Haiglaklounid otsivad lapsenaeratusi

Tampere Ülikooli Kliiniku (TAYS) ja Turu Ülikooli Kliiniku (TYKS) lastekliinikute kloun-arstid dr Hösselström, Rockefaller, Toivontai ja Torvi-Roori-Putki praktiseerisid 26. aprillil Tallinna Lastehaiglas.

Tampere Ülikooli Kliiniku (TAYS) ja Turu Ülikooli Kliiniku (TYKS) lastekliinikute kloun-arstid dr Hösselström- Rockefaller- Toivontai ja Torvi-Roori-Putki praktiseerisid 26. aprillil Tallinna Lastehaiglas.

Tohtrid jõudsid sisse astuda lastehaigla kirurgia-- onkoloogia- ja lasteosakondade palatitesse. Pikemaid peatusi tehti ka trauma- ja vastuvõtuosakonde koridorides istujate juures- kusjuures kummalised tohtrid võisid ennast ülal pidada lauldes- hõigeldes või ülivaikselt- üritades märkamatult läbida koridoriosa- mille sopis polikliinikujärjekorras olevad jõnglased istusid. Loomulikult ei õnnestunud neil see.

<strong>Trikietendus ja tulevärk<br /></strong>Punaste ninadega ja klouni nägudega valgetes kitlites arstid tõmbasid kaugelt tähelepanu. Väikemees kirurgiaosakonnast tegi neid eemalt nähes koguni kiire hüppe palatisse ja peitis ennast arvatavasti voodi alla. Seda poissi rohkem kimbutama ei hakatud.

Enne igat palatisse sisenemist tavatsesid haiglaklounid selle elanikelt uurida- kas nendesuguseid külalisi ikka tahetakse. Kui vastuseks oli arglikemgi noogutus- järgnes trikietendus ja tulevärk. Sel päeval etendus valdavalt puhumise võlutrikk- mis lastel alati paremini välja tuli kui klounidel. Kui klounid puhusid- ei juhtunud midagi. Tarvitses mõnel lapsel puhuda- kui sellest tekkis imeväel mänguasju.

Tallinna lastehaigla lastele paistis kõige enam meeldivat külaliste laulu- ja pillimänguoskus. Ratastoolitüdruk- keda trikid ükskõikseks jätsid- oli tähelepanu ja naeratus ise- kui klounarstid mitmel häälel laulma hakkasid.

Andreas- Reiko ja Siim lasteosakonna poistepalatist olid vaimustuses- kui nende nimedest - Andreas- Reiko- Siim-salabomm! - salm ja viis sündisid. Nimelaulu saatel vihtusid nad klounidega koridoris rõõmsalt tantsu lüüa- täpsemalt: hüplesid haigele lapsele ebatüüpilise energiaga üles-alla nagu pallikesed.

Väidetavalt aitavad rõõmus meel ja vahvad külalised peletada haiglastressi ja lõpuks haigust ennast. Raskemateski osakondades ilmusid laste nägudele naeratused- mis- tõsi küll- alguses kimbatusesegused olid.

<strong>Haiglastressi peletajad<br /></strong>Mõelge ise- mida peaksite arvama- kui viisakalt öeldes veidra välimusega tegelased ennast teie palatiuksest sisse veeretavad. On need nüüd pärisarstid- kes on ennast naljakalt riidesse pannud - mine neid täiskasvanute tujusid tea - või mänguarstid?

Tavaliselt on aga lapsed haiglaklounide ilmumisega rahul- sest see aitab neil unustada valu ja kodust eemaloleku. Soomes uurivad nad haiglapersonalilt tihti- millal lõbusaid külalisi uuesti näha saab.

<br /><strong>TIINA EIER<br /></strong><a href="mailto:mu@mu.ee">mu@mu.ee</a>

 

<br /><strong><u>SAIRAALAKLOVNIT RY- pisikeste laulude ja trikkide ühing:</u></strong>

* Truppi kuulub 19 näitlejat- kes tegutsevad 2002. aastast Helsingi- Tampere ja Turu lastehaiglates neljal päeval nädalas.<br /> * Töötatakse muu hulgas rasketes- onko-hematoloogia- neuroloogia- kirurgia-- ja südamehaiguste osakondades.<br /> * Haiglad klounide eest ei maksa- raha (ja mitte vähe) laekub hasartmängudelt- fondidest- linna eelarvest.<br /> * Seni on laste juures käidud 7000 korral- kloune on näinud 30 000 last ja nende vanemat.<br /> * Idee sünnilinn: New York. Põhjus: arusaam- et rõõm aitab leevendada haiglastressi.

<em> Vt ka:</em><a href="mailto:sairaalaklovnit@kolumbus.fi"><em>sairaalaklovnit@kolumbus.fi</em></a>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.