Mand hindab Soome haiglalinnakuid

Sotsiaalministeeriumi abiministri ametis olnud Külvar Mand hindab Soome haiglalinnakuid ja nende ühtset juhtimist, milleni Tallinnas pole veel jõutud.

Sotsiaalministeeriumi abiministri ametis olnud Külvar Mand hindab Soome haiglalinnakuid ja nende ühtset juhtimist- milleni Tallinnas pole veel jõutud.

5.-6. aprillini käis sotsiaalministeeriumi- regionaalhaigla ja kliinikumi esindajate delegatsioon tutvumas Soome haiglatega- et õppida soomlastelt haiglate projekteerimise ja ehitamise kogemust ning tervishoiukorraldust.

200 000 elanikuga Tamperes on haiglalinnakusse koondatud ülikooli kliinik- meie mõistes keskhaigla- ja päevakirurgia ehk meie mõistes erahaigla. Haiglalinnakud on kujunenud olemasolevaid hooneid ära kasutades ja uusi ravikorpusi juurde ehitades- rääkis toonane abiminister Mand.

“Tühjale põllule ei ei ehitata uusi haiglaid- vaid kasutatakse ära olemasolev ressurss-” sõnas Mand. Eraldi seisva uue haigla ehitamine on kümneid kordi kallim sobivas hoones haigla renoveerimisest- viitas abiminister vajadusele tervishoiukulusid pidevalt arvestada.

Eestis on analoogne linnaku mudel kujunemas Tartus- avaldas Mand rahulolu. Maarjamõisa haigla kõrvale ehitatakse euroraha abiga uued ravikorpused ja siis võib rääkida Tartu meditsiinilinnakust.

Vähem on Mand rahul Tallinna haiglakorraldusega. “Tänase Eesti tervishoiu kõige suuremaid probleeme on see- et tihti teeme tervishoiuorganisatsioone ja haiglaid iseendale- mitte patsiendile-” arvustas Mand. “Mitte haiglajuhile või seal töötavale arstile ei tule haiglat ehitada- vaid patsiendile- kes vajab ravi.”

Mand ütles- et Tallinna piirkonnas püüavad kõik ehitada oma haigla baasil regionaalhaiglat- kuigi tuleks vältida vastandumist.

Ka Anders Tsahkna haiglaehitusplaan ei haaku soomlaste haiglalinnaku mõttega- vastas Mand. Tühjale kohale tahetakse ehitada uus haigla arvestusega- et Ida- ja Lääne-Tallinna keskhaigla patsiendid lähevad sinna üle. “Pigem oleks vaja kolme Tallinna haigla koostööd- et planeerida ühiselt ressursse ja asjata mitte dubleerida kalleid teenuseid-” sõnas Mand.

Tallinna akuutravi haiglalinnak võiks kujuneda regionaalhaigla kanti- pakkus Mand. “Esimese sammuna saaks Tallinna haiglamajanduse efektiivsust tõsta juhtimise konsolideerimisega-” ütles Mand.

Tallinna haiglate ühisest nõukogust on omavahel Tallinnas arutatud juba enne seekordset Soomes-käiku.

“Täna (päev enne valitsusevahetust 12. aprillil - <em>Toim</em>.) istun veel abiministri koha peal ja püüan oluliselt vähendada tervishoius mõttetut konkurentsi-” ütles Mand.

Ühe õnnestunud otsuse selles liinis tõi abiminister 2003. aasta sügisest- kui puhkes vaidlus- kas Eestis hakkab kõrvaimplantaatide operatsioone tegema üks või kaks haiglat. “Mina pidin olema kohtumõistja-” meenutas Mand. “Otsustasime- et neid paigaldab ainult kliinikum- kuid järelravi saavad patsiendid nii Tartus kui ka Tallinnas.”

Soome-reisi muljete kohta ütles Mand- et seal oli tunda- kuidas tervishoid on nii omavalitsuse kui ka riigi prioriteet. “Ei tõmblemist ega rapsimist- kõik on rahulik ja patsiendikeskne- valitseb süsteemi arendav meeleolu-” kirjeldas Mand.

Tema muljed võtab hästi kokku Tampere haiglalinnaku logol olev lause “Üheskoos parema tervishoiu eest”.<br />

 

*********************

Möödunud nädalal kinnitas Pärnu haigla avalikkussuhete juht Jaana Kikas- et käivad <strong>läbirääkimised</strong> Külvar Mandi tööle asumiseks Pärnu haiglasse.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.