Antihistamiinide võrdlus: kumb on etem?

Kaks allergiaravimit käsimüügist.
Kaks allergiaravimit käsimüügist.

Paljud inimesed ja ka lapsed kasutavad allergia sümptomite ravimiseks antihistamiine. Neist kaks kõige populaarsemat on Zyrtec ja Claritin, ent milline on parim?

Antihistamiinid võivad leevendada allergia sümptomeid, nagu näiteks silmade vesisust, naha sügelust, löövet ja paistetust. Lisaks võib neist olla abi dermatiidi või isegi sääsehammustuste korral, ent tavaliselt on nad ette nähtud konkreetsete allergiate vastu.

Zyrtec ja Claritin kuuluvad samasse ravimiklassi. Mõlemad on teise põlvkonna antihistamiinid ja toimivad üldiselt organismis samal viisil. Kummalgi pole teise ees selget eelist.
Käesolevas artiklis vaatleme me üksikasjalikult Zyrteci ja Claritini vahelisi erinevusi.

Zyrtecil ja Claritinil on erinevad toimeained. Zyrtec sisaldab tsetirisiindivesinikkloriidi, teise nimega tsetirisiin HCL, Claritin aga loratadiini.

Uimasus
Zyrtec ja Claritin on teise põlvkonna antihistamiinid. Nende korral on väiksem tõenäosus, et nad võiksid muuta inimese uimaseks või mõjutada erksust muul viisil, võrreldes vanemate, esimese põlvkonna antihistamiinidega.
Siiski võib Zyrtec põhjustada uimasust suurema tõenäosusega kui Claritin.
Zyrteci infolehel on märgitud, et seda ei tohiks võtta, kui inimene peab juhtima sõidukit või kasutama masinaid. Samuti tuleb vältida Zyrteci manustamist koos alkoholi või teiste ravimitega, mis võivad põhjustada uimasust.

Ajaskaala
Zyrtec ja Claritin säilitavad toime ligikaudu 24 tunni vältel. Neid tuleks võtta ainult kord päevas. Organism omastab mõlemaid antihistamiine kiiresti, kuid mõnedel inimestel näib Zyrtec kiiremini toimivat.
2014. aastal läbi viidud uuringus tehti kindlaks, et mõlemad ravimid imendusid vereringesse 1-2 tunni jooksul pärast ravimi võtmist. Teiste uuringute tulemuste kohaselt reageerib enamik inimesi Zyrteci manustamisele 1 tunni jooksul, Claritini puhul võib mõjumiseks kuluda aga 1-3 tundi.

Hoiatused
Zyrtec ja Claritin on enamiku väiksemate allergiate all kannatavate inimeste jaoks ohutud, kuid kõrvalmõjude hulka võivad kuuluda peavalu ja pööritus. Claritini ja Zyrtecit peetakse enamiku väiksemate allergiate all kannatavate inimeste jaoks äärmiselt tõhusaks ja ohutuks. Ent nagu kõikide ravimite korral, võib esineda võimalikke kõrvalmõjusid. Loratadiin ei pruugi olla ohutu inimestele, kellel esineb tõsiseid maksahaigusi. Maks peab loratadiini lagundama, tsetirisiin aga väljastatakse organismist uriinis valdavalt muutumatul kujul.
Claritinil võib esineda koostoimet teiste ravimitega suurema tõenäosusega kui Zyrtecil. Claritin lagundatakse maksas ensüümidega, mille toimet teised ravimid võivad tõkestada. Selle tagajärjel võib Claritin koguneda organismi, suurendades kõrvalmõjude riski.

Mõnedel inimestel võib pärast antihistamiinide manustamist tekkida raske allergiline reaktsioon, mida nimetatakse anafülaksiaks. Pöörduge kiiresti arsti poole, kui esineb järgnevaid sümptomeid:

* nahalööve

* kurgu paistetus
* huulte või näo paistetus
* hingamisraskused või muud respiratoorsed sümptomid
* südame pekslemine

Mõned antihistamiinid on lastele ohutud, kuid enne antihistamiinide andmist lastele on soovitatav konsulteerida arstiga või lugeda hoolikalt ravimi infolehte.
Ühe 2012. aastal avaldatud ülevaate kohaselt võib antihistamiinide tarvitamine raseduse ajal põhjustada probleeme. Paljud uuringud on kinnitanud esimese põlvkonna antihistamiinide ohutust, kuid märksa vähem on teada teise põlvkonna ravimite nagu näiteks Claritini ja Zyrteci mõjust loote arengule.
Kuigi Suurbritannia Riiklik Tervishoiuamet on kinnitanud, et loratadiini ja tsetirisiini kasutamine raseduse ajal ei tohiks olla ohtlik, tuleks siiski enne antihistamiinide tarvitamist pidada nõu arstiga.

Kokkuvõte
Claritin ja Zyrtec on populaarsed käsimüügis saadaval olevad antihistamiinid. Neid peetakse väga ohututeks ja tõhusateks ravimiteks väiksemate allergiate korral.
Mõlemad on teise põlvkonna ravimid ja põhjustavad vähem uimasust kui esimese põlvkonna antihistamiinid. Siiski võib Zyrtec põhjustada uimasust suurema tõenäosusega kui Claritin.
Ükski uuring pole näidanud, et Zyrtec või Claritin oleks rohkem tõhusam, kuid mõnedel inimestel on ühe ravimi mõju osutunud teisega võrreldes paremaks. Nende vaheliste väikeste erinevuste tõttu võib üks ravim mõnede inimeste jaoks teisest sobivam olla.

 

Lisa kommentaar

  • MedicalNewsToday
    tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.