Paluste: Tervisekeskuste uus voor avatakse uue aasta alguses

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste rääkis tänasel konverentsil Meditsiin 2018 kaugel tervisekeskuste projekt on ja kuidas edeneb uue vooru ettevalmistamine.

Kui otsida sõna, mis tervisesüsteemi arenguid ja seal toimuvat sõnastaks, siis see on integratsioon, seostamine ja koostöö. Kas me räägime sellest, mis toimub võrgustumise nime all või me räägime tervishoiust ja sotsiaalvaldkonnast ning haridusest, siis ikka paremast seostamisest. Samuti me räägime ka esmatasandi ja eriarstiabi paremast seostamisest.

Tervisekeskus on esmatasandi sisene parem sidusus, kus perearsti ümber on terve rida teisi spetsialiste. Illustreerides tervisekeskuse minimaalset mudelit, siis seal on vähemalt 3 perearsti ja pereõdedega lisaks muud spetsialistid – füsioterapeut, ämmaemand miks mitte ka psühholoog, hambaravi ja apteek. See kontseptsioon mõeldi välja 2008. aastal, kui me koostasime esmatasandi arengukava. Sama kontseptsioon sai aluseks ka tervisekeskuste projektile, mille toetuseks õnnestus saada suur hulk ELi toetusraha.

Miks me soovisime saada sellele projektile ELi tuge. Tervisekeskuste üks mõte on ka see, et selline uus ja kvaliteetne keskkond on atraktiivne ka noortele.

Me võtsime omale eesmärgiks ehitada ELi rahaga vähemalt 35 tervisekeskust. See on miinimum. Mis aga juhtus – taotlusi tuli kokku tervelt 59, millest toetusele vastavaks on tunnistatud 55 projekti.

Kes olid projektide vedajad? 20 neist olid KOVid, 15 HVA haiglad, 6 perearsti äriühingut ja 14 muud tervishoiu teenuseosutajat. Nende vahel jagati ära 57 milj eurot. Muidugi oli Eestis ka enne seda meedet korralikke tervisekeskuseid, kes ei vajanudki sellist meedet.

Esimeses voorus selgus, et see oli väga suur proovikivi koostöövõimele. Koostööd pidid tegema perearstid ja kõik need teenusepakkujad, kes hakkavad tulevases tervisekeskuses tööle. Koostöö kokkulepped olid väga rasked sündima ja mitmed taotlused jäidki selle taha.

Kui suur on ühes või teises maakonnas kaetus – 94%-15%. Näiteks ei tulnud ühtegi taotlust Hiiumaalt. Me loodame, et sealt tuleb taotlus II voorus.

Teises voorus me loodamegi tervisekeskusi seni katmata piirkondades juurde saada.

Kui suured tulevased tervisekeskused saavad olema? 76% keskustest hakkab tööle 3-9 perearsti – ehk siis need on väiksed või keskmise suurusega keskused. Eesti mõistes suuri keskuseid, kus ühe katuse all hakkab tööle 20 perearsti, saab olema vaid neli.

Kas praegust olukorda saab ehitusbuumiks nimetada? Ma arvan, et saab küll. Praeguseks on ehitust alustanud 55st tervisekeskusest 30.

Järgmise aasta lõpuks peaks valmis olema 29 tervisekeskust. Selle aasta lõpuks pidi valmima 2 keskust, kuid need valmivad siiski alles järgmise aasta jaanuaris. Järgmisel aastal alustab ehitust 19 keskust. 2019 viimased 6.

See, et projektid on praeguseks kinnitatud, ei tähenda, et seal midagi enam ei muutu. Juba on tehtud projekti muutmise otsus neljale projektile – põhiliselt on muudetud eelarvet, on pikendatud lõpptähtaega, mitmed on muutnud teenuste loetelu keskuses – pigem vähenemise suunas. Miinimumist ei ole me siiski taganenud ja seda ei ole ka keegi taotlenud.

Samuti on tehtud finantskorrektsioon kuuele projektile, mis on tähendanud, et hanked on olnud ebakorrektsed ja eelarvet on seetõttu vähendatud.

Hea uudis on see, et seni ei ole esitatud ühtegi avaldust seetõttu, et perearstid oleks projektist loobunud.

Diskussioonid toetuse saajatega jätkuvad mitmel teemal – näiteks ruumiplaani teemal. Palju vastame abikõlblikust puudutavatele küsimustele. Hästi keeruline on proportsionaalsuse teema ühiste ruumide osas.

Uus taotlusvoor. Lähtuvalt õigusaktist on sisse toodud reservi mõte – mis tähendab, et jäägile lisaks jätta reservi raha nende maakonnakeskuste tarvis, kust ei ole tulnud ühtegi taotlust. Need on Võru, Jõgeva ja Hiiumaa. Samuti jätsime reservina varu nende piirkondlike tõmbekeskuste jaoks, kust taotlusi ei tulnud.

Rääkides uuest taotlusvoorust, siis see on plaanis avada suunatult nendele katmata keskustele. Samuti tahame anda võimaluse kinnitatud projektidele laieneda – et kui on perearste, kes tahavad heakskiidu saanud keskustega liituda, siis me anname neile lisaraha. Kõik ikka selleks, et kogu raha saaks maksimaalselt eesmärgi saavutamiseks ära kasutatud.

Miks uue meetme ettevalmistamine on nii kaua aega võtnud, meil ei ole olnud ajasurvet kiirustamiseks, lisaks on meil olnud kontakt kohtadega, kus uueks vooruks valmistutakse. Oluline on ka see, et kuna vahepeal on paranenud avalduste vastuvõtmiseks tehniline võimekus – oleme lihtsustamas taotlemise protsessi. Kõik taotlused saab täita juba uues registris – et kui need taotlused kinnitatakse, siis ei ole vaja enam taotlusi uuesti esitada. Meile tähendas see aga palju lisatööd ja uut määrust.

Uut määrust kutsume kõiki partnereid arutama uue aasta alguses. Pärast selle vastu võtmist ministri poolt saab avatud ka uus taotlusvoor.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.