Tegevusterapeuti tunneb meditsiinikooli diplomist

Eesti Tegevusterapeutide Liidu (ETL) juht, Ida-Tallinna keskhaigla tegevusterapeut Tiiu Tahk väidab, et Eesti ühiskonnas pole tavainimestel täit ettekujutust, mida kujutab endast taastusravi üks eriliike nagu tegevusteraapia.

Eesti Tegevusterapeutide Liidu (ETL) juht- Ida-Tallinna keskhaigla tegevusterapeut Tiiu Tahk väidab- et Eesti ühiskonnas pole tavainimestel täit ettekujutust- mida kujutab endast taastusravi üks eriliike nagu tegevusteraapia.

Et tegevusteraapia pole veel haigekassa tasustatavate tervishoiuteenuste loetelus- siis ei kipu haiglad selle eriala spetsialiste tööle võtma. Kuigi patsientidel selle järele vajadus oleks- lisab Tiiu Tahk. Keskhaigla tasemel on haigla liikide nõuete määrusega siiski tegevusteraapia ette nähtud.

Rohkem on tegevusteraapia kanda kinnitanud sotsiaalabi süsteemis. 1. aprillist jõustunud sotsiaalministri määrusega on kehtestatud puuetega inimestele määratud rehabilitatsiooniteenuste hulgas ka tegevusterapeudi ja loovterapeudi teenus tunnihinnaga 273 krooni. Selle raha eest tuleb arendada patsiendi funktsionaalseid võimeid ja kujundada tegevusvõimet- sealhulgas täpsustada tegevusvõimet. Kusjuures puuetega inimestele on seatud aastamaht- kui palju rehabilitatsiooniteenust võib inimene riigi kulul (sotsiaalkindlustusameti kaudu) saada.

<strong>Rehabilitatsioonimeeskonnas<br /></strong>Tegevusterapeudid leiavadki Eestis enam rakendust rehabilitatsioonimeeskondades kui tervishoiuasutustes. Seaduse järgi peavad tegevusterapeudid meeskonda kuuluma alates 1. jaanuarist 2005 (1. aprillist 1995 kehtima hakanud sotsiaalhoolekande seaduse tänavu jõustunud muudatus ütleb- et somaatilise häire või kahjustusega isikule rehabilitatsiooniplaani koostamisel peab rehabilitatsioonimeeskonda kuuluma füsioterapeut või tegevusterapeut).

Tegevusterapeutide assistentide kursustel käinud ja Hiiumaal lasteaia liikumisõpetajana töötav Žuljetta Räis on ühtlasi SA Pärnu Haigla psühhiaatriakliiniku Hiiumaa rehabilitatsioonimeeskonna liige. Füsioteraapiat teeb Räis Hiiumaa haiglas töövõtulepingu alusel ja nii sageli- kui patsientidele füsioteraapiat kirjutatakse.

Kui Räis tahakski iseseisva tegevusterapeudina töötada- ei saaks ta seda enne tegevusteraapia tasemeõppe läbimist. Sellest hoolimata- et ta on lõpetanud meditsiinikooli- et on täiendanud end lisaks füsioteraapias ja õpib Tallinna ülikoolis eripedagoogikat.

Tegevusterapeudina töötamiseks on vajalik erialane kõrgharidus- kinnitab tegevusterapeutide liidu juhataja ja Tervise Arengu Instituudi (TAI) tegevusteraapia assistendi kursuse lektor Tiiu Tahk. Tema sõnul pole mingit segadust TAI kursustelt ja Tallinna meditsiinikoolist saadava haridusega - täienduskursustel saavad algteadmisi tegevusteraapiast kõik rehabilitatsiooni valdkonna spetsialistid- kel on kõrgharidus.

“Üks asi on täiendõpe- teine asi tasemeõpe-” toonitab Tahk. Kui assistendikursused läbinu soovib tervishoiusüsteemis iseseisva tegevusterapeudina töötada- siis peab ta ikkagi omandama tegevusteraapia-alase alushariduse- milleks on erialane kõrgharidus.

<strong>Kõrgharidus Tallinnast<br /></strong>Tallinna meditsiinikooli tegevusteraapia õpetaja Karin Lilienberg täpsustab- et kehtivate sotsiaalhoolekande seaduste täitmiseks tehti algul mööndus ja tegevusteraapiat lubatakse iseseisvalt teha ka assistendi kursuse läbinutel- kuni Eesti suudab koolitada vajalikul hulgal kvalifitseeritud tegevusterapeute- et neid jätkuks kõikide rehabilitatsioonirühmade jaoks.

Tallinna meditsiinikoolis saavad keskharidusega noored tegevusterapeudiks õppida nelja aastaga. Tänavu küll vastuvõttu ei toimu- sest praktikabaase ja juhendajaid pole piisavalt- kuid 2006. aastal võtab siis juba Tallinna Tervishoiu Kõrgkool uusi soovijaid taas vastu.

Meditsiinikoolis 2000. aastast alates rootslaste toel- koostöös Rootsi Tegevusterapeutide Assotsiatsiooniga õpetatav tegevusteraapia eriala akrediteeritakse sel kuul- 26. mail. Eriala akrediteerimine on kõrgkoolides tavatoiming. Meditsiinikooli tegevusteraapia õppekava kiitis heaks aasta tagasi Tegevusterapeutide Maailmaorganisatsioon (WFOT- World Federation of Occupational Therapists)- nagu teatab meditsiinikooli veebileht.

