Akne armide ravi sõltub armi tüübist*

Akne ehk vinntõbi täpne põhjus ei ole teada- kuid selle juures
peetakse olulisteks liigset rasu produktsiooni ja pooride
ummistumist rasu ja surnud naharakkudega- mis soodustavad
komedoonide ja põletikuliste kollete (vistrike- tsüstide)
teket.

<strong>Lahenemise põhjus pole teada<br /></strong>Akne esinemissagedus väheneb pärast 25. eluaastat- kuigi umbes 15 protsendil naistest ja viiel protsendil meestest jätkub akne ka täiskasvanuna. Miks akne lõpuks laheneb- ei ole teada. See ei lange kokku rasu tootmise vähenemise või bakterite arvu vähenemisega ning võib olla seotud muutustega rasunäärmetes.

Armistumine on protsess- mille käigus nahakahjustus paranemise järgselt asendub uue sidekoega. Akne puhul tekib see umbes 30 protsendil mõõduka või raske <em>acne vulgaris</em>’ega (tavalisim akne vorm- mis esineb 85-100% inimestel elu mõnel perioodil) patsientidel- eriti sageli aga harvemate ja väga raskete tsüstilise akne vormide <em>acne conglobata</em> või <em>acne fulminans</em>’e korral. Armistumise riski vähendamiseks tuleb aknet varakult ravida.

Akne võib jätta erinevaid tüüpe arme (vt alltoodud loetelu). Kahjuks tõelised ehk püsivad akne armid ei kao iseenesest täielikult kunagi- kuigi nende väljanägemine aja jooksul harilikult paraneb.

<strong>“Jääkild”-tüüpi armid<br /></strong>“Jääkild”-tüüpi armide ravi puhul on enimlevinud meetodiks kirurgiline väljalõikamine- kus spetsiaalse puuriga lõigatakse armi põhi läbi. Põhi tõstetakse ümbritseva naha tasemele ja fikseeritakse õmbluste või nahaliimiga. See meetod võimaldab vältida värvi- ja tekstuurierinevusi- mis tekiksid nahalapi võtmisel mujalt nahalt. Samuti saab vältida nähtavat armi- mis tekiks klassikalise haava servade kokkuõmblemisel.

Veel kasutatakse laserlihvimist CO2 laseriga või Erbium:YAG laseriga. Kirurgilised laserid eemaldavad naha pindmisi kihte- põletades välja armkoe ja stimuleerides sügavamal nahas kollageeni kokkutõmbumist. Selle tulemusena paraneb armi väljanägemine- see muutub ümbritseva nahaga tasapinnalisemaks.

Kuna raviga kaasub nahakahjustus ja kude jääb kaitsmata- on eriti tähtis haavahooldus ja infektsiooni vältimine. Nahk võib punetada mõned kuud kuni isegi aasta pärast ravi.

Kasutusel on ka keemiline koorimine- mille aluseks on happe kandmine nahale. Keemiline koorimine eemaldab kontrollitud sügavusega kahjustunud nahakihid ja stimuleerib uute- tervemate rakkude paljunemist- uue ja kvaliteetsema kollageeni teket ning vett siduvate ainete (glükoosaminoglükaanide) tootmist nahas.

Kollageeni remodelleerimine on peamine põhjus- miks keemilised koorimised on võimelised tasandama arme ja kortse.

Dermabrasioon kui ravimeetod on akne ravis uue ja lihtsama tehnika arengu tõttu tagaplaanile jäänud. Nimetatud protseduuri ajal nahk tuimestatakse ja külmutatakse ning äärmiselt teravate pöörlevate terasharjadega eemaldatakse kahjustunud kude. Lõpptulemus on sarnane laserlihvimise omale.

<strong>Atroofilised armid<br /></strong>Atroofiliste armide puhul on üheks ravimeetodiks pehme koe täitmine. Täiteained (näit Restylane- Perlane jt) sobivad paremini madalatele- vorstikujulistele akne armidele. Tavaliselt püsivad tulemused 3-6 kuud. Täiteainena kasutatakse ka patsiendi oma rasva. Rasv imendub üldjuhul tagasi 6-18 kuu jooksul- mistõttu tuleb ravi siis harilikult korrata.

Kestvamaid tulemusi võib saavutada mitmekordsete protseduuridega.

