Põhja-Eesti Verekeskus kontrollib doonorivere järjest ohutumaks

Põhja-Eesti Verekeskus (PEV) alustas maikuust verekomponentide mikrobioloogilist kvaliteedikontrolli uue analüsaatoriga, teatas verekeskuse infojuht Marina Talisainen.

Põhja-Eesti Verekeskus (PEV) alustas maikuust verekomponentide mikrobioloogilist kvaliteedikontrolli uue analüsaatoriga- teatas verekeskuse infojuht Marina Talisainen.

Doonoriverest valmistatud trombokontsentraate säilitatakse temperatuuril 22±2 °C. Bakteriaalse saastumise korral soodustab antud temperatuur mikroobide väga kiiret paljunemist.

Trombokontsentraatide mikrobioloogiliseks kontrolliks võeti nüüd kasutusele kaasaegne külvide automaatsel monitooringul põhinev analüsaator BacT/ALERT 3D. Uue meetodi rakendamine võimaldab kindlaks teha mikroobide kasvu verekomponendis juba 24 tunni jooksul proovi külvist- märkis Talisainen.

Trombokontsentraatide mikroobse puhtuse alusel saab hinnata ka lähteveredoosidest valmistatud erütrotsüütide suspensioonide ja värskelt külmutatud plasmade mikroobset puhtust.

Uue meetodi rakendamine vähendab oluliselt septiliste reaktsioonide võimalusi verepreparaatide kasutamisel.

Teise muudatusena verekomponentide ja ohutuse vallas kasutab Põhja-Eesti Verekeskus uut tüüpi kottsüsteeme doonorivere kogumiseks ja vereproovide võtmiseks.

Uut tüüpi kottsüsteemid on varustatud spetsiaalse vereproovikotiga- mis võimaldab võtta vereproovid enne verekogumist- s.t et esimesed 20 ml doonoriverd ei satu verekotti- vaid analüüsideks mõeldud proovivõtukotti- selgitas Talisainen. Seega on oluliselt vähendatud veeni punkteerimisel võimalikku bakteriaalse saastumise ohtu.

Vere kogumisel kasutatakse Euroopas tunnustatud firmade plastkotte. Verekomponentide valmistamine toimub hermeetilises süsteemis- mis viib miinimumini verekomponentide bakteriaalse saastumise ohu. Ometi ei saa bakteriaalse saastumise ohtu täielikult välistada (doonori naha punkteerimine- silmaga nähtamatud lekked jne).

Talisainen kinnitas- et PEV parendab pidevalt verekomponentide kvaliteeti ja ohutust.

 

********************************

 

<u>KOMMENTEERIB<br /></u><strong><br /> AVE LELLEP<br /></strong>Põhja-Eesti Verekeskuse kvaliteedi kontrolli labori juhataja:

"Põhja-Eesti Verekeskuse kvaliteedi kontrolli labori töötajad on rahul uue meetodi - trombokontsentraatide mikrobioloogilise kontrolli automaatse monitooringu - kasutuselevõtmisega- kuna see on kaasaegsem- mis tähendab vähem käsitsitööd ning sellest tulenevaid vigu. Samuti on paranenud töötingimused- ei ole vaja istuda tundide viisi umbses boksis ja proove külvata.<br /> Seoses tööprotsessi muudatustega on laborandi tööaeg nihkunud mõned tunnid edasi (õhtu poole)- et kõik proovid oleksid trombokontsentraatide valmistamise päevast alates analüsaatoris kontrolli all. Seadme kasutamine vajab eri väljaõppe saanud personali.<br /> Ka uue meetodi puhul on oma kriitilised etapid- mille teostamisel tuleb hoolsalt järgida kõiki tööjuhiseid- ainult niimoodi on võimalik tagada usaldusväärsed tulemused."

 

*******************************

 

<strong><u>Teabepäev 5. mail verekeskuses:</u></strong>

* Põhja-Eesti Verekeskus (PEV) kutsub haiglate ja verekabinettide töötajaid 5. mail teabepäevale- kus räägitakse bakterioloogilise ohutuse tagamisest doonorivere kogumisel ja verekomponentide valmistamisel.<br /> * Teabepäev algab kell 13.30 PEVi III korruse saalis. Infot saab PEVi tootmisjuhi Erna Saarniidu käest (tel 697 7020).

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.