<strong>Oulust läks lahti<br /></strong>Tiiu Tahk meenutab- et esimesed eestlased- teiste hulgas tema ise- läksid tegevusteraapiat õppima Soome Oulu Ametikõrgkooli ja said 1999. aastal sealt rakendusliku kõrghariduse tegevusteraapia erialal. Nüüd jagavad Oulu-koolitusega Tiiu Tahk- Ann Tamm- Monika Salumaa ja Ain Klaassen tegevusteraapia teadmisi TAI kursustel- mille on lõpetanud juba sadakond inimest (praegu käib kuues kursus).

Diplomeeritud tegevusterapeute on Eestis paarkümmend. See arv peaks oluliselt kasvama- kui taastusravivõrgu arengukava järgi võiks aastaks 2015 olla haiglate statsionaarse taastusravi ning rehabilitatsiooniasutuste vajadusteks Eestis umbes sada tegevusterapeuti. Tiiu Tahk täpsustab- et lisaks vajavad tegevusterapeute erikoolid- puuetega laste lasteaiad ja teised asutused- nii et kokku arvestab ETL Eesti vajaduseks 2015. aastal 300-400 tegevusterapeuti.

ETL- kuhu kuulub praegu 11 liiget- jätkab koostööd haigekassaga- et lülitada tegevusteraapiat tervishoiuteenuste loetellu. “Kulumudelis olime juba sees- aga koos kulumudeliga läks välja ka tegevusteraapia teenus-” möönab Tahk.

Haigekassa andmete järgi “kadus” möödunudaastasest raviteenuste hinnakirja tööversioonist uue teenusena tegevusteraapia kui taastusravi protseduur (kood 7042) hinnaga 273 või 284 kr.

MTÜ Eesti Tegevusterapeutide Liidu liige taastusarst Ann Tamm Tartu Ülikooli kliinikumist peab ETLi suurimaks teeneks tegevusteraapia teadvustamist arstide ja hooldusravi spetsialistide hulgas. Samuti koostööd taastusravi ja hooldusravi arengukava koostamisel.

<strong>Rahvusvaheline elu<br /></strong>ETL suhtleb ka rahvusvaheliste organisatsioonidega COTEC (Council of Occupational Therapists for the European Countries - Euroopa maade tegevusterapeutide nõukogu) ja ENOTHE (European Network of Occupational Therapy in Higher Education).

 

***************************

 

<strong>LISALUGU: Tegevusterapeudid otsivad tööd</strong>

Tänaseks on Tallinna meditsiinikooli (eelolevast õppeaastast Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli) lõpetanud 17 kõrgharidusega tegevusterapeuti- kellest vaid kolm töötavad tegevusterapeudina. Ülejäänud töötavad tegelusjuhendajana (sisustab tegevustega patsiendi aega)- liikumisravi juhendajana või mõnel muul alal sotsiaal-- tervishoiu- ja haridussüsteemis.<br /> Üks lõpetanu otsib senimaani CV-keskuse kaudu erialast tööd- palgasooviks 4000 krooni kuus.<br /> Meditsiinikooli küsitlusele vastasid vilistlased- et nad on küll tööd otsinud- kuid kuna haigekassa teenust ei rahasta- siis pole nad tööd leidnud. Vilistlaste pilgu läbi ei näe asutused vajadust luua tegevusterapeudi ametikohta- kui asutuses töötab juba tegevusterapeudi assistent.<br /> Tegevusterapeutide järgmine lend - 15 inimest - valmistub Tallinna Meditsiinikooli lõpetama 3. juunil. Nendest mõni töötab juba erialasel tööl ja mõnda on kutsutud praktikal olles edaspidi samasse tööle.

<strong>MU</strong>

 

***************************

 

<strong>Tegevusteraapia pioneerid Eestis:</strong>

Oulu Ametikõrgkooli tegevusteraapia eriala lõpetajad 1999:

* Ain Klaassen;<br /> * Anne Kurt;<br /> * Lilo Raidmaa;<br /> * Monika Salumaa;<br /> * Kaire Sihver;<br /> * Krista Sisas;<br /> * Tiiu Tahk;<br /> * Ann Tamm;<br /> * Indira Viiralt.

*****************************

<strong>Kes on tegevusterapeut?<br /></strong>* Tegevusterapeut on erialase kõrgharidusega tegevuse ja tegevusvõime spetsialist- kelle töö eesmärgiks on häirunud tegevusvõimega inimese tegevusvõime säilitamine ja edendamine. Tegevusterapeudi ülesanneteks on tegevusvõime hindamine- igapäevaelu oskuste õpetamine- tegevuseelduste arendamine- taastamine ja säilitamine- igapäevaelu tegevuste sooritamist toetavate abivahendite soovitamine ja kasutamise õpetamine- keskkonna kohandamine tegevusvõimet toetavaks ning tegevusvõimealane juhendamine ja nõustamine.

<strong>Kes on füsioterapeut?<br /></strong>* Füsioterapeut on taastusravi spetsialist- kes taastab või säilitab patsiendi/kliendi häirunud liikumis- ja tegevusvõimet- kasutades selleks kehalisi harjutusi- massaaži ja erinevaid füüsikalise ravi võimalusi. Samuti kohandab füsioterapeut abivahendeid ja nõustab patsienti või tema lähedasi liigutusliku tegevusvõime säilitamisel või parandamisel.

<em>Allikas: Taastusravivõrgu arengukava (12.10.2003); koostanud Varje-Riin Tuulik Leisi koostöös Eesti Taastusarstide Seltsi- Eesti Füsioterapeutide Liidu- Eesti Tegevusterapeutide Liidu ja Afaasialiidu esindajatega.</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.