"Pealtnägija": maailmas kogub populaarsust "fertiilsuskindlustus"

Karjääri või teistel sotsiaalsetel põhjustel raseduse edasi lükkamine on muutumas läänemaailmas ühe tavalisemaks. Eesti naistearstid soovitavad aga meeles pidada, et munarakkude külmutamine ei anna sajaprotsendilist garantiid ning võimalus elusa ja terve lapse ilmale toomiseks väheneb iga mööduva aastaga.

USA-s on saanud munarakkude külmutamisest väike tööstusharu. Meetodit reklaamitakse massiliselt kui nn "fertiilsuskindlustust". Mõned USA viljatuskliinikud korraldavad lausa munarakkude külmutuspidusid, kus teenust tutvustatakse šampanjaklaasi ja suupistetega. Pakutakse ka laenu ja järelmaksu võimalust. 

Eestis teenusele ameerikalikku lausreklaami ei tehta. Munaraku külmutamist pakuvad aga kõik suuremad viljatusravikeskused. Sõltuvalt paketi detailidest on hinnad vahemikus 600 kuni 2000 eurot. Haigekassa munarakkude külmutamist rahaliselt ei toeta.

ITK naistekliiniku viljatusravi keskuse naistearst Kai Haldre sõnul võib see aga varsti muutuda. Tõsi, mõningate piirangutega. "Käivad diskussioonid, et see võiks olla viljakuse säilitamisel näiteks kasvaja kiiritusravi eelselt siiski olla kaetud, ka haigekassa kindlustatud naistele," märkis Haldre.

Täpset üleriiklikku statistikat ei tehta, aga hinnanguliselt külmutab Haldre sõnul iseenda jaoks munarakke Eestis munarakke 50–100 naist. Kordades rohkem külmutatakse doonormunarakke ehk naiste munarakke, kes annetavad need teistele viljatutele naistele. Iseenda jaoks külmutavad naised munarakke Eestis valdavalt meditsiinilistel näidustustustel. Enamasti seoses vähiraviga, autoimmuunhaiguste ja ka teatud günekoloogiliste haiguste korral.

Hoolimata meditsiini üldisest võidukäigust pole tegu protseduuriga, mida saaks teha nagu maniküüri lõunapausil. Bioloogia vastu ei saa. 

Loe täismahus ERRist.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

SA IDA-VIRU KESKHAIGLA otsib kolme juhatuse liiget

Ida-Viru Keskhaigla

15. august 2018

LOOTE ULTRAHELISKRIINING OÜ otsib MEDITSIINIÕDE

Loote Ultraheliskriining OÜ

31. juuli 2018

Meditsiini­uudised

12. juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.