Metotreksaadi üleannustamine toob surmajuhte

Euroopa Ravimiamet (EMA) alustas üleannustamise jätkuvate teadete tõttu metotreksaadi valest kasutamisest tingitud ravivigade riski hindamist.

Metotreksaati kasutatakse nii põletikuliste haiguste kui kasvajaliste haiguste ravis. Põletikuliste haiguste, nt erinevate artriitide, psoriaasi ja põletikulise soolehaiguse ravis tuleb metotreksaati võtta 1 kord nädalas. Kasvajaliste haiguste korral on annus suurem ning ravimit manustatakse sagedamini, kuid tsükliliselt. On esinenud juhtumeid, et põletikuliste haigustega patsiendid on metotreksaati võtnud või on neile seda ekslikult määratud igapäevaselt, mis on viinud tõsiste tagajärgedeni (sh surmaga lõppenud juhud).

Metotreksaadi raviveast tingitud riskid on olnud teada aastaid ning nende vähendamiseks on kehtestatud riskivähendamise meetmed, kuid need ei ole aidanud üleannustamise juhte vältida. Seetõttu hindab Euroopa Ravimiameti riskihindamise komitee veelkord olemasolevaid andmeid, et anda edasised soovitused ravivigade riski vähendamiseks.

Eestis on valest annustamisest (ravimit võeti kord nädalas asemel kord päevas) tingitud üleannustamisest teada kaks juhtu 2016. aastast. Ühel juhul lõppes see patsiendi surmaga. Haigekassa andmetel kasutas 2017.a. suukaudset metotreksaati (TREXAN tablett 2,5 mg 100 TK) üle 6500 isiku. Seda määravad peamiselt reumatoloogid, dermatoveneroloogid, pediaatrid, onkoloogid, hematoloogid ja perearstid.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

PÕHJA-EESTI REGIONAALHAIGLA otsib DIAGNOSTIKAKLIINIKU JUHATAJAT

Põhja-Eesti Regionaalhaigla SA

03. detsember 2018

Meditsiini­uudised

6. november 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

oktoober 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.