Allergiline laps on erirühmas kui vati sees

Lasnamäel Priisle lasteaias Eesti Allergialiidu nõustamisel nädal tagasi avatud rühmas püütakse lapsest eemal hoida kõikvõimalikud allergiatekitajad, pakkudes neile ülipuhast ja tervislikku keskkonda ning erimenüüd.

Lasnamäel Priisle lasteaias Eesti Allergialiidu nõustamisel nädal tagasi avatud rühmas püütakse lapsest eemal hoida kõikvõimalikud allergiatekitajad- pakkudes neile ülipuhast ja tervislikku keskkonda ning erimenüüd.

Euroopas on igal neljandal- meil igal viiendal lapsel allergiat. See on lastel kõige sagedamini esinev krooniline haigus- mille leevendamiseks on vaja eritingimusi- tõdes Eesti Allergialiidu esinaine Maie Jürisson.

<strong>Igale lapsele erimenüü<br /></strong>Tallinna esimesse allergikute lasteaiarühma suunavad lapsi arstid. Kui tõsised on nende kahe- kuni seitsmeaastaste laste mured- andis aimu näiteks menüü koostamisel aluseks olev nimekiri toiduainetest- õietolmudest ja muust- mille suhtes on lapsed tundlikud.

Enamiku nimede taga seisis neli-viis allergiatekitajat. Ühe lapse puhul oli allergeene üle kümne - toiduks saab talle pakkuda peamiselt vaid loomalihapuljongit ning tal tuleb hoiduda isegi põrandal istumisest- et vähem tolmuga kokku puutuda. Igale eksimusele reageerib lapse nahk ägeda lööbega.

Peaaegu kõigil erirühma kasvandikel on tundlikkus piimatoodete suhtes. Samas võivad lapsed piimaallergiast Jürissoni sõnul välja kasvada ning seetõttu tuleks menüü nii kodus kui lasteaias vähemalt kaks korda aastas üle vaadata.

Kõige rohkem esineb menüüs juurvilju ja liha- sest neid talub enamik lapsi. Erirühmas on päevane toiduraha sama suur kui tavarühmas ja see seab oma piirid.

Lasteaia juhataja Rita Klein ütles- et esialgu on rühmas kaksteist last. Kõik kaheksateist kohta saavad täis sügisel- kui lisanduvad praegu järjekorras ootavad lapsed. Esimestel päevadel olid lapsed rühmas vaid pool päeva- et anda nii neile kui lasteaia töötajaile kohanemisaega.

<strong>Kasvatajad õpivad koos lastega<br /></strong>“Kasvatajad on samas olukorras nagu lapsevanemad - algul on hirm sees- aga nad õpivad koos lastega-” lisas Klein.

Kasvatajad on saanud erikoolituse- kuidas hoiduda allergeenidest ja mida teha allergia vallandumisel. Nad õppisid selgeks ka lastele ravimite andmise. Igal lapsel on oma rohud kaasas. Vajadusel aitab kasvataja astmaatikul inhalaatorit kasutada või tuletab lapsele meelde- millal on õige aeg tablette võtta.

Esmaabikapp varustatakse hädajuhtudeks enamlevinud allergiatablettidega. Kohapeal töötab ka õde- kellelt saab erialast nõu.

Klein märkis- et allergeenide eemalehoidmiseks rühmast valiti siinsed töötajad rangete nõuete järgi: nad ei tohi olla suitsetajad ega pidada lemmikloomana koera või kassi.

<strong>Puhas keskkond<br /></strong>Kaks rühmatuba on sisustatud Eesti Allergialiidu soovituste kohaselt. Sisustus saadi kingitusena firmadelt või osteti Euroopa Liidu toetuse eest. Remont ja sisustamine maksis kokku ligi 300 000 krooni.

Allergikute lasteaiarühmas on arvestatud ka pisiasjadega. Näiteks telliti täispuitmööbel rohkem kui kuu aega varem- et see jõuaks värske mööbli tugevat lõhna välja hingata.

Madratsid on kaetud erikattega- mis püüab kinni tolmulestad. Voodipesu on täispuuvillane ning  seda pestakse erirühmale ostetud pesumasinas- et see ei puutuks kokku tavarühmade pesuga. Kui teiste pesu pestakse Bio-Estiga- siis siin kasutatakse allergiavaba pesugeeli- mida firma Henkel kinkis pooleaastase varu.

Tubades ei ole vaipu ega toalilli- sest need koguvad tolmu. Põrandal on marmoleumkate- mis on soe- vastupidav ja kergesti hooldatav.

Mõlemas ruumis töötab õhupuhastaja- mis filtreerib pidevalt õhku. Isegi tolmuimeja pole tavaline- vaid 15 000-kroonine luksus - tugeva imemisvõimsusega- vaikse töörežiimiga- mitme õhufiltriga ning paljude otsikutega- mis võimaldavad võtta tolmu ka piirdeliistude vahelt.

<strong>Vajadus uute rühmade järele<br /></strong>Jürissoni jutu järgi võiks selline erirühm olla Tallinnas igas linnajaos- sest allergia lastel üha sageneb. Priisle sai esimeseks- kuna siinsed töötajad olid erirühmast ise väga huvitatud. Sobis ka merelähedane- suhteliselt puhta õhuga asukoht. Kui veel mõni lasteaed tunneb huvi sellise rühma avamise vastu- on allergialiit tema sõnul valmis aitama.

Rita Klein ütles- et ta soovib kogemusi vahetada Tartu Veeriku linnajao Helliku lasteaiaga- kus allergiliste laste rühm on töötanud mitu aastat: “Kindlasti on meil veel palju õppida.”

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.