Kallinev ravimipakend tekitab surve hinnatõusuks

Tervise- ja tööminister Riina Sikkut tõdes, et uute turvaelementidega ravimipakendite tootmine on senisest kallim ja tekitab pikas perspektiivis surve hinnatõusuks.

Riigikogus oli kolmapäeval esimesel lugemisel valitsuse algatatud ravimiseaduse muutmise seaduse eelnõu (706 SE), millega muudetakse ravimite turvaelementide nõudeid, mis on vaja viia vastavusse Euroopa Komisjoni määrusega. Euroopa Komisjoni määruse rakendamisega võetakse kogu Euroopas kasutusele ravimite turvaelemendid ja luuakse süsteem, mis võimaldab edaspidi tuvastada ravimi ehtsust igas ravimite tarneahela etapis. Eelnõuga kohustatakse ravimitootjaid edaspidi retseptiravimi pakendile paigutama turvaelemendid. Hulgimüüjatele ja apteekritele lisandub kohustus kontrollida ravimite turvaelemente.

Eelnõu tutvustanud tervise- ja tööminister Riina Sikkut tõi muuhulgas välja muudatusega seotud avaliku sektori kulud.

Ravimiseaduse rakendamiseks on Ravimiameti andmekogudes vaja teha arendustöid, kuludeks on hinnatud 66 000 eurot. Lisaks kaasnevad kulud ühe inspektori ametikoha loomisega ja järelevalveülesande täitmiseks umbes 48 000 eurot aastas. Terviseametile lisanduvad töötasudega seotud kulud 14 000 eurot aastas ja laoprogrammi arendustöödeks ja REKS-iga ühendamiseks on lisakulu umbes 10 000 eurot, mis kaetakse sotsiaalministeeriumi eelarvest.

Riigikogu liige Viktor Vassiljev märkis, et lisaks avalikule sektorile peab kulusid kandma ka erasektor ning seoses sellega võivad ravimite hinnad suureneda. Vassiljevi küsimus Sikkutile oli, kas on välja mõeldud mehhanism, et ravimihinnad ei suureneks sellisel määral, mis tekitaks augu ravimiostjate ehk inimeste ehk kodanike taskusse.

Sikkut vastas, et erasektori kulud ei ole teada, sest nad ei ole ise soovinud neid avalikustada. „Seal ei ole otsest mehhanismi, vähemalt soodusravimite puhul, mida enamik patsiente tarbib. Soodusravimite puhul haigekassal on kehtestatud piirhinnad ja teiste ravimite osas, näiteks, mis on ka tervishoiuteenuste loetelus, on sõlmitud hinnakokkulepped. Ehk siis ravimite hindu haigekassa kontrollib, peab hinna läbirääkimisi niikuinii. Aga pikas perspektiivis ma tunnistan, et ka pakend kui selline kõigi ravimite puhul on läinud kallimaks, seal on teatud surve hinnatõusuks, aga sellist otsest kiiremat üleminekut, et 10. veebruaril toimub hinnatõus, no seda ilmselt ei toimu,“ arvas Sikkut.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.