Ülikool soovib meditsiiniuuringute nõukogu loomist

Dekaan, professor Margus Lember.
Dekaan, professor Margus Lember.

TÜ meditsiiniteaduste valdkond on teinud ettepaneku moodustada sotsiaalministeeriumi juurde Eesti meditsiiniuuringute nõukogu.

Eesti meditsiiniuuringute nõukogu visioon on terviseministrile saadetud seletuskirja kohaselt teaduspõhine panustamine inimeste tervise hoidmisse, parandamisse ja tervishoiuteenuste kvaliteetsesse osutamisse.

Avalduses seisab, et missiooni elluviimiseks juhitakse ja toetatakse kõrgtasemel teadusuuringuid, luuakse uusi teadmisi ning edendatakse teadmiste rakendamist tervishoiupoliitikas ja -praktikas:

  • edendatakse terviseuuringuid ja vastavate terviseuuringute andmebaaside taristu väljaarendamist,
  • edendatakse arstide ja teadlaste kõrgtasemel ettevalmistust terviseuuringute tarbeks,
  • pakutakse teadus-praktilisi eeliseid/hüvesid inimeste tervisele,
  • luuakse majanduslikku kasu tervishoiu-uuenduste ja innovatsiooni kaudu.

Praktikas tähendab see rahastamisvõimaluste loomist teadlastele ja arstidele ülalesitatud eesmärkide täitmiseks.

Pakutavad rahastamisvõimalused on:

1. Uurija poolt juhitud uurimisprojektid: korrapärased, pidevad rahastamisvõimalused. Rahastamine on saadaval mistahes uurimisvaldkonnale, mis on vastavuses EMN poolt seatud uurimisülesannetega, abikõlbulikele uurimisrühmadele ja üksikisikutele, pakkudes rahastamist läbi erinevate karjääritasemete (doktorantidest tippteadlasteni), alusuuringutest kuni siirde- ja kliiniliste uuringuteni. Ettepanekud vaadatakse läbi juhatuse ja ekspertide paneeli koosolekutel.

2. EMN strateegilised rahastused: rahastamisvõimalused konkreetsete uurimisülesannete lahendamiseks, mis on eesmärgistatud EMN poolt. Need on tavaliselt ühekordsed uurimiskutsed või rakendatakse piiratud ajaperioodiks. Nendel taotlustel võivad olla spetsiaalsed rakendus- ja läbivaatamismehhanismid.

Uurimisvaldkonnad

  • Infektsioonid ja immuunsus
  • Molekulaarne ja rakuline meditsiin
  • Neuroteadused ja vaimne tervis
  • Siirdemeditsiin ja personaalne meditsiin
  • Kroonilised haigused ja tervislik töövõimeline vananemine

Loodava nõukogu struktuur

Nõukogu koosneb 6–10 meditsiinivaldkonnas tippu jõudnud akadeemilise kraadiga administraatorist, teadlasest, ettevõtjast, ettevõtlussektori töötajast, kellel on selge arusaam meditsiiniteadusest maailmas ja selle võimalustest. Selle administratsioon koosneb juhatajast, paarist erialase akadeemilise kraadiga töötajast ning mõnest administratiivtöötajast. Eesmärk on hoida administratiivkulud minimaalsena.

Nõukogu ekspertkomisjonid koosnevad vaid konkreetsete valdkondade tippteadlastest, vähemalt 50% komisjoni liikmetest peaks olema väljaspoolt Eestit.

Vastav ettepanek on tehtud ka Rahvastiku Tervise Arengukava 2020–30 projekti.

Terviseminister Riina Sikkutile saadetud ettepanekule on meditsiiniteaduste valdkonna poolt alla kirjutanud valdkonna dekaan, professor Margus Lember.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.