Teadust saab teha ka koostöös

Eesti Haiglate Liidu juht Urmas Sule leiab, et haiglad peaksid tegema teadusalal koostööd, kuid säilitama iseseisvuse.
Eesti Haiglate Liidu juht Urmas Sule leiab, et haiglad peaksid tegema...

Haiglate liidu juht Urmas Sule on seisukohal, et teadusalase koostöö tegemiseks ei pea tingimata haiglaid liitma.

Piirkondlike haiglate ühendamise idee ajendiks on asjaolu, et Tartu ülikool on Eestis ainuke koht, kus tulevasi arste õpetatakse ja õppiv arst peab väga palju nägema erinevaid patoloogiaid. Lisaks õpetamisele tehakse ülikoolis loomulikult ka teadustööd. Kuna Eesti oma alla 1,5 miljoni elanikuga annab välja vaid ühe normaalsuuruses ülikoolikliiniku teeninduspiirkonna, siis on täiesti mõistetav soov ühendada õppe- ja teadustöö sellisel moel, et keerukate patsientide ravikorralduse osas ei oleks seda häirivat konkurentsi.

Oma olemuselt tähendab see koostöö tõhustamist. Koostöö on aga, mis seal salata, alati ressursimahukas ettevõtmine. Arvestama peab, et koostöö mudeliga juhtimine on kõige ressursimahukam juhtimise vorm, kuid ainus, mille abil saame väärtuslikku kollektiivset tarkust. Diktatuur oma olemuselt on lühiaegseid eesmärke silmas pidades alati palju efektiivsem.

Koostöö puhul ei ole oluline, et peab olema üks juriidiline isik ja ma ise ei ole väga seda meelt, et Eestis peakski lõpuks olema ainult üks suur haigla. Üks teadusele pühendunud ülikoolihaigla jätaks teised valdkonnad peale teaduse unarusse, sest kõigega korraga lihtsalt ei saa tegeleda. Kui me aga võrdleme näiteks Ida-Virumaad ja Lõuna-Eestit, siis piirkonniti on meil päris suured erinevused ning piirkondlikke mudeleid tuleb samuti edasi arendada. Erinevus ei ole kindlasti nõrkus.

Kui, aga eesmärk on see, et kõige keerulisemad haiged, kelle peal tehakse ka teadustööd, oleksid ühtselt koordineeritud, ravitud ja nende terviseandmed oleksid käsitletud nii, et ka teiste inimeste raviprotsess sellest võidab, siis me liigume väga õiges suunas. Tekib muidugi palju küsimusi, nagu näiteks kuidas peaksid teised haiglad selle protsessiga liidestuma, kuid need ongi nüansid, millega peab hakkama tegelema. Inglased armastavad öelda, et saatan peitub pisiasjades ja selliste suurte projektide puhul on olulised just nüansid.

Lisa kommentaar

  • Urmas Sule, Eesti Haiglate Liidu juht

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.