Soomlane saab tööl tuge ja kogub spordirajal tervist

Märtsis külastasid Raplamaa Omavalitsusliidu (vallavanemad ja
volikogude esimehed) ning Rapla Maavalitsuse esindajad (sh
maa-vanem) Soomes oma sõprusvalda - Nurmijärvi valda.

8.-10. märtsini toimunud õppeseminari eesmärgiks oli tutvuda Raplamaa sõprusvallas Nurmijärvil toimiva rahvaspordisüsteemiga. Koolituse üheks osaks oli ka töötervishoiu korraldus. Soomlaste töötervishoid on pilgu suunanud just tööstressi poole- mille ennetamisel ennetatakse ka südamehaigusi- eeskätt südameinfarkti. Heaolu töökohtadel oligi ühe projekti nimi- mis toimis 2001-2004 ja mida meile tutvustati.

<strong>Heaolu töökohtadel<br /></strong>Projekti eesmärgiks oli tõsta nn tööjaksamist. Suuremate asutuste juhid olid ise haaratud projekti intersektoriaalsesse töörühma. Toimusid nii ümarlauad töökoha heaolu küsimustes kui ka õpetati inimesi- kuidas vältida stressi. Loomulikult kaasnes sellega töökohtade jälgimine- nõustamine ja supervisioon.

Üheks huvitavaks prioriteediks oli uue inimese töökohta vastuvõtmine. Personaalne juhendaja pidi hoolitsema selle eest- et uuel inimesel tekiks sisseelamise perioodil võimalikult vähe stressi- siis on abiks töö juhendamine ja toetamine.

Vigastuste ennetamise koha pealt jäi mulle meelde- et eakatele inimestele (60-100-aastased) on hasartmängumaksu nõukogu rahastanud jõusaali projekti. Avatud on nii algajate kui ka edasijõudnute rühmad. Treenitakse üks kord nädalas. Praegu on Nurmijärvi vallas selle projektiga haaratud ligi sada eakat- vanim neist 89-aastane.

Igasugune võimlemine hoiab teadaolevalt tasakaaluelundit töökorras- seetõttu aitab see lisaks üldisele füüsilisele vormile ennetada ka kukkumistest tulenevaid vigastusi.

Peamiseks eesmärgiks oli aga tutvuda tervisespordisüsteemiga.

Liikumis- ja spordivaldkonna juht Antero Lempiö tutvustas Nurmijärvi spordisüsteemi- mis erineb meie omast nagu öö ja päev. Vallas on ametis 16 inimest- neist enamik on tehnilised töötajad- ametnikke ja juhendajaid on 3-4. Vallal on 23 spordisaali- mille tegevust koordineeritakse tsentraalselt- mitte nagu Eestis- et igal võimlal on eri omanik ning omanikud igaüks eraldi otsustavad- kes või millal võimlas sportida saab.

<strong>Suusakeskuses mäest alla<br /></strong> Eestlased külastasid Klaukkala soojendusega jalgpalliväljakut- jäähalli ja jääväljakut. Maailma pikimal <em>snowtub</em>’i (kummikelgu) rajal kelgutati mitu tundi.

Mõnigi sai teada- et ka Eestis on mitu sellist kelgurada olemas - tõsi küll- need on palju väiksemad.<br /> Reisil külastati veel Mäntysalo kooli ja Klaukkala noortekeskust.

<br /><strong>ÜLLE LAASNER<br /></strong>Rapla maavalitsuse terviseedenduse peaspetsialist

 

***************************************

 

<strong><u>Nurmijärvi vald<br /></u></strong><br /> * Soome suurim maakogukond- Helsingist 30 minuti sõidu<br /> kaugusel.<br /> * 36 000 elanikku- aga järgmise kümnendiga arvatakse nende arv kasvavat 45 000-ni.

<em>Allikas: nurmijarvi.fi</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.