Unehäired Parkinsoni tõve korral

Unehäired on neurodegeneratiivsete haiguste korral sagedasteks sümptomiteks, nende olemus on aga mitmesugune. Parkinsoni tõve võtmes jagab nõu ITK neuroloog Toomas Toomsoo.

 Artikkel ilmus tervikuna maikuu Meditsiin Fookuses ajakirjas.

Unehäired esinevad peaaegu kõigil Parkinsoni tõve (PT) patsientidel ja võivad alata juba haiguse prodromaalperioodis, kui haiguse motoorsed sümptomid pole veel väljakujunenud.

Kõige enam räägitakse järgnevatest unehäiretest; REM une käitumishäired, mis väljenduvad ebanormaalsete sõnalise või motoorse käitumishäirena (nutmine, peksmine, ebameeldivad unenäod), sageli on ohvriteks voodikaaslane. Diagnoositakse REM une käitumishäiret kliiniliselt ja polüsomnograafial.

REM une käitumishäire teke on seotud ajutüve kahjustumisega, mis reguleerivad lihasatooniat REM une faasis. REM une käitumishäire esinemine ja PT tekkimise risk on väga kõrge, nii võib idiopaatilise REM une käitumishäire esinemisel olla PT tekkerisk 5 aasta jooksul 35%, 10 aasta jooksul 73% ja 92% 14 aasta jooksul.

Teine oluline unehäire on eksessiivne päevane unisus, seda ei esine üldiselt PT patsientidel sagedamini kui mitte PT patsientidel aga see on seotud haiguse kestvuse ja dopaminergilise raviga. Samas on leitud, et inimesed, kes jäävad päeval ootamatult magama või uinuvad vähemalt üheks tunniks päevasel ajal omavad kõrgenenud riski haigestumaks PT. Paljudel neil juhtudel esineb kaasuvalt ka obstruktiivset uneapnoed, mis tõestab vajadust uneapnoele veelgi suuremat tähelepanu osutada.

Kui PT on juba diagnoositud

Unehäired esinevad 60-90% juhtudel. Kõige enam esineb insomniat, öist urineerimisvajadust, mis soodustab katkendliku une tekkimist, raske keerata end voodis, akatiisia, jalgade krambid öisel ajal, norskamine, segasusseisundid ärkamisel, valulikud hommikused düstooniad. Kõige sagedasemaks insomnia väljenduseks on varahommikused ärkamised (80% ), öised ärkamised (40%), öised ärkamised ( 30% ), raske uinuda (20%). Insomnia esineb harva PT diagnoosimisel, kuid selle esinemissagedus kasvab haiguse progresseerumisel. Suureneb ka liigse päevase unisuse episoodid, mis tekitavad probleeme autojuhtimisel, halvendavad elukvaliteeti.

Liigset päevast unisust esineb päris palju, erinevate epidemioloogiliste uuringute alusel kuni 75% PT juhtudel. Peamiseks põhjuseks peetakse dopaminergiliste ravimite sedatiivset efekti , uneatakid esinevad kuni 30% PT patsientidel, mis võib ohtu seada patsiendi enda kui ka teised autoroolis. Taoliste uneatakkide paremaks hindamiseks on oluline teada, kas patsient tarvitab raviks dopaminiiagoniste, milline on Epworthi Unisuse Skaala tulemus, mida kõrgem punktide arv, meessugu ja haige vanus, seda suurem riski sattuda liiklusavariisse.

Unekvaliteet on üheks sõlmküsimuseks PT ravis, motoorsete sümptomite leevendumisel ja teiste mittemotoorsete sümptomite vähenemisel. Sageli esinevad ka nn unetsükli häired, päeval soov magada, öösel pole und. See võib olla seotud ka kaasuva depressiooni, dementsusega, vähenenud melatoniini tasemega, hüperkortisolismina. Obstruktiivne uneapnoe, pole samuti PT patsientide puhul haruldane. Apnoe-hüpnoe indeks suurem kui 5 on kuni pooltel PT patsientidel ja suurem kui 30 kuni 15% patsientidest, kuid on ka uuringuid vastupidistest tulemustest ja seda, et PT patsientidel ei ole uneapnoed enam kui mitte PT patsientidel ja seda seetõttu, et PT patsiendid on enam normkaalulised või alalkaalulised, mistõttu PT üksinda ei ole uneapnoe riskifaktoriks.

REM une käitumishäire, võib PT esmadiagnoosimisel esineda kuni 30% juhtudel, enamasti on selle esinemissagedus tavapärasest kõrgem konkreetse kliinilise PT korral; vanem iga, mees, pikem parkinsonismi esinemine, akineetiline- rigiidne tüüp, "tardumised", kukkumised, impulsikontrolli häired ja kognitiivsed häired. Rahutute jalgade sündroom, pole väga tüüpiline PT korral, kuid võib esineda ka PR prodromaalfaasis.

Nii on leitud, et kui tegemist on mehega, ja rahutuid jalgu esinem enam kui 15 korda kuu jooksul on PT haigestumise risk 4-8 aasta jooksul kõrgem. Võimalik, et tegemist varase PT sümptomi, mitte aga riskifaktoriga. Sellele küsimusele täna veel vastus puudub. Uneaegne perioodiline jalgade liigutamine, need on väga lühiaegsed jalgade liigutamise episoodid, enamasti kestvusega 0,5-5 sekundit, vähem kui 90 sekundit. Tekib enamasti, kui kahjustunud on tsentraalsed dopaminergilised funktsioonid. Unehäired geneetiliste PT vormide korral, eriti Parkin mutatsioonide korral, on erinevusi üksikute unehäirete esinemisel erinevate mutatsioonide puhul aga mitte märkimisväärselt.

Unehäirete ravi  Parkinsoni tõve patsientidel

See on väljakutse ja alati ei õnnestu. Ravi on sageli individualiseeritud, sest kõigile ühtemoodi meetod ei toimi. Ravimid (eszopiclone, trazodon,melatonin, quetiapin ) võivad olla efektiivsed, kellel uinumise häired. Dopamiiniagonistid (rotigotin, ropinirol) sobivad patsientidele, kellel uinumishäired ja katkendlik uni või öised parkinsonismi sümptomid. Dopamiiniagonistid parandavad ka meeleolu ja võivad aidata varahommikuste kangestumiste vastu. Ajusüvastimulatsioonil võib olla positiivne toime. Haiged, kellel esinevad unetsüklihäired , peaksid mõtlema enam unehügieenile; ühel ja sama ajal magama, mitte tarbima alkoholi une eelselt. Patsientidel, kellel esinevad ootamatud uinumise episoodid, peaks kaaluma dopaminergiliste ravimite annuste alandamist, vahetada ravimit või lõpetada ravim.

Abi võib olla modafinilist. Uneapnoe käsitlusel on oluline hingamisaparaadi kasutamine. Kui aga põhjust ei tea või tegemist REM une käitumishäiretega, võib abiks olla klonazepaam, sealjuures pramipeksool, ei leevenda REM une käitumishäireid. Rahutute jalgade sündroomi korral võib õnnestuda ravi dopaminiagonistidega, aga ka mittedopaminergiliste ravimitega (gabapentin, pregabalin , oksükodoon/ naloksoon).

Lisa kommentaar

  • Toomas Toomsoo
    Ida Tallinna Keskhaigla neuroloogiakeskuse juhataja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.