eurot.

Putna tunnistas, et pole oma Läti palgaga rahul, aga lepib olukorraga. "Ausalt: ei ole rahul. Aga see on riigi poliitika ja see ei ole minu asi. Kui riigil ei ole raha, siis see on reaalsus."

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.