Kas toidulisandid mõjutavad sooritusvõimet?

Toidulisandite tarvitamine sooritusvõime akuutseks mõjutamiseks ja/või treeninguprotsessi tulemuslikkuse suurendamiseks on sportlaste seas laialdaselt levinud praktika, millel sageli (pigem enamasti) puudub ratsionaalne tõenduspõhine alus, tõdeb Martin Aedma oma kaitsmisele tulevas doktoritöös.

Teaduslikud andmed turustatavate toidulisandite mõju kohta inimese organismile tihti kas puuduvad üldse või siis on napid ja vastuolulised.

Martin Aedma uurimistöö peamiseks eesmärgiks oli välja selgitada kolme toidulisandina kasutatava aine – kofeiini, naatriumtsitraadi ja kreatiini – mõju treenitud maadlejate kehalisele töövõimele võistluspäevale sarnastes tingimustes.

Pärast ühe, teise või kolmanda aine manustamist sooritasid sportlased vaheldumisi puhkusega neli töövõime testi, millest igaüks imiteeris kestuse ja pingutuse iseloomu poolest maadlusmatši, neli sooritust tervikuna aga võistluspäeva. Mõõdeti ülakeha lihaste anaeroobset võimsust, mis on maadluses edu saavutamise seisukohast keskse tähtsusega võimekuse aspekt. Lisaks kontrolliti nende toidulisandite mõju mõnedele ainevahetuse parameetritele, südame löögisagedusele ja kognitsioonile (sportlase tajutav pingutuse raskusaste ja väsimuse tase).

Ükski kasutatud ainetest võrreldes platseeboga sooritusvõimet ei parandanud. Kofeiini mõju osutus osaliselt negatiivseks, mis avaldus tippvõimsuse langusena kolmandas ja neljanda testis kofeiini, mitte aga platseebo manustamise korral. Kõrgenenud laktaadi tase veres ja südame löögisagedus puhkepauside lõpus viitasid kofeiini taastumisprotsesse pärssivale toimele.

Naatriumtsitraadi mõjul suurenes vere puhversüsteemide mahutavus ning vähenesid vereplasma mahu languse ulatus ja sportlaste poolt subjektiivselt tajutav pingutuse raskusaste „võistluspäeva“ vältel.

Kreatiini manustamise puhul tõusis südame maksimaalne löögisagedus töövõime testi ajal ning samuti südame löögisagedus testijärgse taastumise varases faasis. Kreatiin (ega ka kofeiin) ei mõjutanud subjektiivselt tajutavat pingutuse raskusastet „võistluspäeva“ vältel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.