Automaatne vastutuskindlustus – hästi hoitud saladus

TÜ Kliinikumi juhatuse liige Margus Ulst
TÜ Kliinikumi juhatuse liige Margus Ulst

TÜ Kliinikumi juhatuse nõunik ja arst Margus Ulst on Eesti Arstide Liidu automaatse vastutuskindlustuse suhtes kriitiline.

Kolm präänikut, millega arstide liit meelitab liikmeks astuma ja u 18 eurot kuutasu maksma, on kodulehel kenasti kirjas: automaatne vastutuskindlustus; toetused täiendkoolituseks; kiireim ülevaade valdkonna arengutest. Uuri lisa!

Uurime siis pealegi lisa! Täienduskoolitused? Jah, tõesti selgub kodulehe viimasest uudisest selles vallas, et 28.11.2017 anti välja 7 stipendiumi kogusummas 3140 eurot. Maksuraha on sihipäraselt kasutatud. Väga tubli! Kiireim ülevaade valdkonna arengutest? Küllap võib selle all mõista Eesti Arstis ilmunut ja Eesti Arstide Päevadel räägitut. Jällegi kuldaväärt tegevus emakeelse meditsiinikultuuri hüvanguks.

Vastutuskindlustus. Aga kui edasi uurida, et mida tähendab automaatne vastutuskindlustus, siis lähevad liidu ametnike suud lukku või hakkavad rääkima vastukäivat juttu. Kliinikumi juristi päringule vastati, et kindlustustingimused on konfidentsiaalsed ja neid ei saa avaldada. Hääkene küll, ega tööandjatele ei peagi kõiki töövõtjate saladusi ära rääkima.

Aga oma liidu liikmed võiksid ju ometi tõde teada. Kui olen küsinud tuttavatelt seltsi maksumaksjatelt, et mis tingimustel on teadaolevalt nende ametialane tegevus kindlustatud (kui suur on omavastutuse määr; kui suur on maksimaalne kahjusumma, mida kindlustus hüvitab; kas hüvitatakse ka mittemateriaalset kahju), olen alati saanud vastuseks õlakehituse. Keegi ei oska kommenteerida.

Üks kolleeg teadis nii palju, et arstile hüvitatavat õigusabikulusid maksimaalselt 3000 eurot. Veelgi kummastavam on aga arstide liidu presidendi Jaan Süti poolt 17. novembris 2017 Vikerraadio “Päevakajale” lausutu: “Tõepoolest, selline kindlustus on olemas, mis kaitseb arstide liitu kuuluvaid arste, kuid see tegelikult ei ole mõeldud tervishoiuasutustes toimunud juhtumite lahendamiseks.” Kus siis veel?

Eesti Arsti jaanuarinumbri juhtkirjas arendab president oma mõtet edasi: “Koos patsientidele kahju hüvitamise ja tüsistuste registri loomisega on vaja muuta ka õigusruumi ja panna juriidiline vastutus sinna, kus see eelkõige peab olema – tervishoiuteenuse osutajale.”

Ikkagi haigla? Seega siis kokkuvõtlikult: ametiühing lubab oma liikmetele vastutuskindlustust, kuid kastanid peab tulest välja tooma (loe: patsiendile kahju hüvitama) raviasutus!

Igatahes väärib arstkond esindusorganisatsiooni, kes räägib oma liikmetele täit tõtt ja teeb, mida lubab, s.o osaleb vajalikul määral solidaarselt ravivigade hüvitamisel patsientidele! Praegune EALi leping kindlustusfirmaga seda ilmselgelt ei võimalda.

Aga asja juures on ka hea külg – kuivõrd aastate jooksul pole patsientide peale raha kulunud, on EALi arvele kogunenud üle 300 000 euro. Selle arvelt saaks koos tervishoiuteenuse osutajatega moodustada tõelise kahjuhüvitusfondi. Näiteks niimoodi, et pool igakuisest liikmemaksust ehk 9 eurot läheks fondi ja teise poole lisaks tööandjad vastavalt võlaõigusseaduses toodud solidaarsuse põhimõttele. Ka riik võiks oma kukrut kergendada. Kui rahaallikas on olemas, siis ehk edeneks libedamalt ka vastutuskindlustuse seaduse loomise protsess, millest on üle kümne aasta räägitud.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.