Süsteemne ravi meeldib vaid vähestele Ameerika psoriaasipatsientidele

Paljud Ameerika psoriaasipatsiendid ei ole rahul traditsiooniliste süsteemsete ravimeetoditega nagu metotreksaat, PUVA ravi, tsüklosporiin ja atsitretiin, võib MedWire’i vahendusel lugeda USA nahaarstide uuringust.

Paljud Ameerika psoriaasipatsiendid ei ole rahul traditsiooniliste süsteemsete ravimeetoditega nagu metotreksaat- PUVA ravi- tsüklosporiin ja atsitretiin- võib MedWire’i vahendusel lugeda USA nahaarstide uuringust.

Tamar Nijsten Harvardi arstiteaduskonnast meenutab ajakirjas Journal of the American Academy of Dermatology oma meeskonna varasemat uuringut- mille järgi ei ole psoriaasipatsiendid oma raviga üldiselt rahul. Käesolev uuring viidi läbi- et täpsustada- millise ravi üle patsiendid kõige rohkem kurdavad.

1197 juhuslikult valitud patsiendil läbi viidud küsitlus uuris rahulolu aastal 2002 kasutusel olnud ravimeetoditega. 311 (26%) neist said või olid saanud varem raviks metotreksaati- PUVA ravi- tsüklosporiini või atsitretiini. Nende patsientide haigus oli ka enam väljendunud võrreldes nendega- kes ravi kunagi saanud ei olnud.

Rahulolematust iga raviga väljendasid enam kui kolmandik patsientidest- välja arvatud PUVA ravi- mille tulemustega ei olnud rahul vaid 14 protsenti patsientidest. Raviga väga rahul olid enda sõnutsi vähem kui 40 protsenti küsitletutest.

Tsüklosporiin meeldis patsientidele kõige vähem - selle ravimeetodi juurde olid kindlaks jäänud vaid 10 protsenti neist- kellele tsüklosporiin kunagi määratud.

Autorite järeldusel ei ole enne 2003. aastat kasutusel olnud süsteemsed psoriaasi ravimeetodid täielikult patsientide ootustele vastanud. Kõige vähem rahulolematust väljendati PUVA ravi suhtes- kuid suurt rahulolu mõne raviga väljendasid vaid vähesed patsiendid.

Uuemate psoriaasiravi meetoditega rahulolu selgitamiseks peavad spetsialistid vajalikuks pikaajalisi prospektiivseid võrdlusuuringuid heterogeensetes patsientide populatsioonides. (J Am Acad Dermatol 2005; 52: 434-444)

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.