Andre Õun uuris epilepsiaravi

4. mail kaitses meditsiinidoktori kraadi TÜ närvikliiniku neuroloogia arst-õppejõud Andre Õun teemal “Epidemiology of adult epilepsy in Tartu, Estonia: Incidence, prevalence and medical treatment”.

4. mail kaitses meditsiinidoktori kraadi TÜ närvikliiniku neuroloogia arst-õppejõud Andre Õun teemal “Epidemiology of adult epilepsy in Tartu- Estonia: Incidence- prevalence and medical treatment” (Epilepsia epidemioloogia Tartu täiskasvanutel: haigestumus- levimus ja epilepsiavastane ravi). Juhendaja oli TÜ närvikliiniku dotsent Sulev Haldre- oponent Tampere ülikooli dotsent Tapani Keränen.

Doktoritöö käsitles epilepsia epidemioloogiat täiskasvanutel Tartus. Epilepsia on igapäevases arstipraktikas üks sagedasemaid kroonilisi neuroloogilisi haigusi- mille kohta täiskasvanutel Eestis usaldusväärsed statistilised andmed puuduvad. Uuringu eesmärk oli retrospektiivselt välja selgitada aktiivse epilepsia levimus- ja haigestumusnäitajad Tartu täiskasvanute seas- vahendab kliinikumi veebikülg.

Definitsioonide- klassifikatsioonide ja etioloogiliste rühmade määratlemisel võeti aluseks Rahvusvahelise Epilepsiavastase Liiga epidemioloogiliste uuringute juhend.

Haigestumusuuringusse arvati Tartu elanikud- kellel esines perioodil 1.01.1994-31.12.1996 teine epileptiline hoog ja kes olid teise hoo ajaks üle 20 aasta vanad. Levimusuuringusse arvati Tartu elanikud- kes olid levimuspäevaks (01.01.1997) üle 20 aasta vanad ja kellel oli enne levimuspäeva olnud vähemalt kaks mitteprovotseeritud epileptilist hoogu- millest vähemalt üks hoog oli olnud eelneva viie aasta jooksul. Epilepsia haigestumus oli 35-4 juhtu 100 000 inimaasta kohta ja levimus 5-3 juhtu 1000 elaniku kohta. Haigestumus omas selget kalduvust suurenemisele vanemates earühmades.

Need andmed on võrreldavad industriaalmaade vastavate näitajatega. Nii haigestumus- kui levimusrühmas domineeris Tartu täiskasvanutel fokaalne epilepsia.

Sagedasim antikonvulsant oli karbamasepiin ja väga harva määrati valproaati. Suur ravita ja väike polüteraapiaga patsientide hulk viitas alaravimise tendentsile Tartu täiskasvanute seas- öeldakse kliinikumi veebilehel.

Epilepsiahaigete elukvaliteeti Eestis uurinud Marju Herodes kaitses sel teemal doktorikraadi kaks aastat tagasi.

<br /><strong>MU</strong>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.