Veskimäe kingitus Eestile – 115 õppefilmi

Tõstamaa perearst Madis Veskimägi.
Tõstamaa perearst Madis Veskimägi.

Tõstamaa perearst Madis Veskimägi kingib Eestile 100. aastapäevaks 115 õppefilmi perearsti väikekirurgilistest protseduuridest.

Igal sündmusel või tegevusel on oma lugu ja taust, mis loomuliku arenguna kulgedes ühel hetkel saavad küpseks. 2010 a ilmus siinkirjutaja koostatuna raamat “Väikekirurgia ja traumatoloogia perearstile”, valdavalt 10 aasta töökogemusest maapiirkonna perearstina. Raamatu üks osa- väikekirurgia pildialbum andis ülevaate reaalsete protseduuride järkjärgulisest teostusest. Tehniliselt on pildid jäädvustatud “digiseebikaga”, kaameraga, mille kvaliteet on piisavalt hea ja kõige tähtsam – seda on võimalik alati kaasas kanda ja kasutada kui selleks on vajadus. Raamatu ilmumisele järgnevatel aastatel on toimunud head videopilti võimaldavate kaamerate areng, veelgi tähtsam – on arenenud ka keskkonnad videoklippide talletuseks ja vahetuseks – Youtube, Facebook, e-kirja listid, veebiväljaanded, portaalid jt. Kõige tähtsam – toimunud on netiühendusega nutiseadmete kiire areng. Mõningase murega võiks nentida, et kahjuks liigagi sageli on virtuaalkeskkond paeluvam kui reaalkeskond, päris elu.

Poisi ja tudengipõlve foto- ja amatöörfilmihobist on välja kasvanud videograafia, suuresti iseõppides, saades ka vastavat koolitust Balti Filmi ja Meedia Koolis ning suheldes kinomeestest sõpradega. Pedagoogide pojana, olles läbi viinud arvukalt koolitusi ja õppepäevi väikekirurgiast, olen veendunud tuntud reegli paikapidamises – hea pilt on väärt enam kui 1000 sõna. Seda võiks edasi arendada järgnevalt – hea, reaalajas jäädvustatud, ilustamata videoklipp koos helitaustaga on väärt enam kui 1000 pilti.

Maapererasti töös, piirkonnas, kus elab paartuhat elanikku ja kaugus maakonnahaiglast on üle poolesaja kilomeetri, vajab üht või teist väikekirurgilist protseduuri keskmiselt 10–15% patsientidest. Kui lisada siia valvetöö maakonnahaigla erakorralise meditsiini osakonnas, siis on selge, et materjali puudust ei ole. Tuleb vaid vältida sarnaste protseduuride kordumist.

Väikekirurgiliste protseduuride õppefilmide tegemisel on aluseks eetika – patsient peab olema sellega nõus ja täiesti arusaav eesmärkidest, välistatud peab olema delikaatsete andmete leke ja äratuntavus. Isiklikult mul puudub rahalise kasu motiiv ja see asjaolu on ka oluline patsiendile. Tema „valu, vaev ja veri“ ei muudeta rahaks. Ilustamata, täismahus protseduuri jäädvustamine suures plaanis ühes selgitustega annab kokkuvõttes hea väärtusega õppevahendi. Seda kinnitavad e-kirjad kolleegidelt üle Eesti ja see motiveerib jätkama. Minu ülim eesmärk on ikka „parandada maailma“– aidata Eesti patsiente kodulähedases tervisekeskuses, vähendada nende kannatusi ootamistel kitsama eriala arstide vastuvõtule saamisel ja transpordil. Oluline on ka see, et lihtsamate protseduuride tegemine esmatasandil jätab kirurgidele, nahaarstidele, traumatoloogidele, EMO arstidele jt spetsialistidele rohkem aega ja ka raha tegelemiseks kitsalt erialase haigega. Tõuseb nende erialane pädevus ja töörõõm. Lisaboonusena tõuseks ehk maksumaksja raha kasutamise efektiivsus, sest  üks ja sama protseduur võrdse tulemusega tehtuna kitsama erialaspetsialisti poolt, on perearsti tööna 5–6 korda soodsam!

Tehnilise poole pealt toimub enamus protseduuride jäädvustamine lakke kinnitatud protseduuri lambi külge monteeritud „digiseebikaga“, valmib  videofail “Full HD”resolutsiooniga 1920x1020. Järgneb montaaž videofilmiks videotöötlustarkvaraga, lisades selgitavad kirjed, helifailina selgitused, sobiva muusika, ultraheli ja röntgenuuringute leid, histoloogiliste uuringute originaalkoopiad, joonised jm. Järgneb videofilmi laadimine youtube-i ja esmane tutvustus Facebook kaudu. Need keskkonnad võimaldavad ka kahepoolset suhtlust, arvamuste vahetust, tagasisidet- see on väga oluline.

Videofailide nimetamisel on aluseks kindel süsteem. See algab sõnadega „VÄIKEKIRURGIA PEREARSTILE.“, järgneb konkreetne protseduuri nimi või tegevus. Nii on huvipakkuvate videofilmide leidmine youtube „avarustest“  lihtne ja kiire, tuleb vaid otsinguaknasse sisestada märksõna “väikekirurgia”. Filmile on antud õppeotstarbeline sisu- ei midagi üleliigset, rõhuasetus on probleemi tutvustusel, haige läbivaatusel, vajadusel ultraheli, laboratoorsel või röntgendiagnostikal, diferentsiaaldiagnoosil. Järgneb protseduuride ettevalmistuse, varustuse komplekteerimise, protseduuri teostuse ja järelkäsitluse esitus.

Kui võimalik, on õppefilmi lõppu lisatud ka kaugtulemus- kuidas näeb välja eemaldatud sünnimärgi piirkond, kuidas paraneb haav jm, teinekord ka mõni inimlik detail. Eesmärk on saada kõigile lihtsalt juurdepääsetav informatiivne ja efektiivne tänapäevane õppevahend noortele kolleegidele ja perearstidele, just see, millest ise olen kunagi puudust tundnud. Vahest oleks see tilluke panus, et toimima hakkaks hea meditsiini korralduse kuldreegel – õige patsient, õigel ajal ja õiges kohas. Patsient ja kitsama eriala arstid veenduvad perearstide võimekuses, ei nõuta suunamist ja saatekirja. Väheneks praegu üldlevinud nähtus – tubli pool või isegi kolmveerand eriarstide vastuvõtul käivatest patsientidest saaksid oma probleemi lahendatud esmatasandil, kodulähedases tervisekeskuses. Eesmärk ei ole kellegi töö äravõtmine või aitamine vaid mõistlik tööjaotus medtisiinisüsteemis, kõik mis on võimalik teha meditsiini esmatasandil, perearsti meeskonna poolt, see peab ka nii toimuma.

Läheneb meie riigi suur tähtpäev- Eesti Vabariik 100. Kogunenud on ka üle 100 õppefilmi, nende avalikustamine just nüüd, meie vabariigi suure tähtpäeva, 100. aastapäeva künnisel on minu tagasihoidlik kingitus Eestile- meie meedikutele ja patsientidele.

 Madis Veskimägi

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.