Soomes avaldati uus alkoholismi ravijuhend

Soomes avaldati eelmisel nädalal uus alkoholisõltuvuse
ravijuhend- kirjutab Mediuutiset. Juhendi on koostanud arstide ja
tudengite teadusühing Duodecim ja sõltuvushäirete ravi
erialaspetsialistide ühendus- tegemist on värskeima täiendusega
juba 10 aastat arendatud “Käypä” ravijuhiste projektile.

Ravijuhendis on täpsustatud alkoholi ja surrogaatalkoholi tarvitamise ning ravimite ja alkoholi koosmanustamisest tingitud probleemide ravimist- samuti alkoholi kuritarvitamisega lähedalt seotud teemat - bensodiasepiinisõltlaste võõrutusravi. Ravijuhendi põhieesmärgiks on parandada- selgitada ja ühtlustada nii varaste alkoholiprobleemide kui alkoholisõltuvuse ravi. Koostajad usuvad- et info jagamisega saab mõjutada ka sõltuvusraviga sageli kaasnevaid tõrjuvaid hoiakuid.

Muid sõltuvusaineid- primaarset preventsiooni ega alkoholisõltuvuse õiguslikke tahke nagu laste hoolekannet või juhilubade ekspertiisi- juhis ei käsitle. Eral­di ui­mas­ti­sõl­tu­vu­se ra­vi­ju­hend on val­mi­mas küll sü­gi­sel.

<strong>Kolm võimalust<br /></strong>Ravisoovitustes keskendutakse kolmele võimalusele: miniinterventsioon- psühhosotsiaalsed meetodid ja medikamentoosne ravi.

Miniinterventsiooni näol on tegu lühikese nõustamisvestlusega tervishoiuasutuses. Eelmisel sügisel käivitas näiteks ka Soome Töötervishoiu Instituut oma miniinterventsiooni projekti- kus ennetavat sõltuvusravi suunati nende alkoholiga liialdavate kodanikega tegelemiseks- kel tõsiseid alkoholist tulenevaid probleeme ei ole veel ilmnenud. Uuringute järgi on miniinterventsioon alkoholist tingitud hädade vähendamiseks üsna kulutulus võimalus.

Psühhosotsiaalsete teraapiate efektiivsusest on samuti tõendeid. Soomlastel on olnud häid kogemusi kognitiiv-käitumisteraapiaga- paari- ja pereteraapiaga jne. Ra­vi õn­nes­tu­mi­seks on täh­tis- et või­ma­li­kud psüü­hi­ka­häi­red la­hen­da­taks sõl­tu­vus­häi­re­ga sa­maaeg­selt.

<strong>Ravimite kasutamine<br /></strong>Uues juhendis peetakse eelnimetatud meetodeid alkoholisõltuvuse ravi aluseks. Siiski hakkavad 40-70 protsenti ravi saanutest aasta pärast uuesti alkoholi kuritarvitama. Ravitulemust on soomlaste kogemusel võimalik oluliselt ehk 15-25 protsendi võrra parandada ravimite kasutamisega. Medikamentoosne ravi ongi mõeldud psühhosotsiaalsete teraapiate täienduseks.

Soomlaste ravijuhendis on mainitud disulfiraami kontrollitud kasutamist. Naltreksooniga on suurendatud kainete päevade arvu ning vähendatud tagasilangemisi alkoholi juurde- seda küll vaid siis- kui ravi ühe osana on rakendatud kognitiiv-käitumisteraapiat. Psühhoteraapia tulemusi on parandatud ka akamprosaadi ja topiramaadiga.     

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.