Terviseteadlikkus suunab Eesti naisi vähihaigust ennetama

Teist aastat korraldab Eesti Vähiliit ennetuskampaania, et teadvustada naistele: rinnavähki on võimalik varakult avastada. Seekordse kampaania käigus pööratakse rinnavähi kõrval senisest enam tähelepanu ka emakakaelavähi varajasele avastamisele.

Teist aastat korraldab Eesti Vähiliit ennetuskampaania- et teadvustada naistele: rinnavähki on võimalik varakult avastada.

Seekordse kampaania käigus pööratakse rinnavähi kõrval senisest enam tähelepanu ka emakakaelavähi varajasele avastamisele. Eestis on ligi 500 rinnavähi ja 150 emakakaelavähi esmajuhtu aastas. Mõlema haiguse diagnoosimiseks ja raviks juba algstaadiumis on mitmendat aastat käimas sõeluuringud.

Aasta-aastalt on sõeluuringule tulevate naiste osakaal kasvanud- kuid see jääb ikka tuntavalt alla Soome ja Rootsi naiste terviseteadlikule käitumisele- nentis Eesti Vähiliidu tegevdirektor Maie Egipt.<br /> Maakonnakeskustes tuleb uuringule kutsutud naistest kohale veidi üle poole- Tartus ja Pärnus üle 40 protsendi ning Tallinnas keskmiselt 38 protsenti. Põhjamaades on osalusprotsent ligi 90.

“Teame- et eriarstidele on pikad järjekorrad. Selle taustal jääb arusaamatuks- miks osa naisi ei kasuta võimalust tulla tasuta uuringule-” ütles Egipt ja lisas: “Meie ülesanne on teha teavitustööd- et naised mõistaksid: uuringud on nende huvides.”

<strong>Iga kahe aasta järel<br /></strong>Sõeluuringule saadab kutse koju haigekassa ravikindlustatute nimekirja alusel. Igal aastal saavad kutsed teatud sünniaastatega naised riskirühmast. Tänavu kutsutakse skriiningule aastatel 1947- 1950- 1953 ja 1955 sündinud naisi. Kutsele on märgitud- kus ja mis ajavahemikus saab uuringut teha- selle põhjal lepib patsient ise kokku täpse kuupäeva ja kellaaja.

Uuringut tuleks korrata iga kahe aasta järel. Vähiliitu nõustavate arstide hinnangul on sellise sageduse korral võimalik avastada vähikolle võimalikult varases staadiumis ning sel juhul on ka paranemislootus väga suur.

Palve tulla lisauuringule või mammoloogi vastuvõtule uuringutulemuste täpsustamiseks saab umbes neli naist sajast. Enamik neist võib pärast diagnoosi täpsustamist rahuliku südamega koju tagasi minna- sest leidu ei ole. Rinnavähki on sõeluuringu käigus leitud umbes kuuel naisel tuhandest.

Vähiliidu töötajad ja liidus nõustavad arstid puutuvad sageli kokku patsientidega- kes on arsti juurde pöördumiseks õige aja mööda lasknud.

“Mõni inimene teab oma haigusest- kannatab valu- kuid läheb arsti juurde ikkagi alles viimasel minutil - hirm haigusest teadasaamise ees on nii suur-” rääkis Egipt. Eriti kurvastas teda juhtum- kui abipalvega pöördus nende poole haige ema laps: “Palun öelge mu emale- et ta läheks uuringule!”

<strong>Toetajate abiga<br /></strong>Riik ei ole senini vähiprogrammi vastu võtnud ja seetõttu on Eesti Vähiliidu töös väga olulisel kohal toetajad. Palju on aidanud sponsorid: Avon- Hansapank- Linette- Tallinna Zonta klubi ja mitu ravimifirmat. Abi on pakkunud ka üksikisikud- kellest enamik on kas ise või perekonna kaudu vähiga kokku puutunud ning teavad- kui oluline on ennetustöö.

Liidust on välja kasvanud sihtasutused Vähi Sõeluuringud ja Vähihaigete Toetusravi- kes oma tegevusega toetavad nii vähi ennetamist kui ravi.

“Kahjuks on palju ka firmasid- kes pole meie palvekirjadele üldse vastanud-” nentis Egipt. “Samas oleme juba küllalt tuntud ja saame üha enam abi pakkuda.”

Vähiliidul on üle-eestiline tasuta nõuandetelefon- tasuta trükised patsientidele jagamiseks ja isegi teemakohased filmid. Liidu kaudu saavad vähi tagajärjel rinnast ilma jäänud naised soetada endale sobiva silikoonproteesi.

“Vähiliidu töö on kandnud vilja ja see innustab missiooni jätkama. Kes siis veel- kui mitte meie?” märkis Egipt. “Oluline on anda inimestele usku- et kõik läheb hästi ja toetada neid teel tervenemisele.”

 

********************************************

 

<strong><u>Ennetuskampaania 9.-20. maini:</u></strong>

* Kampaania algab pressikonverentsiga 9. mail Tallinnas Viru Konverentsikeskuses- kus esinevad arstid Auni Aasmaa- Riina Kütner- Terje Raud ja Tiiu Aareleid.<br /> * Postimehe vahel ilmub rinnavähi eriväljaanne. Kampaaniasse on haaratud suur osa päevalehti- ajakirju- raadiojaamu- meditsiiniväljaanded. 9.-13. maini on iga päev Kuku Raadio eetris rinnavähi ja emakakaelavähiga seotud saated- kus esinevad mammoloogid- onkoloogid- günekoloogid- sotsiaaltöötajad. Videoklipp ETVs kutsub rinnavähi sõeluuringule.<br /> * Ilmub broðüüri “Abiks rinnavähipatsiendile” kordustrükk.<br /> * Teabepäevad üle Eesti kohalike vähipatsientide ühingute ja onkoloogide toel.<br /> * Koostöös Euroleiva ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudiga tulevad müüki terviseleivad ja -saiad- milles on vähem soola ja rohkem kiudaineid ning millele on lisatud astelpajumarju. Osaga läbimüügist toetatakse vähiennetust.<br /> * Kampaania kohta saab lähemat teavet Eesti Vähiliidu kodulehe-küljelt <a href="http://www.cancer.ee">www.cancer.ee</a>.

 

<strong><u>Eesti Vähiliidu nõuandetelefon 800 2233</u></strong>

* Telefonile vastavad tööpäeviti kella 10-12 ja kell 18-20 erikoolituse saanud meditsiinitöötajad ja psühholoogid.<br /> * Telefon töötab 1994. aastast ning on mõeldud eelkõige vähihaigetele ja nende lähedastele. Lauatelefonilt on helistamine tasuta- helistajale tagatakse anonüümsus.<br /> * Nõu saab nii vähiga seotud küsimustes kui ennetuse ja haiguse varajase diagnoosimise osas. Kõige enam on helistatud emotsionaalse toetuse saamiseks.<br /> * Mullu helistas nõuandetelefonile 1605 inimest- neist 63 protsenti olid vähidiagnoosiga. Tänavu on vähiliidu eesmärgiks suurendada suitsetamisest loobujate nõustamise osakaalu.

<em>Allikas: Eesti Vähiliit</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.