Ameerika Vähiliidu arvates saaks vähisurmasid vähemalt poole võrra vähendada

Elustiili muutes ja sagedamini sõeluuringutel käies võiksid ameeriklased vähendada suremust pahaloomulistesse kasvajatesse vähemalt poole võrra. Ameerika Vähiliidu (ACS) iga-aastast raportit, kus räägitakse inimeste endi kontrollitavatest riskifaktoritest, tutvustasid Reuters ja teised agentuurid.

Elustiili muutes ja sagedamini sõeluuringutel käies võiksid ameeriklased vähendada suremust pahaloomulistesse kasvajatesse vähemalt poole võrra. Ameerika Vähiliidu (ACS) iga-aastast raportit- kus räägitakse inimeste endi kontrollitavatest riskifaktoritest- tutvustasid Reuters ja teised agentuurid.

Vähiliidu prognoosi järgi peaks üle 168 140 vähisurma põhjustama ainult suitsetamine. Umbes üks kolmandik (190 090) sel aastal ennustatavast 570 280 vähisurmast peaks olema seotud halva toitumuse- vähese kehalise aktiivsuse- ülekaalu- rasvumise ja teiste elustiili faktoritega.

Nimetatud riskifaktorite tõttu sureb sel aastal kokku 358 230 ameeriklast- mis moodustab 62 protsenti kõikidest vähisurmadest. “Nii palju elusid oleks võimalik säästa ning pool sellest ei paista olevat suur pingutus-” arvas intervjuus vähiliidu epidemioloogiaosakonna juht dr Michael Thun.

Thuni hinnangul vähendaks suitsetamisest täielikult loobumine vähisurmasid poole võrra- tervisliku kehakaalu hoidmise ja suurema kehalise aktiivsusega väheneksid need veel 10 protsenti. Kolorektaalse vähi parem skriining- mammograafiate ning PAP testide kvaliteedi tõstmine parandaks olukorda veelgi ning Thun usub- et 50-protsendine vähisurmade vähenemine on võimalik.

<strong>Suitsetamise osas pole olukord sugugi paranenud<br /></strong>Raport ei ole Thuni sõnul mõeldud selleks- et tekitada patsientides tunnet- et nad on ise oma haiguse põhjustanud. “Väidame otse vastupidist. Suitsetamist ja vähest kehalist aktiivsust kirjeldatakse tegelikkuses kui inimeste vabatahtlikke tegevusi- kuid me teeme oma valikud sotsiaalses kontekstis-” selgitas Thun. “Meie ühiskondade ja elude kujundamisel oleme tahtmatult teinud palju otsuseid- mis on vastuolus inimeste tervisega.”

Mõnes USA piirkonnas on saavutatud märkimisväärset edu vähi riskifaktorite vähendamisel. Osariigid on suutnud vähendada näiteks suitsetamist täiskasvanute ja laste seas- kehtestades kõrgemaid makse- piirates suitsetamist avalikes kohtades ja korraldades hoiatavaid reklaamikampaaniaid. ACS raport hoiatab siiski- et eelarvekärped on mitmel pool sundinud suitsetamisvastaste programmide pealt kokku hoidma.

Thuni teatel on nad õppinud- et lisaks kodanike harimisele on täiendavate abinõude kasutamine mittesuitsetajate kaitsmiseks väga edukas olnud. Ühiskonna suhtumise muutmisega ning suitsetajate abistamisega neil sellest pahest loobuda on aidatud ameeriklastel langetada suitsetajate osakaalu 25 protsendist allapoole.

Ülekaal on aga vähiliidule järjest suuremaks mureks saamas. ACS andmetel võib ülekaalulisteks pidada 35 protsenti Ameerika täiskasvanutest ning rasvunuteks veel 30 protsenti. Ligi 16 protsenti lastest kaaluvad rohkem kui eakohane norm oleks.

Vähiliidu arvates on probleemi süvenemisel mitu põhjust: kõrge kalorsusega toiduained on laialt saadaval ning neid reklaamitakse innukalt- ameeriklased sõidavad liiga palju autoga- kehalise kasvatuse tunde koolides on vähendatud- paljud lapsed eelistavad telerivaatamist ja video- ning arvutimänge ajaviitmisele vabas õhus.

<strong>Skriininguid peetakse lahenduse võtmeks<br /></strong>ACS toob välja ka omapoolseid lahendusi ülekaalulisuse leviku vastu võitlemiseks. Ameeriklastel soovitatakse järgida vähiliidu toitumise ja kehalise aktiivsuse alaseid juhtnööre. Restoranid võiksid organisatsiooni arvates jagada külastajatele täpsemat infot pakutava kohta. Elukeskkonda saaks parandada turvaliste kõnni- ja jalgrattateede ning parkide rajamisega- et võimaldada inimestel end rohkem liigutada. Koolid peaksid samuti lastele pakutava toidu kvaliteeti parandama.

Elustiili muutmine on vaid üks osa vähki suremuse vähendamiseks. ACS soovitab järgida väljatöötatud soovitusi skriininguuringute läbiviimiseks. Kuigi emakakaela- ja rinnavähiuuringutel käivad naised piisavalt sageli- on vähiliidu teada mõnikord takistuseks kodanike tervisekindlustuse puudumine. Kolorektaalse vähi skriininguuringuid tuleks aga liidu hinnangul teostada palju sagedamini kui praegu kombeks. Kindlustuskaitse parem tagamine oleks üheks lahenduseks- et kodanikud ise sagedamini uuringutel käiksid.

 

Ameerika Vähiliidu raport ning juhised on saadaval nende kodulehel <a href="http://www.cancer.org">www.cancer.org</a>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.