Euroopa Ravimiamet hindas taas antidepressantide kasutamist lastel

Euroopa Ravimiamet (European Medicines Agency- EMEA) avalikustas
oma järeldused antidepressantide kasutamise kohta lastel- andis
siinne Ravimiamet eelmisel nädalal oma veebilehel teada.

Ravimiameti teatel oli vaatluse all kaks antidepressantide rühma: selektiivsed serotoniini tagasihaarde inhibiitorid (SSRI-d) ning selektiivsed serotoniini ja noradrenaliini tagasihaarde inhibiitorid (SNRI-d). Uuriti suitsiidiriski- kui neid ravimeid kasutada lastel või noorukitel.

Euroopa Ravimiameti Inimesel Kasutatavate Ravimite Komitee (Committe for Medicinal Products for Human Use) jõudis järeldusele- et kliinilistes uuringutes esines neid ravimeid kasutanud lastel ja noorukitel platseeborühmaga võrreldes rohkem enesetapumõtteid- enesetapukatseid ja vaenulikkust (agressiivset ja opositsionaalset käitumist- viha). Sellest tulenevalt soovitab Euroopa Ravimiamet lisada kõikide nende ravimirühmade ravimite omaduste kokkuvõtetesse ja patsienditeabesse vastavad hoiatused.

Ravimiameti teatel ei ole need ravimid üldiselt näidustatud depressiooni ja ärevuse ravimiseks lastel. Mõned neist on saanud müügiloa laste obsessiiv-kompulsiivse häire või (hüper)aktiivsus- ja tähelepanuhäire raviks. Arst võib vahel otsustada- et tulenevalt ravimi kasu/ohu suhtest konkreetsel patsiendil on vaja neid ravimeid ka laste depressiooni või ärevuse ravis kasutada. Neid patsiente tuleb- eriti ravi algul- väga hoolikalt suitsidaalsete mõtete- agressiivsuse ja vaenulikkuse suhtes jälgida- öeldakse veebilehel.

“Patsiendid ja nende vanemad ei tohiks ravi antidepressantidega iseseisvalt katkestada- tuleks nõu pidada arstiga-” hoiatab Ravimiamet. “Ravi järsk katkestamine on ohtlik. Ravi katkestades tuleb ravimi annust aeglaselt (nädalate või kuude jooksul) vähendada.”

Euroopa Ravimiameti teate täpne tekst on veebilehel <a href="http://www.emea.eu.int">www.emea.eu.int</a>- lähemat teavet võib saad ka e-posti aadressil <a href="mailto:sam@sam.ee">sam@sam.ee</a>.

<br /><strong>MU</strong>

<br />  

<strong><u>Eestis kasutatavad ravimid- mille toimeid lastel ja noorukitel hinnati:</u></strong>

<strong>SSRI-d:<br /> * </strong>tsitalopraam<br /> * estsitalopraam<br /> * fluoksetiin<br /> * fluvoksamiin<br /> * mirtasapiin<br /> * paroksetiin<br /> * sertraliin<br /><strong><br /> SNRI-d:<br /></strong>* venlafaksiin<br /> * reboksetiin<br /> * milnatsipraan

<em>Allikas: Ravimiamet</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.