Ravimitööstus lubas avalikustada kõikide kliiniliste uuringute tulemused

Eelmisel neljapäeval teatasid maailma juhtivad ravimikompaniid, et nad hakkavad avalikustama rohkem andmeid ravimiuuringute kohta, et anda suuremat kindlustunnet patsientidele pärast hiljutisi hoiatavaid signaale preparaatide turvalisuse kohta, vahendavad Reuters ja BBC.

Eelmisel neljapäeval teatasid maailma juhtivad ravimikompaniid- et nad hakkavad avalikustama rohkem andmeid ravimiuuringute kohta- et anda suuremat kindlustunnet patsientidele pärast hiljutisi hoiatavaid signaale preparaatide turvalisuse kohta- vahendavad Reuters ja BBC.<br /><br /> Ravimitootjate liidud USAs- Euroopas ja Jaapanis andsid koostöös suuremate kompaniidega lubaduse avaldada internetis detailsed andmed kõigi ravimiuuringute- välja arvatud 1. faasi omade kohta.<br /><br /> Lubaduse järgimine on firmadele vabatahtlik- kuid tootjatelt oodatakse sellest kinnipidamist. Sellega loodetakse ära hoida karmimate seaduste vastuvõtmist viimaste skandaalide valguses- mis näiteks puudutasid valuvaigistit Vioxx ja antidepressantide kasutamist noorukitel.<br /><br /> Briti ravimitootjate liidu ABPI peadirektor Rickard Barker ütles ajakirjanikele- et avaldades mitte ainult praeguseks läbi saanud- vaid ka algavate uuringute positiivsed ja negatiivsed tulemused- on ravimitööstus astunud olulise sammu suurema läbipaistvuse poole.<br /><br /> Firmade plaani järgi peavad nad uued uuringud registreerima 21 päeva jooksul alates käivitumisest. Igale uuringule määratakse kood- mis aitab seda leida erinevatest andmebaasidest.<br /><br /><b>Aasta jooksul avalikuks</b><br /> Uuringutulemused tuleb avaldada aasta jooksul ravimi kasutamisele heakskiidu saamisest- juba kasutatavate ravimite andmed aasta jooksul uuringu lõppemisest.<br /> Varased 1. faasi kliinilised uuringud aga avaldamiskohustuse alla enne ravimile heakskiidu saamist ei kuulu.<br /><br /> ABPI meditsiinidirektor Richard Tiner nimetas põhjuseks seda- et nii varaste ravimikatsetuste juures on mitmeid ärihuvide poolest firmade jaoks tundlikke probleeme.<br /><br /> Vastakaid uudiseid ravimifirmade uuringutulemuste varjamisest - kas selleks- et välistada konkurentidele liigse info jagamist või negatiivsete uudiste mõju ravimimüügile - on avalikuks tulnud juba aastaid.<br /><br /> Barker lootis- et uus vabatahtlik kord peaks vaigistama ka ravimitööstuse kriitikud- kaasa arvatud need 11 meditsiiniajakirjade toimetajat- kes eelmise aasta septembris suuremat läbipaistvust nõudsid. "Me loodame- et see teema jääb nüüd pigem minevikku kui tulevikku-" ütles Barker.<br /><br /><b>Targem on jääda skeptiliseks?</b><br /> Londonis asuva vaimse tervise koostöökeskuse üks juhte Tim Kendall ei olnud oma kommentaaris aga veendunud- et ravimitööstuse enda loodud vabatahtlik register hakkab töötama.<br /><br /> "Ma ei usu- et eneseregulatsioon asju muudab. Ravimitööstuse huvides ei ole olla aus ja avatud ning inimesed ei usalda ravimifirmade toetatud publikatsioone-" arvas Kendall ja lisas- et targem on jääda skeptiliseks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.