Inglismaal ja Ameerikas proovitakse suitsetajad aidata mitmel moel

Inglismaal riiklikult pakutavatest teenustest ei ole suitsetamise vastu võitlemises eriti palju kasu, leiab kohalike tervishoiuametnike raport. Ameeriklased
lubavad aga oma Medicare’i kaudu kindlustatud vanematele suitsetajatele tasuta nõustamist ning peagi ka mõnede ravimite hüvitamist.

Inglismaal riiklikult pakutavatest teenustest ei ole suitsetamise vastu võitlemises eriti palju kasu- leiab ajakirjas British Medical Journal avaldatud kohalike tervishoiuametnike raport. Ameeriklased<br /> lubavad aga oma Medicare’i kaudu kindlustatud vanematele suitsetajatele tasuta nõustamist ning peagi ka mõnede ravimite hüvitamist- teatavad BBC ja Reuters.

Northumberlandi ning Tyne and Weari krahvkondade andmetele tuginedes väidab piirkonna tervishoiuvõimude meditsiiniala asedirektor dr Eugene Milne- et Briti riikliku tervishoiusüsteemi NHS abil on seal aastail 2003-2004 suudetud suitsetamist vähendada vaid 0-1-0-3 protsendi võrra.

Valitsuse plaani järgi peaks aastaks 2010 suitsetajate osakaal Inglismaal langema aga 26 protsendilt 21 protsendini. Milne’i uuringu ennustusel saab riigi osa selles olema ühest protsendist väiksem.

<strong>Nõustamisest on vähe<br /></strong>Suitsetajate aitamiseks pakub riik Inglismaal grupiteraapiat ning nõustamist 170 kliinikus- kus tegeletakse ka nikotiini asendusravi määramisega. Milne’i arvates aga pelgalt sellistest kliinikutest ei piisa; eeskujuna tõstab ta esile üksikud linnad nagu Liverpool- kus avalikes kohtades on kehtestatud täielik suitsetamiskeeld.

Pettunud on Milne ka selles- et riiklikes programmides ei panda suuremat rõhku vaesemate piirkondadega tegelemisele. Kirde-Inglismaal on kolmandik meestest ning veerand naistest - üle riigi keskmise - suitsetajad.

Organisatsiooni Cancer Research UK tubakakontrolli direktor Jean King ütles raportit kommenteerides- et kliinikute rajamine on samm õiges suunas- kuid kõik inimesed selliseid teenuseid kasutada ei soovi.

Amanda Sanford suitsetamisvastase võitlusega tegelevast rühmitusest Ash arvas: “Kehtestada tuleks täielik suitsetamiskeeld töökohtadel- mitte arendada praegust ükskõikset poliitikat.”

<strong>Valitsus loodab eesmärgid täita<br /></strong>Kriitikat valitsuse pihta tegi ka opositsioon- kelle varivalitsuse tervishoiuministri Andrew Lansley arvates kulutatakse maksumaksja raha valesti ning praeguste tubakakontrolli teenuste ebaefektiivsus on ohuks rahva tervisele.

Tervishoiuministeeriumi kinnitusel on Inglismaal aga suitsetajaid miljoni võrra vähem kui kuus aastat tagasi ja valitsuse nägemust mööda suudetakse aastaks 2010 seatud eesmärgid täita. Suitsetamise piiramiseks on kavas rakendada ka teisi abinõusid nagu suitsetamiskeelud- reklaamipiirangud ja karmimad hoiatused sigaretipakenditel. Piirkondliku ebavõrdsuse lahendamiseks on ministeeriumi väitel samuti lisaraha ette nähtud.

<strong>Eakad suitsetajad saavad USAs abi<br /></strong>Korralikus nõustamises näevad lahendust aga ameeriklased- kes hakkavad vanematele kodanikele Medicare’i kaudu sellist abi jagama. Vanuritele mõeldud riikliku kindlustusprogrammi ametnikud ütlesid- et suitsetamisest loobumisega on võimalik oma tervist parandada ka vanemas eas.

Tasuta abi kavatsetakse jagada siiski vaid neile- kes kannatavad kopsuhaiguste- luuhõrenemise- katarakti või mõne haiguse käes- mida suitsetamine raskendada võib või põhjustanud on. Mõeldud on ka nende peale- kes tarvitavad ravimeid- näiteks insuliini- vererõhuravimeid või antidepressante- mille toimet suitsetamine võib vähendada.

Suitsetamisvastaseid tablette või plaastreid esialgu hüvitama ei hakata- kuid alates 2006. aastast võib Ameerika ka neid vanematele inimestele kompenseerida- kui tegemist on retseptiravimitega.

Esialgu ei osata hinnata- kui paljud 41 miljonist Medicare’i kaudu kindlustatud vanurist uutest teenustest kasu võiksid saada. American Medical Associationi (AMA) arvates on neid aga palju- kuna suitsetajate seas esineb terviseprobleeme väga sageli.

65-aastastest ja vanematest ameeriklastest suitsetab umbes üheksa protsenti- näitab haiguskontrolli keskuste (CDC) statistika. Abi oleks neil vaja - 2001. aasta raport leidis- et 38 protsenti 65-74-aastastest ning 30 protsenti 75-aastastest ja vanematest suitsetajatest olid viimase aasta jooksul üritanud pahest loobuda.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.