Kardiovaskulaarravimite kasutamise suunad Eestis

Eesti Haiglaapteekrite Seltsi hiljutise konverentsi tarvis valmis ülevaade viimaste aastate suundadest kardiovaskulaarravimite kasutamisel.

Eesti Haiglaapteekrite Seltsi hiljutise konverentsi tarvis valmis ülevaade viimaste aastate suundadest kardiovaskulaarravimite kasutamisel. Arvestades südame-veresoonkonna haiguste levimust Eestis- ei ole üllatav- et need preparaadid moodustavad väga olulise osa ravimite kogukasutamisest. 2004. aastal moodustasid kardiovaskulaarravimid 22 protsenti (416 miljonit krooni) ravimite hulgiturust.

Üldiselt on teada- et ravimite valik haiglas suunab ambulatoorset farmakoteraapiat. Sellest on hästi aru saanud ka ravimitootjad- kes pakuvad haiglatele ravimeid oluliselt odavamalt või suisa ilma rahata.

Seetõttu on huvitav jälgida- kas muutused haigla ja ambulatoorses ravimivalikus kulgevad samas suunas ning kas muutused haiglas ennustavad ette valikuid haiglavälises meditsiinis. Eestis ei ole väga head haiglastatistikat- mis võimaldaks võrrelda haiglate ravimivalikut omavahel- seetõttu tuleb ka siin lähtuda hulgimüügiandmetest selle kohta- kas ravimid on müüdud jaeapteekidele või haiglatele.

Ravimite kasutamise analüüsimisel kasutab Ravimiamet defineeritud päevadoosi meetodit (DDD - <em>Defined Daily Dose</em>)- mis näitab ravimi tavalist ööpäevast annust täiskasvanul vastavalt peamisele kasutamisnäidustusele ning ravimite kasutamist väljendatakse defineeritud päevadooside arvuna päevas tuhande elaniku kohta.

Ravimite kasutamise koguselised andmed on avaldatud Ravimiameti veebilehel <a href="http://www.sam.ee">www.sam.ee</a>.

<strong>Südameravimite kasutamise üldised suundumused<br /></strong>Südameravimite tarbimine kasvab stabiilselt- peamiste ravimirühmade summaarne kasutamine suureneb ligikaudu 20% aastas.

Olenemata Eesti tervishoiusüsteemi suhteliselt mõõdukast rahastamisest ei ole märgata- et eelistataks tagasihoidlikuma hinnaga ravimeid - peamine juurdekasv toimub AKE inhibiitorite (AKEI- 2004. aastal kasv eelmise aastaga võrreldes 32%)- kaltsiumikanalite blokaatorite (KKB- 24%) ja viimasel ajal ka beeta-adrenoblokaatorite (BBL- 28%) osas. Diureetikumide kasutamine suurenes samal ajal ainult 14%.

Huvitav muutus toimub beeta-adrenoblokaatorite valikus: 2000. aastal moodustas atenolool sellest ravimirühmast üle kahe kolmandiku- 2004. aastal on see osa taandunud tagasihoidliku 16%-ni ning enamik tarbimisest (70%) on nihkunud metoproloolile. Seda muutust on suhteliselt keeruline meditsiiniliselt põhjendada.

Nelja peamise ülaltoodud rühma ravimite tarbimine kokku 1000 elaniku kohta Eestis 2004. aastal ületas Norra 2003. aasta vastava näitaja ning on ligikaudu võrdne Taani ja Soomega. Seega on mõne aasta tagune kardiovaskulaarravimite oluline alakasutus Eestis minevik.

Teiste ravimirühmade kasutamise osas ei ole nii olulisi muutusi: südameglükosiidide tarbimine väheneb aeglaselt- antiarütmikumide- eelkõige amiodarooni- ambulatoorne kasutamine suureneb ligikaudu 30% aastas- nitraatide kasutamine ei ole viimastel aastatel oluliselt muutunud.

Vere lipiididesisaldust vähendavate ravimite kasutamine suureneb protsentuaalselt jõudsalt (2004. aastal 67% enam kui 2003. aastal)- ent absoluutväärtusena on nende ravimite kasutamine (10 DPD/1000/p) endiselt palju kordi harvem kui naabermaades (Soomes 2003. aastal 67- Norras 98 DPD/1000/p).

Haiglate ravimikasutust tuleks hinnata defineeritud päevadoosides 100 voodipäeva kohta. Kuigi 1990ndate aastate algul selline statistika mõnes haiglas käivitus- ei ole tänaseks haiglate ravimikasutamise häid võrdlevaid andmeid.

<strong>Kardiovaskulaarravimite kasutamine haiglas<br /></strong>Väga üldistatult võib ravimitarbimist ka haiglates kirjeldada päevadooside arvuna 1000 elaniku kohta- eeldades- et voodipäevade koguarvus ei ole vaadeldaval perioodil toimunud drastilisi muutusi.

Haiglate osa kardiovaskulaarravimite tarbimises on pea kõikides ravimirühmades alla viie protsendi Eesti koguandmeist. Üldiselt on suundumused haiglates samad - kaltsiumikanalite blokaatorite- AKE inhibiitorite ja beeta-adrenoblokaatorite kasutamine suureneb- teiste ravimirühmade osas ei ole olulisi muutusi.

Omapärane on- et vere lipiididesisaldust vähendavate ravimite kasutamine on viimastel aastatel haiglates olnud väga marginaalne ja ei näita olulist tõusutendentsi.

2003. aastal toimus meditsiiniliselt seletamatu hüpe haiglate ravimikasutamises olulisemate südemeravimite rühmade osas: kokku suurenes nelja rühma ravimite tarbimine 86% (BBL kasv 59%- KKB 200%- AKEI 108%). Haiglaapteekrite hinnangul ei ole siiski tegemist oluliselt muutunud ravitavadega- vaid massiivsete allahindluste tuhinas soetatud varudega. Praeguseks ei ole veel detailset analüüsi 2004. aasta kohta- mis seda selgitust kinnitaks või umber lükkaks.

<strong>Kokkuvõtteks - haiglate valik on kergesti mõjutatav<br /></strong>Kokkuvõtteks võib väita- et peamiselt hüpertensiooni ravis kasutatavate ravimite tarbimine Eestis on võrreldav Põhjamaadega- endiselt on probleemiks diureetikumide vähene määramine. Oluliseks erisuseks on statiinide ja teiste vere lipiididesisaldust vähendavate ainete tagasihoidlik kasutamine.

Kuigi ka ambulatoorset ravimikasutamist mõjutavad ravimitootjate näidisejagamiskampaaniad- on haiglate ravimivalik näidistest ja sooduskampaaniatest eriti kergesti mõjutatav- kui puuduvad ravimivaliku ratsionaalsed põhimõtted ja korralik formularisüsteem. Muutused haigla ravimivalikus peegelduvad kiiresti piirkonna esmatasandi farmakoteraapias.

<br /><strong>AIVI THEMAS<br /></strong>Ravimiamet<br /><strong><br /> ALAR IRS<br /></strong>Tartu ülikooli kliinilise farmakoloogia õppetool

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.