Nagu “jääkild”-tüüpi armide puhul- on ka atroofiliste armide ravis kasutusel keemiline koorimine ja laserlihvimine.

Veel kasutatakse mikrodermabrasiooni- mis ei asenda aga dermabrasiooni. Alumiiniumoksiidi kristallid- mis liiguvad läbi vaakumtoru- aitavad eemaldada naha väga pindmisi kihte. Haava ei teki. Sageli on vajalikud mitmed korduvad protseduurid- kuid armide väljanägemine ei pruugi oluliselt paraneda. Protseduur võib aidata parandada väiksemaid arme. Efektiivsust lisavad paiksed tooted.

<strong>Hüpertroofilised armid<br /></strong>Hüpertroofiliste ja keloidarmide ravi puhul kasutatakse järgmisi vahendeid:<br /> * tugevad paiksed steroidid mõne nädala jooksul;<br /> * koldesisesed steroidsüstid;<br /> * silikoongeeliga sidemed;<br /> * krüoteraapia;<br /> * pulseeritud värvilaser (585 nm);<br /> * kirurgiline korrigeerimine;<br /> * interferoonsüstid- mis võivad pehmendada ja siluda arme.

Kahjuks on hüpertroofilistel ja keloidarmidel kalduvus taastekkida ka pärast edukat ravi.

<strong>Paiksed ravivahendid<br /></strong>Akne armide paikseks raviks sobivad kõik vahendid- mis stimuleerivad kollageeni sünteesi - retinoidid (retseptiravim Retin-A kreem)- C-vit; kuid kasutatakse ka mitmeid pehmendava ja siluva toimega preparaate.

<strong>Värvimuutused<br /></strong>Akne võib kaasa tuua naha värvimuutusi- mis sarnanevad armidele. Need ei ole tegelikult armid- vaid jääklaigud- mis tekivad pärast akne kollete taandumist- ning mille välimus paraneb mitmete kuude kuni aasta jooksul:<br /> * põletikujärgne punetus - roosad või purpurjad madalad laigud;<br /> * põletikujärgne hüperpigmentatsioon - pruunikad laigud (rohkem tumedama nahaga inimestel);<br /> * põletikujärgne hüpopigmentatsioon - valged laigud.

Põletikujärgse pigmentatsiooni raviks tuleks tagada korralik päikesekaitse- kasutades laia spektriga õlivaba päiksekaitsevahendit vähemalt faktoriga 15.

Tugevaima paikse pigmendivastase toimega on hüdrokinoon- mis pärsib pigment melaniini tootmist nahas. Aselaiinhappe kreem (Skinoren) vähendab pigmentatsiooni pikema aja jooksul ja ühtlasi parandab kerget kuni mõõdukat aknet.

Efektiivselt parandab nahatekstuuri keskmise sügavusega keemiline koorimine TCA-happega. Tulemusi kiirendavad ka pindmised koorimised glükoolhappega. Oluline on samaaegne paikne ravi.

<br /><strong>ELO KUUM<br /></strong>dermatoveneroloog- Lasnamäe Tervisekeskus Medicum- Cleanline erakliinik

_______________________<br /><em>* autori loal on artikli puhul kasutatud internetiportaalis derma.ee olevaid materjale - Toim.</em>

 

 

<strong><u>Akne võib jätta erinevaid tüüpe arme:</u></strong>

<strong>* “Jääkild”-tüüpi armid</strong> on auklikud armid- mis tekivad enamjaolt põskedel. Nad on väikesed- veidike näritud või sakiliste servade ning järskude külgedega. “Jääkild”-armid võivad olla madalad või sügavad- pehmed või kõvad. Pehmete armide väljanägemine paraneb venitamisel; kõvasid arme venitada ei saa.

<strong>* Atroofilised armid</strong> on madalad ja õhukesed. Nende põhi on sageli kergelt kortsus ning mõnikord veresoonte läbikumamise tõttu sinakas. Aja jooksul muutuvad nad elevandiluuvalgeks ja seega vähem märgatavaks.

<strong>* Hüpertroofilised</strong> ja <strong>keloidarmid</strong> on nahast kõrgemad- punakad armid. Hüpertroofilised armid piirduvad algse trauma kohaga- keloidarmid ulatuvad sellest kaugemale.

<em>Allikas: Elo Kuum</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.