Aastat jääb meenutama koondamiskvoot

Eesti Haiglate Liidu juht Urmas Sule
Eesti Haiglate Liidu juht Urmas Sule

Lõppema hakkavast aastast jääb ehmatusena meelde üle öö käsuna antud tervishoiusektori koondamiskvoot. Ühtäkki on tervishoiuteenuse osutajatest saanud valitsussektori osa, mis on ebameeldivalt ootamatu ja ei kõla loogiliselt. See on teema, mis tuleb suure tõenäosusega kaasa ka uude aastasse ja mille lahendamisega peab väga tõsiselt tegelema, kirjutab Eesti Haiglate Liidu juht Urmas Sule.

Kasu puudub. Haiglajuhte hämmastab väide, justkui töötaks haiglates tugiteenuste valdkondades hulgaliselt mittevajalikke töötajaid ja lahenduseks on nende teenuste sisseostmine. Reaalsed kokkuhoiukohad on haiglad ise juba ammu üles leidnud. Meie tervishoiumudel motiveerib efektiivselt majandama. Sisse ostetakse turvateenuseid, pesukäitlemist, koristusteenust ja palju muud. Erinevates haiglates on proovitud ka toitlustusteenust sisse osta, kuid paraku ei suudeta pakkuda paljude eridieetide ja keeruka korraldusega toitlustust mõistliku kvaliteedi ning hinna suhtega. Seetõttu peame seda strateegilist teenust haiglates ise osutama.

Eesti torkab kogu maailmas silma tervishoiusüsteemis toimunud e-hüppe poolest, mis pole iseenesest tekkinud ja milles on väga tähtis roll olnud haiglatel. Sellist infosüsteemi, kus patsiendi uuringuga seonduv informatsioon on üleriigiliselt minutite ja sekundite jooksul kättesaadav, ei ole kusagil maailmas. Meie e-tervise projekt vajab aga pidevat panustamist, vajalik on spetsiifiline IT-tugi ja suuremahulised arendused-koolitused. Neid tugiteenuseid pakkuvate töötajate koondamine võib tähendada meie imetletud e-teenuste katkemist.

Käibemaksu küsimus. Peaksime olema jõudnud oma riigi arengus käsumajandusest sisulise kaasamiseni. Suuresti siin töötavate inimeste isiklikule initsiatiivile ja panusele toetuv tervishoiusektor ongi tegelikkuses selliselt viimastel aastatel toiminud. Samas, kui valitsejatel on soov midagi olulist muuta, oleks praegu mõistlik aeg maha võtta ja otsida toimivaid lahendusi. Kui tõesti soovitakse tervishoiusektoris täiendavat teenuste sisseostmist motiveerida, siis üks lahendus võiks olla tervishoiuteenuste nullmääraga käibemaksustamine. Vastasel juhul maksame 20% neist kuludest otse niigi kasinalt tervishoiu realt tagasi riigieelarve suurde katlasse.

Uude aastasse vaadates teeb murelikuks ka see, et eriarstiabi üleriigilise kollektiivleppe täitmiseks on haigekassa eelarves praegu puudu vähemalt 7,5 miljonit eurot. See on väga tõsine probleem, mille peab haigekassa nõukogu jaanuari alguses toimuval koosolekul lahendama. Loodame parimat.

Õnneks on haiglates ka nii mõndagi positiivset. Meil on täiesti vaimustavad töötajad, kes teevad teiste inimeste hüvanguks suure pühendumisega palju ja tänuväärset tööd ning saavad minu arvates teenimatult vähe avalikku tunnustust. Seda enam lähevad südamesse patsientide siirad isiklikud pöördumised, kus tänatakse kolleege või kollektiivi. Kindlasti on ühiskonnas sarnast tänulikkust hulga rohkem kui meieni jõuab. Aitäh kõigile headele inimestele, kes teiste panust hinnata oskavad! Positiivset tähelepanu pole kunagi liiga palju

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.