Andmekaitsja arvestab perearsti patsientidega

Andmekaitse Inspektsiooni (AKI) järelevalvetalituse juhataja Maris Sarv kinnitas, et kuigi nad lähevad perearstide juurde ootamatult, pole neil suuri konflikte selle tõttu tekkinud.

Andmekaitse Inspektsiooni (AKI) järelevalvetalituse juhataja Maris Sarv kinnitas- et kuigi nad lähevad perearstide juurde ootamatult- pole neil suuri konflikte selle tõttu tekkinud.

Isikuandmete töötlemist käivad perearstide juures kontrollimas tavaliselt kaks inspektsiooni ametnikku. “Tohtrid on olnud väga mõistvad ja asjalikud-” kordas Sarv ja rääkis lähemalt- kuidas nende reid väja näeb: “Üritame võimalikult vähe vastuvõttu ja patsiente segada. Tavaliselt ootame- kuni patsient kabinetist väljub. Alles siis teavitame oma tulekust perearsti. Juhul- kui järjekorras on üks-kaks inimest või väikelapsed- ootame- kuni nad on teenindatud.”

Sarv toonitas- et Isikuandmete kaitse seaduse § 36 lg 3 järgi on AKI pädeval ametiisikul õigus kontrollimiseks takistamatult siseneda vastutava või volitatud töötleja ruumi- näha tema dokumente ja seadmeid ning andmetöötluseks kasutatavat tarkvara.

2004. aastal käisid AKI ametnikud kontrollimas 11 perearstiteenust osutavat juriidilist isikut- neist viie puhul kontrolliti ettekirjutuse täitmist- kahe puhul tehti järelkontrolli ning kuuel korral käidi kohal delikaatsete isikuandmete töötlemise registreerimistaotluse menetluse käigus.

Delikaatsete isikuandmete töötlemisel ei tuvastatud mingeid rikkumisi kolmel korral. Positiivsete näidete toomise palvele vastas Sarv- et tegelikult on nõudmistele vastavaid perearste palju rohkem- aga andmekaitse töötajad pole nende juurde lihtsalt veel jõudnud. Narva Kliinik OÜ on mööda Eestit käinud Sarvele möödunud aastast siiski eriliselt hästi meelde jäänud: seal oli patsientide andmete töötlemise andmekaitsega kõik korras ning valitses igati meeldiv suhtumine.

2004. aastal kontrollitud 11-st perearstiteenuse osutajast kaheksal korral tuvastas AKI puudusi ja enamikul juhtudel likvideeriti puudused kokkulepitud aja jooksul- ütles Sarv.

Kahel korral koostasid AKI ametnikud ettekirjutuse. Kahel korral algatas AKI väärteomenetluse isikuandmete kaitse seaduse § 19 rikkumise tõttu ning määras rahatrahvi vastavalt 5000 ja 7000 krooni. Mõlemal juhul olid patsientide andmed kaitseta- kuid teisel juhul oli raskendavaks asjaoluks delikaatsete andmete registreerimata töötlemine- täpsustas Sarv.

Maris Sarv lisas- et Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti voldikus “Üldarstiabi Tallinnas 2005” toodud 92-st Tallinnas perearstiteenust osutavast juriidilisest isikust on AKIs registreerimata 20.

 

************************

 

<strong>LISALUGU: Trahv eeldab rasket rikkumist</strong>

<em>(Andmekaitse Inspektsiooni järelevalvetalituse juhataja Maris Sarv selgitab- millal alustab AKI väärteomenetlust ja millal fikseeritakse puudused vaid kontrollaktis. - Toim.)</em>

Kohapealse kontrolli tulemusel alustame väärteomenetlust tavaliselt juhul- kui:

1. järelevalvetoimingute käigus tuvastame- et patsientide andmed ei ole kaitstud (näiteks kui oleme ootamatult kohale tulnud ja leidnud patsientide andmed järelevalveta - kõigile lihtsalt juurdepääsetavalt vms)- aga töötlemine on Andmekaitse Inspektsioonis registreerimata;

2. kohapealse kontrolli käigus selgub- et delikaatsete isikuandmete töötlemise registreerimisel esitatud materjalides kirjeldatud turvameetmed ei ole rakendatud ning tegelikult rakendatud meetmed ei taga andmete kaitsust.

Kui kohapealse kontrolli käigus ei tuvastata delikaatsete isikuandmete töötlemise nõuete rasket eiramist- siis me fikseerime kontrollaktis tuvastatud puudused ning anname aega nende kõrvaldamiseks.

