Päevitus on vastus naha kahjustusele

Beiersdorf OÜ korraldatud seminaril 31. märtsil Tartus tutvustati uudset plaastriseeriat Hansaplast Med ja räägiti apteegikosmeetikasarja Eucerin uutest toodetest. Dermatoloog Elo Kuum andis ülevaate päikesekiirguse kahjulikest mõjudest.

Beiersdorf OÜ korraldatud seminaril 31. märtsil Tartus tutvustati uudset plaastriseeriat Hansaplast Med ja räägiti apteegikosmeetikasarja Eucerin uutest toodetest. Dermatoloog Elo Kuum andis ülevaate päikesekiirguse kahjulikest mõjudest.

Lasnamäe Tervisekeskuse Medicum ja Cleanline erakliiniku dermatoloog Elo Kuum rääkis seminaril päevitusest põhjustatud tervisekahjustustest. “Ei ole olemas ohutut päevitust-” postuleeris dr Kuum. “Päevitus on vastus naha kahjustusele- põhjustades suurema hulga pigment melaniini tootmist.”

UVB-kiired on n-ö põletavad kiired- mis jõuavad epidermisesse ja tekitavad DNA muutusi. UVB-kiired on peamised päikesepõletuse ja nahavähi tekitajad.

UVA-kiired on küll nõrgema nahka kahjustava toimega- aga neid jõuab maapinnale rohkem ja nad läbivad ka aknaklaasi. UVA-kiired tekitavad vabu radikaale- kiirendavad naha vananemist- tekitavad valgustundlikke lööbeid (ka päikeseallergiat ja päikesetalumatust) ja melanoomi. “Solaariumis “päevitades” on sarnased riskid loomuliku päikesega-” sõnas  Kuum. “Seal on valdavalt UVA-kiired (5%).” Alla 18-aastastel soovitatakse solaariumis mitte käia.

<strong>Päikesekiirguse kahjustused<br /></strong>Ekspert-dermatoloogid leiavad- et 10-20 protsendil rahvastikust- peamiselt naistel- esineb päikese ülitundlikkust ehk päikeseallergiat. 80 protsendil juhtudest põhjustab allergiat UVA-kiirgus. Kiirgus toob kaasa naharakke kahjustavate vabade radikaalide moodustumist- mis on üks peamisi päikeseallergia põhjustajaid.

Päikeseallergiat esineb kõikide nahatüüpide puhul- kuid on enim levinud just heleda naha puhul. Päikeseallergia sümptomiteks on sügelus- mis algab mõne tunni möödudes- tekivad villid- vistrikud või enimlevinud lööbed. Eriti tundlikud piirkonnad on dekoltee- käevarred- jalad- nägu ja käed.

Polümorfne valguslööve (haaratud on ka immuunsüsteem) tekib just intensiivsest päikesest. Lööve taandub mõne päevaga ja võib väheneda korduva päikese käes viibimisega. Raviks kasutatakse paikseid steroide.

Solaarurtikaaria esineb harva (sagedamini naistel ja noortel)- on kroonilise kuluga- vähesed paranevad.

Fototoksilised reaktsioonid (immuunsüsteem pole haaratud) on sarnased päikesepõletusele. Tekib avatud kehaosadele. Niisugused reaktsioonid ilmnevad kemikaali (ravim: sageli just antibiootikumid ja põletikuvastased vahendid; taim: seller- laim- petersell- lavendel jt; parfüüm jne) ja ultravioletkiirguse (UVK) koostoimel kehas. Hüperpigmentatsioon võib säilida mitu kuud.

Fotoallergilised reaktsioonid (haaratud on ka immuunsüsteem) esinevad harva. Reaktsioon tekib keemilise aine paiksel manustamisel- ka kaetud piirkondades.

<strong>Preventsioon ja kaitse<br /></strong>Et vältida ebasoovitavaid nähtusid- soovitas Elo Kuum hoiduda päikesest kella 11-16- kanda kaitsvat tihedakoelist riietust ja laiema äärega mütsi. Samuti soovitas ta laia spektriga päikesekaitsevahendeid (faktor 15; kanda ka huultele- kui minnakse välja rohkem kui 20 minutiks)- kasutades seejuures toodet piisaval hulgal (2 mg/cm²) 15-30 minutit enne päikese kätte minekut ning korrates 2-3 tunni järel- ka pärast ujumist ja tugevat higistamist. Päikeseprillid peaksid olema 100% UVK kaitsega.

