Perearstide selts: kvaliteedikontroll vajab uut lähenemist

Arsti ja patsiendi vahelises suhtes on patsient alati nõrgem pool, sedastab perearstide selts.
Arsti ja patsiendi vahelises suhtes on patsient alati nõrgem pool, sedastab...

Patsient peab olema kindel, et Eestis pakutav arstiabi on tõenduspõhine ning vastab ühtselt kokku lepitud kvaliteedistandarditele, rõhutab Eesti Perearstide Selts 19. juunil avalikus pöördumises.

Arsti ja patsiendi vahelises suhtes on patsient alati nõrgem pool, kes arsti usaldab ning kes enamikul juhtudel pole võimeline meditsiiniinfot hindama arstiga samaväärselt, märgivad perearstid.

On väga vajalik, jätkavad nad, et kvaliteeti ka kontrollitakse.

"Nii nagu on oluline, et arsti haridust tõendavad dokumendid on korras, on tähtis ka see, et arst oma töös teaduspõhisest meditsiinist lähtuks ja arstikutse eetikat järgiks. See tähendab, et kvaliteedikontroll peab vajadusel hõlmama ka arsti teadmiste ja oskuste, sealhulgas suhtlemisoskuse hindamist," seisab pöördumises.

Lisatakse, et arsti tööandjal peab olema võimalus tutvuda arsti senise töökvaliteediga juba enne värbamist. Patsientidel peab olema üks kindel koht, kuhu vajadusel kaebus esitada – seda teadmisega, et kaebusele järgneb põhjalik ja objektiivne juurdlus.

Nii nagu kõik inimesed, võivad ka arstid eksida. "Arsti jaoks on raviviga alati emotsionaalselt väga koormav, süütundega on keeruline hakkama saada," seisab kirjas.

Erinevatele tervishoiuametitele saadetud pöördumises rõhutab perearstide selts, et Eesti vajab ühtset ja ühe ametkonna poolt koordineeritavat süsteemi, mis lisaks kvaliteedikontrolli tagamisele võimaldab arstidel eksimuste korral ennast ja üksteist turvalises õhkkonnas analüüsida, eksimuste põhjused leida ja ennetavad vahendid edasiste eksimuste vältimiseks kasutusele võtta.

Tuleks luua ka vastutuskindlustussüsteem, mis pakuks tuge arsti eksimuse tõttu kannatanud patsiendile.

Eesti Perearstide Selts kutsub üles sotsiaalministeeriumit, terviseametit, haigekassat ja kõiki arstide erialaseltse sellise süsteemi loomiseks jõud ühendama.

Kuigi arstide ja tervishoiutöötajate puudus on Eestis terav probleem, leiab Eesti Perearstide Selts, et patsiendiohutuse arvelt ei tohi mööndusi teha.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.