Eesti infarktipatsientide elulemus kõrge

Infarkt
Infarkt

Ägeda müokardiinfarkti haigestunutest 72% alustatakse ravi esimese 24 tunni jooksul. Hospidaliseeritud patsientidele suudetakse haiglates anda pädevat arstiabi ning statistika järgi on 24 tundi pärast hospitaliseerimist elus 95–96% haigetest.

Südamelihase infarkt ehk müokardiinfarkt on südame isheemiatõve raske vorm, mille korral juba esimeste tundide jooksul tekivad südamelihaste kahjustused. Kahjuks ei saa inimene mõjutada infarkti selliseid riskifaktoreid nagu pärilikkus ja vanus, küll aga saab mõjutada kolesteroolitaset veres, kontrollida vererõhku, vältida kahjulikke harjumusi, olla füüsiliselt aktiivne ja hoida veresuhkru taset normis.

Andmetest nähtub, et ägedasse müokardiinfarkti haigestunud inimeste arv on kolm aastat püsinud enam-vähem stabiilsena. Aastas haigestub Eestis müokardiinfarkti üle 2800 inimese. Meeste ja naiste haigestumuse vahel on aga neil aastatel püsinud stabiilne erinevus – haigestunutest 59% moodustavad mehed ning 41% naised.

Meestel tekib südameinfarkti risk varem

Risk haigestuda ägedasse müokardiinfarkti tõuseb vanuse lisandudes. Samas näitab kolme aasta statistika, et meeste risk haigestuda ägedasse müokardiinfarkti tekib oluliselt varem kui naistel. Kui 50–54aastastel naistel on risk haigestuda ägedasse müokardiinfarkti vaid 1–2%, siis samas eas meeste risk on mitu protsendipunkti kõrgem, kuigi see on kolme aastaga langenud 9,6%lt 6,4%le.

Naiste ja meeste ägedasse müokardiinfarkti haigestumuse protsent ühtlustub vanuses 70–74 aastat ning vanusegrupis 75–79 aastat toimub lausa pööre, mil naiste risk haigestuda ägedasse müokardiinfarkti on tõusnud 17–18%le, kuid meeste risk samaks haiguseks on 12–15% juures.

Ägeda müokardiinfarkti tõttu hospitaliseeritakse aastas umbes 2700–2800 patsienti, kellest 57–58% moodustavad mehed. Kusjuures korduva infarkti tõttu satub haiglasse 26–28% meestest ja 21–23% naistest.

Suurimad riskifaktorid ägedasse müokardiinfarkti haigestumiseks on hospidaliseeritud patsientide andmete põhjal vastavalt hüpertensioon, düslipideemia, ülekaal, suitsetamine ja diabeet. Suurim riskifaktor müokardiinfarkti haigestumiseks on vaieldamatult hüpertensioon, mille riskifaktor on kolmel aastal keskmiselt 81–83%.

Südame-veresoonkonna haigused on Eestis haigestumuse ja surma põhjuste hulgas esikohal. Tervise Arengu Instituut kogub alates 2015. aastast andmeid ägedasse müokardiinfarkti haigestumuse kohta Eestis ning avaldas täna andmed 2017. aasta kohta.

Hospidaliseeritud patsientide elulemus kõrge

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.