Apteekrite liit valis uue volikogu

Eesti Apteekrite Liidu (EAL) üldkogu tähistas 7. aprillil töiselt oma ühenduse asutamise 12. aastapäeva.

Eesti Apteekrite Liidu (EAL) üldkogu tähistas 7. aprillil töiselt oma ühenduse asutamise 12. aastapäeva.

Hotell Tallinna suures saalis kuulati sissejuhatuseks kahte tarvilikku ettekannet. Ametiühingute keskliidu jurist Helve Toomla rääkis töölepinguist ja -õigusest- tarbijakaitseameti turujärelevalve osakonna juhataja Anne Reinkord aga 1. veebruarist jõustunud uutest nõuetest kaupade hinna avaldamisel.

Mõlemad on probleemsed teemad ja nende mittetundmine toob paratamatult kaasa sekeldusi või koguni karistusi. Ühikuhindade (kilo-- meetri-- liitri- jt) lisamine kaubahinna etiketile on ju kauplustes küllap õigustatud. Apteekides on see aga põhjendatud vaid üksikutel juhtudel.

Mõlemad teemad said kohalviibinuile selge(ma)ks. Vastuseta jäi aga küsimus- kust hangivad teadmisi liitu mittekuuluvate apteekide juhid. Võimalikud möödalaskmised nende tegevuses heidavad aga varju kõikidele.

<strong>EAL on endiselt tegus<br /></strong>Vastavalt EALi põhikirjale toimuvad iga kolme aasta järel uue volikogu valimised. Ettekande aruandeperioodist tegi volikogu senine esimees proviisor Kiiri Vasar. Ta tõdes- et EAL on endiselt tugevalt tegus ühendus. Liikmeid on püsivalt üle saja- read täienevad igal aastal.

Paraku langeb samavõrra liikmeid ka välja. Põhjuseks apteekide tegevuse lõpetamine- eriti maal- aga ka linnades- ning apteekide üleminek uute omanike valdusesse- kes peavad vajalikuks vaid kaubanduslikku tegevust ehk äri.

Sujunud on apteekrite liidu koostöö ministrite Siiri Oviiri ja Marko Pomerantsiga ning Ravimiameti juhtidega. Tõsi- kohtumistel saavutatud üksteisest arusaamine on hiljem sageli asendunud teisitimõistmisega või ka lihtsalt ununenud.

Neli aastat püüdsid EALi mitmed töögrupid sekkuda uue ravimiseaduse sätete väljatöötamisse. Tehti arvukalt parandusi- täiendusi- selgitati ja põhjendati. Paraku valmis seadus ja see kuulutati ka välja taas mitmete ebakohtadega. Tõestuseks on see- et juba paar nädalat pärast seaduse kehtestamist tehti riigikogus esimene seaduse parandamise ettepanek.

Edukas on olnud EALi poolt sponsorrahadeta organiseeritud täienduskoolitus. See võimaldab jagada teadmisi reklaamita. Tõusnud on kuus korda aastas ilmuva apteekritele ja arstidele mõeldud ajakirja Eesti Rohuteadlane sisu- tase ja loetavus.

<strong>Koostöö ei taha sujuda<br /></strong>Paraku on piisavalt ka probleeme. Eeskätt see- et Eesti farmaatsiale nii vajalik koostöö ei suju. Erinevaid ühendusi on ridamisi- kõik räägivad vajadustest- kuid tegijaks peaks olema ikka ja alati EAL. Omapoolset abi- saati siis raha- ei paku keegi.

Apteekrite liit on ainsana säilitanud sideme rahvusvahelise tasandiga. Puudusi meie töös on sealgi täheldatud ja EuroPharm Forum on saatnud vastava märgukirja meie riigikogu sotsiaalkomisjonile ja ministeeriumile.

EAL osaleb küll rahvusvahelistes apteekrite üritustes (vererõhu mõõtmine- suitsetamisvastane ja aidsi ennetav selgitustöö)- kuid osa apteeke on sellest kõrvale jäänud. EAL on säilitanud oma sideme EuroPharm Forumiga- Eesti esindamise eest tuleb tasuda kopsakas liikmemaks. Abi selleks ei anna riik ega teised ühendused.

Balti- ja Põhjamaadega on liidul töised sidemed. Tunnustust väärivad lätlased- kes on suutnud lõpetada uute apteekide arutu avamise ja lülitavad mõne aastaga omanike ringist välja apteekrihariduseta ärimehed.

<strong>Üksmeelne valimine<br /></strong> EALi üldkogu võttis üksmeelselt (ühe erapooletu häälega) vastu pöördumise riigikogu sotsiaalkomisjoni poole nõudmisega taastada apteekide arvamine meditsiiniasutusteks ja apteekrite lugemine tervishoiutöötajaiks.

Taas valiti Eesti Apteekrite Liidu volikogu regionaalsel alusel. Esindatud on linn ja maa- suured ja väikesed. Oma esimesel töökoosolekul valis vastselt ametisse astunud volikogu apteekrite liidu esimeheks Kai Kimmeli Paide Vee Tänava Apteegist.

<br /> KALJO SÕERDE<br /> proviisor

 

<strong><u>Eesti Apteekrite Liidu Uude volikokku kuuluvad:</u></strong>

* Liina Rodi - Kose apteek- Harjumaa<br /> * Aime Tolga - Kohtla-Järve<br /> * Kai Kimmel - Paide Vee Tänava Apteek<br /> * Eva-Viktoria Närska - Koeru apteek- Järvamaa<br /> * Piia Ansko - Risti apteek- esindab Lääne-- Saare- ja Hiiumaad<br /> * Tiina Salusaar - Kunda apteek- Lääne-Virumaa<br /> * Malle Rätsep - Räpina apteek- Põlvamaa<br /> * Kersti Pikk - Pärnu-Jaagupi apteek- Pärnumaa<br /> * Aimi Nõvandi - Rapla apteek- Raplamaa<br /> * Tiina Järve - Pelgulinna apteek- Tallinn<br /> * Marika Lätt - Pirita apteek- Tallinn<br /> * Kaja Stepanova - Kalamaja apteek- Tallinn<br /> * Maila Madise - Tartu Ülikooli Kesklinna apteek<br /> * Malle Hilpus - Kallaste apteek- esindab Tartu- ja Jõgevamaad<br /> * Kaja-Maie Ivan - Valga- esindab Valga- ja Võrumaad<br /> * Helgi Tõhk - Karksi-Nuia apteek- Viljandimaa

<em>Allikas: Kaljo Sõerde</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.