<strong>Maris Sarv</strong>

 

<strong>**************************</strong>

 

<strong>KOMMENTAARE PEREARSTIDELT:<br /> Miks te pole registreerinud isikuandmete töötlemist AKIs?</strong>

“Ma lihtsalt pole jõudnud- sest alles alustasin oma firmaga. Oli suur viiruste puhang- siis olin ise haige. Pealegi on neid asju nii palju- mida firma loomisel peab tegema.<br /> Kui tegevusluba taotlesin- ega meile siis öeldud- et kohe algul peab andmekaitses olema registreeritud. Mäletan- et umbes viis aastat tagasi pidid alustavad kolleegid küll esimese asjana andmekaitse vormistama. Aga nüüd keegi ei nimetanud- et on kohe vaja.<br /> Isekeskis mõtlesin- et kui signalisatsiooni saan paigaldatud- siis pöördun andmekaitsesse. Aga nad jõudsid ise ette ja helistasid. Leppisime kokku- millal vormistamiseni jõuan.”

“Me nüüd praegu kohe teeme seda. Signalisatsioon ja muu on paigas. Andmekaitset pole sellepärast seni vormistanud- et keegi pole tagant torkinud ja oma firmat luues oli kõiki asjaajamisi-tegemisi nii palju.”

“Me tegeleme sellega juba kolmandat päeva. Sotsiaal- ja tervishoiuametist anti esmaspäeval tähtaeg- et 9. maiks peab meil võlgnevus olema likvideeritud- s. t isikuandmete töötlemine andmekaitses registreeritud. Mulle tuli see nõudmine üllatusena. Kus nad enne olid!<br /> Mina ka ei tea igale poole pöörduda ja küsida- ehk on kellelgi veel mingeid nõudmisi perearstile.<br /> Vaadake- 1. aprillist hakkas kehtima puude astme määramisel uus kord. Arvake ära- millal mina juhendi sain? 25. aprillil. Ajalehed kirjutasid muudatusest ammu aega ette- aga praegu ei tea pensioniametis ega haigekassas keegi- kuidas perearst peaks nüüd toimima. Soovitatakse sotsiaalministeeriumi poole pöörduda.<br /> Kuhu sa pöördud- kui vahetuvad valitsused- vahetuvad abilinnapead...<br /> Meie teeme oma igapäevatööd ja see on- uskuge- kaunis pingeline. Ega me lisatööst õnnelikud ei ole.<br /> Meile tuleb ettekirjutusi ja nõudmisi kümnetest tervishoidu kureerivatest ja reformivatest asutustest. Kui kiri tuleb- saadame nõutud aruandluse või vajalikud andmed. Nii kuust kuusse ja kvartalist kvartalisse.”

<strong>Pereõde:</strong> “Küsisin- kuidas taotlust andmekaitsesse esitada. Peab mingi näidise internetist sisuliselt ümber kirjutama- vastama kirjandi vormis raudkappide ja muu kohta- tegema väljavõtteid dokumentidest. See on ikka hea mitu päeva tööd. Siis imestatakse- kuidas teile arstipraksis üldse ilma andmekaitse loata anti! Ja lohutatakse- et te ei ole ainus! Hea veel- et ei ole kvartalilõpp. Muidu selleks tööks füüsiliselt aega ei jääks.”

 

********************************

 

<strong>Kuidas registreerida Andmekaitse Inspektsioonis?</strong>

* Isikuandmete kaitse seaduse kohaselt on vastutav töötleja kohustatud delikaatsete isikuandmete töötlemise Andmekaitse Inspektsioonis registreerima.

* Registreerimistaotlus esitatakse Andmekaitse Inspektsioonile vähemalt üks kuu enne delikaatsete isikuandmete töötlemise algust.

* Registreerimiseks tuleb esitada:<br />   1. Taotluse kaaskiri (näidis AKI veebilehel).<br />   2. Registreerimistaotlus (AKI veebilehel toodud näidise näidisandmestik on toodud füüsilisest isikust ettevõtjana tegutseva perearsti näitel).<br />   3. Isikuandmete kaitse organisatsiooniliste- füüsiliste ja infotehniliste turvameetmete kirjeldus (töötlemispaik- tööruumid- valvesignalisatsioon- tuletõrjesignalisatsioon ja tulekustutusvahendid- tööruumide uksed ja aknad; riiulid- seifid ja kapid; juurdepääs andmetele jne - pikk juhendmaterjal AKI veebilehel).

* Andmekaitse Inspektsioon otsustab töötlemise registreerimise või registreerimisest keeldumise 20 tööpäeva jooksul- alates registreerimistaotluse esitamise päevast. Andmekaitse Inspektsioon võib kohapeal kontrollida valmisolekut delikaatsete isikuandmete töötlemiseks. Sel juhul pikeneb registreerimistaotluse lahendamise tähtaeg 10 tööpäeva võrra.

* Kontrollimise tulemusena võib Andmekaitse Inspektsioon anda soovitusi isikuandmete organisatsiooniliste- füüsiliste ja infotehniliste turvameetmete rakendamiseks ja tõhustamiseks.

<em>Allikas: AKI veebileht;</em><a href="http://www.dp.gov.ee/"><em>http://www.dp.gov.ee/</em></a>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.