Tubakaseaduse koostajad loodavad arstide abile

Riigikogu sotsiaalkomisjon ütles tubakaseadust enne selle kolmandale lugemisele saatmist tutvustades, et kaks kolmandikku suitsetamisest loobujaist vajab meedikute nõustamist ning seaduse koostajad loodavad iseäranis perearstide toele.

Riigikogu sotsiaalkomisjon ütles tubakaseadust enne selle kolmandale lugemisele saatmist tutvustades- et kaks kolmandikku suitsetamisest loobujaist vajab meedikute nõustamist ning seaduse koostajad loodavad iseäranis perearstide toele.

Sotsiaalkomisjoni esimehe Mai Treiali sõnul on tubakaseaduse esmaseks eesmärgiks tagada meetmed suitsetamise piiramiseks- et kaitsta inimeste tervist. Kaitsta tuleb ka mittesuitsetajaid ja teenindajaid- neist paljude tööruumides on praegu suitsetamine lubatud. Seadus sätestab kohad- kus suitsetamine on keelatud või piiratud.

Treial märkis- et tänavu koolitatakse suitsetamisest loobumise nõustamise alal 170 perearsti.<br /><strong><br /> Kardiovaskulaarne risk taandub kiiresti<br /></strong>Sotsiaalkomisjoni liige Peeter Tulviste nentis- et mittesuitsetajad maksavad praegu kinni suitsetajate ravi. Samas on suitsetamine haiguste riskitegur- mille saab inimene ise kõrvaldada.

Eesti Südameliidu presidendi professor Rein Teesalu hinnangul tuleneb oht passiivsetele suitsetajatele sellest- et tubakasuits mõjub tervisele kahjustavalt ka väikestes doosides.

“Hea on see- et kardiovaskulaarne risk muutub pärast suitsetamise mahajätmist juba ühe-kahe aasta pärast peaaegu olematuks-” sõnas Teesalu. Teiste haiguste puhul taandub risk viie või enama aastaga- kasvajaliste protsesside risk püsib kuni kümme-viisteist aastat.

Selle näitena tõi Teesalu Ameerika terviseuuringute värskeid andmed: kui varem olid seal surmapõhjustena esikohal kardiovaskulaarsed haigused- siis pärast suitsetajate arvu vähenemist on esikohale tõusnud vähkkasvajad.

<strong>Totaalset edu pole saavutatud ka Ameerikas<br /></strong>Totaalset edu suitsetamise piiramisel pole ka Ameerikas saavutatud. 2001. aasta andmetel oli seal meeste seas suitsetajaid 22 ja naiste hulgas 20 protsenti. Kardioloogide seltsi president Margus Viigimaa tõi võrdluseks Eesti 2002. aasta tervisekäitumise uuringu andmed: meil suitsetab 45 protsenti meestest ja 18 protsenti naistest.

Ainult 50 protsenti mittesuitsetajaist ütleb- et nad saavad liikuda tubakavabas keskkonnas- seega ligi pooled on sunnitud osa saama passiivsest suitsetamisest.

Doktor Anu Hedman nentis- et südamenädala raames olid iga päev avatud suitsetamisest loobumise kabinetid- ja lisas: “Arstid ei jäta neid inimesi üksi- kes on võtnud nõuks elada tervislikumalt. Kaks kolmandikku loobujaist soovib arstlikku abi.”

Teesalu hinnangul peaks loobujat nõustama eelkõige perearst- kes on patsiendile tuttav ja usaldusväärne: “Kui meedik pole autoriteetne- võib pingutus tühja joosta.”

Mai Treial tutvustas lühidalt tubakaseadusega kehtestatavaid piiranguid.

<strong>Piirangud kehtestatakse tervise kaitseks<br /></strong>Seadusega keelatakse suitsetamine lasteasutustes- koolides- hoolekandeasutustes- aga ka apteegiruumides- ettevõtete tootmis- ja laoruumides- kaupluste ja rändkaupluste müügisaalides- reisijate ootesaalides jm avalikes kohtades.

Toitlustusettevõtetes ja paljudes teenindusettevõtetes võib suitsetamist lubada ainult selleks ette nähtud ruumides- kus ettekandja kliente ei teeninda. Teenindajal on õigus jätta teenindamata isik- kes eirab suitsetamiskeeldu või -piirangut.

Tubakatoodete müüki ei tohi soodustada ega tarvitamist propageerida. Alaealistel on keelatud ka tubakatoote omamine.

Tubakatoodete pakendile tulevad hoiatused tubakatoodete kahjulikust mõjust inimese tervisele. Varem arutusel olnud hoiatavate piltide nõudest on eelnõu koostajad loobunud.

Vana märgistusega pakid võivad olla müügil veel ühe aasta vältel pärast tubakaseaduse jõustumist. Kogu seaduse kehtima hakkamise üleminekuajaks - näiteks suitsuruumide väljaehitamiseks - antakse lisaaega kuni kaks aastat. Seaduse järelevalve teostajate nimekirja lisati tervisekaitseinspektsioon.

“Suitsetamisest loobumine on kindlasti kergem- kui suitsetamine on avalikes kohtades keelatud-” nentis Treial. “Üldsust tuleb rohkem seadusest teavitada. Kellelegi ei tohiks tulla üllatusena- et avalikes kohtades suitsetamise eest võib saada trahvi-” lisas ta.

Sotsiaalkomisjon rõhutas- et radikaalne tubakaseadus seab meid ühte ritta Euroopa riikidega ning et see on mitte suitsetaja diskrimineerimise- vaid mittesuitsetaja õiguste kaitse seadus.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.