Patsiendi omaosaluse kasv ravimiretseptide hinnas jääb varem kardetule oluliselt alla

Viimase nelja aasta jooksul on patsiendi omaosalus retseptiravimite ostmisel tõusnud vaid 5,6 protsenti.

Viimase nelja aasta jooksul on patsiendi omaosalus retseptiravimite ostmisel tõusnud vaid 5-6 protsenti.

Haigekassa statistika näitab- et kui 2001. ja 2002. aastal maksis patsient Eesti Haigekassa ravimite loetellu kuuluvate ravimite ehk enamiku retseptiravimite korral keskmiselt 30-4 protsenti retsepti maksumusest- siis 2004. aastal polnud see märkimisväärselt suurem - keskmiselt 36 protsenti (2003. aastal - 36-1 protsenti). Samas on piirhind olnud väga edukas meede ravimihindade tõusu ohjamisel.

<strong>Soodusmäärade muutus ja piirhindade tulek<br /></strong>Patsiendi omaosaluse suurenemist põhjustas ravimite soodusmäärade muutus 2002. aasta oktoobrist ning piirhindade kehtestamine alates 2003. algusest kõrgema määraga kompenseeritavatele ravimitele- millel on turul mitu sama toimeainega analoogi. Piirhind piirab ära summa- mida haigekassa ravimi eest kompenseerib.

Statistika näitab- et nimetatud meetmete rakendamine põhjustas tunduvalt väiksemat patsiendi omaosaluse suurenemist kui seni on arvatud. Kokku on patsiendi omast taskust makstav osa tõusnud 5-6 protsenti- seejuures kasvust umbes kolmandiku põhjustas soodusmäärade muutus ja kaks kolmandikku piirhindade kehtestamine.

Ravimite piirhindade kehtestamisel on kaks peamist eesmärki: esiteks soodustada (nii patsiendi kui ka riigi jaoks) odavamate ravimite kasutamist- kui turul on mitu samaväärset ravimit; teiseks läbi hinnakonkurentsi tekitamise langetada ravimite hindu.

Eesti Haigekassa analüüsi tulemusel- milles võrreldi rohkem kui 800 ravimi hindu- selgus- et  2002. aastaga võrreldes langesid 2003. aastal rohkemal või vähemal määral 55 protsendi ravimite hinnad. Samas - kui võrrelda aastaid 2001 ja 2002- siis langesid hinnad vaid kahel protsendil ravimitest.

Samuti on võrreldes varasemate aastatega pidurdunud keskmise retsepti maksumus - 31-kroonine tõus 2002. <em>versus</em> 2001. aastal on asendunud 9- ja 13-kroonise tõusuga järgnevatel aastatel. (2001. aastal maksis keskmine retsept 228 krooni- 2002. aastal 259- 2003. aastal 268 ning 2004. aastal 281 krooni.)

Toodud andmete põhjal võib väita- et piirhind on olnud väga edukas meede ravimihindade tõusu ohjamisel. Sellega on saavutatud maksumaksja raha otstarbekam kasutamine- ilma et märkimisväärselt oleks suurenenud patsiendi poolt omast taskust makstav osa.

<strong>Ravimite kompenseerimisele kulus mullu 860 miljonit<br /></strong>Ravimite kompenseerimise näol investeeris riik patsientide tervisesse möödunud aastal 860 miljonit krooni- mis on ligikaudu 180 miljonit krooni rohkem kui 2003. aastal.

Nii suureks tõusuks on andnud võimaluse kompenseeritavate retseptide arvu 20-protsendiline tõus- mis viitab ravimite paremale kättesaadavusele ja patsientide ravisoostumuse paranemisele. Ravimikasutuse tõusu pikemas perspektiivis tingib ka elanikkonna vananemine- inimeste muutumine haigusteadlikumaks- üha paremad diagnostika võimalused jne.

Samas seab see ravimipoliitika elluviijate ette rasked valikud - kas ka järgnevatel aastatel on võimalik leida ressursse ravimikasutuse suurenemisega kaasaskäimiseks?

Kokkuvõtteks võib tõdeda- et viimaste aastate olulised ravimipoliitilised sammud on patsientide omaosalust ravimi kogumaksumusest tõstnud kokku vaid veidi enam kui viie protsendi võrra. Samas on efektiivselt pidurdatud ravimihindade tõusu või neid isegi langetatud- mis on andnud vabu vahendeid ravimite kättesaadavuse parandamiseks paljude seni alaravitud haiguste jaoks.

Ravimihindade ohjamine ja odavamate ravimite kasutamise soodustamine on ainuvõimalik tee tulla toime ühiskonna kasvavate ootustega ravimiabi valdkonnas.

<br /><strong>ANDRE VETKA<br /></strong>sotsiaalministeeriumi ravimipoliitika peaspetsialist

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.