Juhtkiri: saarel on raske üksi haiglat pidada

Eestis on kaks suurt saart, kus asuvad ka haiglad. Nende kahe haigla juhid kinnitavad ühest suust, et saare haiglas on asjade ladusaks sujumiseks vajalik personali olemasolu, toimiv tehnika ja detailideni paikapandud logistika.

Samuti on äärmiselt oluline hea koostöö mandril olevate haiglatega.

Lisaks eraldatusele toovad juhid välja, et saarte haiglate omapäraks on ka n-ö potentsiaalsete abivajajate arvu suur perioodiline erinevus. Näiteks Hiiumaal on talvel elanikke umbes 8000, suvisel ajal liigub aga saare pinnal poole rohkem inimesi.

Perioodiliselt erinevad on ka patsientide hädad – suvenautlejatel esineb rohkem traumasid. Nagu haiglates ikka, valmis peab olema siiski kõigeks.

Meditsiiniuudiste toimetus leiab, et koostöö teiste haiglatega on väga oluline. Peab tõdema, et üksinda tegutsemine on Kuressaare ja Hiiumaa haiglal isegi väga hästi õnnestunud.

Kuid ajad on muutunud ja nõudmised suurenenud. Seekordse luubiloo peategelasel, Hiiumaa haiglal, töö kokkuvõttes sujub – saarel teevad vastuvõtte arstid väga mitmest Eesti haiglast, logistika erakorralise patsiendi mandrile toimetamiseks on paigas. Selle kõige taga on kindlasti haiglajuhi suur panus – graafikute koostamine ja arstide leidmine on Hiiumaa haigla juhatuse liikme sõnul vägagi keeruline.

Kindlasti aitab ka hiljutine võrgustumine PERHiga lahendada probleeme ja kitsaskohti. Kuid paraku saarel alati koostöö ei päästa.

Kuressaares otsese võrgustumiseni pole mindud, kuid haigla järgib võrgustumise põhimõtteid koos Ida-Tallinna Keskhaiglaga.

Saare haiglas peab vaatamata koostööle alati olema valmis kõigeks. Märksõnaks on ilmaolud. Näiteks peab valmis olema selleks, et mandrile transporti vajav haige ei pääse saarelt minema kehvade ilmastikuolude tõttu. Või selleks, et pikisilmi saarele oodatud, ent põhikohaga mandril töötavad arstid ei jõua kokkulepitud ajal kohale.

Kõik see kinnitab väiteid, milleni mõlemad saare haiglajuhid oma jutuga jõuavad – saare haigla, arstid ja tehnika peavad olema universaalsed, laiapõhjalised ning võimaldama mitme erineva olukorra lahendamist

Loe Hiiumaa haigla tegemistest 29. augusti paberlehest.

Kevadel valminud intervjuud Kuressaare haigla juhiga saab lugeda siit.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.