Sütt: järgmise aasta teema on vastutuskindlustus

Jaan Sütt
Jaan Sütt

Eesti Arstide Liidu president aastast 2018 Jaan Sütt rääkis konverentsil Meditsiin 2018 liidu järgmise aasta plaanidest, kuhu kuulub ka ammu oodatud vastutuskindlustus. Samuti ootab ees kollektiivleppe ettevalmistamine.

Pärast meie viimase aja suuri pingutusi ei pea enam selgitama, kes me sellised oleme. Meie juriidiline raam on selline, et me ei saa teha ega muuta poliitikat, kuid saame juhtida tähelepanu kitsaskohtadele. Meie eesmärk ei ole siiski streikimine, vaid see on vahend eesmärkide saavutamisel. Kas me oleme liiga nn ametiühingud? Meid on viimasel ajal nimetatud igasuguste nimedega. Ma ei usu, et see on tänapäeval enam selline teema, mis võrdub punanurgaga. Ametiühingute korraldatud streigid ei ole kogu maailmas midagi haruldast – võtame või lennunduse. Ja olgu mainitud, et Soome arstid saavutasid 2001. aastal streigiga korraliku palgatõusu.

Meid häirib kõige rohkem see, kui me näeme, et patsiendid hakkavad kannatama. Kaks kevadet tagasi me korraldasime koos Kuido Nõmmega nn padjaaktsiooni. See ja streik on viinud Eesti tervishoiu rahastamise suurendamisele. Padjaaktsiooni ajal loodud facebooki grupp on ka praegu tegev ja see on muutunud oluliseks infokanaliks, mille kaudu paluvad infot edastada isegi riigiasutused.

Eesti terviseprofiil 2017
Eesti elanike eluiga on pikenenud 78 eluaastani. Suitsetamine ja alkoholi tarbimine on vähenenud. Samas on meil tervishoiukulud inimese kohta ühed väiksemad ELis ehk 6,7% SKTst. Samuti on välditavate surmade arv meil üks suuremaid ELi riikides. Näiteks oleme selles osas ka Küprosest viis korda maas – nemad panustavad sama palju tervishoidu kui meie.

Kõige selle kõrval on hea meel näha, et valitsus on võtnud vastu otsuse suurenda tervishoiu rahastamist suurendades pensionäride eest tasumist. See on väga hea ja viimasel ajal ainulaadne samm Eesti tervishoius. Kui võtta ka  alkopoliitika, võib öelda, et oleme õigel teel. 

Haigekassa eelarvet saaks aga veelgi optimeerida – asi, mida seal ei peaks olema, on ajutise töövõimetuse hüvitus.

Haiglad saavad praegu raha läbi suurte TORUde ja keegi ei tea, kuhu see kaob ja nagu Mart Einasto kliinikumist ütles – kõik kulub ära. Sellega makstakse kinni ka õhinapõhine töö, millega juurutatakse uusi ravimeetodeid. Tegelikult oleks vaja leida rahastus ka sellise tegevuse jaoks, et ravi kvaliteet ei langeks.

Vastutus ja ravivead
Arstide liit tegeleb ka ravikvaliteedi parandamisega läbi vastutuskindlustuse ja ravivigadest raporteerimise süsteemi. See teine pool on kergemini ellu viidav kui esimene. Dr Murruste on siin väga suure töö ära teinud. Väga oluline on aga välja selgitada vastutus. Mida keerukamaks läheb ravi, seda enam tekib ka vigu. Süsteemi, kus ei juhtu midagi, ei ole kuskil maailmas. See on paratamatu. Me peame neist vigadest lihtsalt võimalikult palju õppima. Praegu on kindlustatud vaid EALi liikmed. Haiglad eelistavad kahjusid välja maksta. Väga kurvaks teevad viimase aja kohtulahendid. Need on kõik õpikunäited, kuidas ei tohi juhtunut käsitleda.

Mis on lahendus? Meid on konsulteerinud ja aidanud lahendust leida vandeadvokaat Ants Nõmper. Oleme seisukohal – vastutust on vaja vähendada, et hirm kaoks. See loob alles võimaluse vigu raporteerida ja neist õppida. On mitmeid ettepanekuid, kuidas seda teha – see on juba poliitiline otsustamine.

Muud teemad
Peame hakkama tegelema kindlasti töökoormusega statsionaaris ja koolitusvõimaluste parandamisega. Haigekassa maksab praegu ainult 5 päeva eest aastas, kuid ette on nähtud 60 tundi.

Omaette teema on ka konkurendi juures töötamise keeld. See kahjustab tegelikult patsiendi õiguseid ja on ka arstieetika vastu. Haiglaarst töötab meil 1,4 koormusega – seda ei keelata – see ei kurna tööandja meelest arsti. Samuti ei kurna haigla silmis arsti ületundide tegemine võrgustunud haiglas.

Suurem tegemine sel aastal on uue kollektiivlepingu ettevalmistamine ja loodetavasti ka sõlmimine. Olulised teemad on seal väärikas palk arstidele ja residentidele, koormus, lisapuhkused. Pere ja puhkuse arvelt ületöö peaks olema senisest paremini väärtustatud.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.