Päikesekaitsevahendid (PKV) sisaldavad keemilisi ja füüsilisi UV-filtreid- mis toimivad kaitsekilbina naha ja päikese vahel. Füüsilised filtrid peegeldavad- keemilised filtrid neelavad UVA- ja UVB-kiiri. Päikesekaitsevahendid aitavad vähendada fotovananemist ja basaalrakulise vähi teket. PKV puhul on olulised fotostabiilsus- nii UVA-I kui UVA-II (lühema spektriga kiirgus) kaitse.

Päikesekaitsefaktor SPF näitab kaitset UVB eest (kui kaua võib päikese käes viibida: 1 SPF= 15-20 minutit- õrnema naha puhul 10 minutit). “Õige kasutuse korral peaks SPF 15 olema enamikule inimestest piisav; SPF 30 sobib nahatüübile I ja II-” sedastas dermatoloog.

Pärast päikesepõletust on abi jahedast veest- rohelisest teest ja tsinkloksutisest. Tuleks juua palju vett. Kasutatakse ka paikseid steroide ja sissevõtmiseks NSAIDe.

<strong>Eucerini kaitsevahendid<br /></strong>Beiersdorf OÜ Eucerin/Hansaplast tootejuht Terhh Harjak tutvustas seminaril igat masti nahatooteid: nii tundlikule näonahale- rasusele ja probleemsele nahale kui ka tundlikule ja kuivale nahale- samuti uusi päikesekaitsevahendeid.

Harjaku sõnutsi peaksid tagama Eucerini päikesekaitsetooted nüüd senisest veelgi ohutuma päikesevõtu- kuna UVA kaitse on otseses seoses UVB kaitsega (UVA/ UVB tasakaalustatud süsteem- SPF suurem tiiter). “Kaitse algab vahetult pärast kreemi või emulsiooni nahale kandmist- ei pea ootama 30 minutit. Seda võimaldab optimaalne kooslus: UV-filtrid- lipiidid ja emulgaatorid-” kinnitas Harjak.

Enamik Eucerini tooteid ei sisalda lõhna- ega värvaineid- paljud päikesekaitsevahendid sisaldavad E-vitamiini ja dekspantenooli.

E-vitamiin toimib antioksüdandina ning kaitseb rakumembraane vabadest radikaalidest põhjustatud lipiidide peroksüdatsiooni eest. Seega kaitseb E-vitamiin keskkonnamõjudest põhjustatud naha enneaegse vananemise eest.

Dekspantenool on bioloogiliselt aktiivne alkohol- mis muutub nahas vitamiiniks B5 ehk pantoteenhappeks ning kiirendab naharakkude ainevahetust ja toetab naha taastumist. Aine on vesilahustuv- sobib hästi nahaga- toimides ka nahka niisutavalt. Tänu oma rahustavale toimele on dekspantenool kasulik ka päikesepõletuse ravis.

 

<br /><strong><u>UVB-kiirguse mõjuulatus:<br /></u></strong><br /> * ebaühtlane pigmentatsioon (melaniini moodustumine);<br /> * päikesepõletus;<br /> * DNA kahjustused;<br /> * nahavähk.<br /> UVB kaitse: SPF päikesekaitse faktor.

<br /><strong><u>UVA-kiirguse mõjuulatus:</u></strong>

* ühtlane pigmentatsioon;<br /> * vabade radikaalide moodustumine;<br /> * naharakkude elujõu vähenemine;<br /> * naha vananemine;<br /> * UVst põhjustatud päikeseallergia;<br /> * loomuliku vastupanuvõime vähenemine;<br /> * DNA kahjustused (nahavähk).<br /> UVA kaitse: UV optimaalne tasakaal.

<em>Allikas: Beiersdorf OÜ Eucerin</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.