JUHTKIRI:

Kas olete miljonite tulekuks valmis?

Ega raha pole ilmast otsa saanud- tuleb see vaid üles leida. Mind huvitab- kes korjas üles rahvatervise riikliku sihtprogrammi (RSP) miljonid.

RSP tuksub edasi 640 000 krooniga aastas- aga programmi autorid kujutasid 6-7 aastat tagasi ette- et rahvatervise uuringutele selles programmis võiks kulutada kuni seitse miljonit krooni aastas. Ja niimoodi valitsusametnikud kirja panidki.

Rahvatervise sihtprogrammi ellu kutsunud valitsuse 11.08.98 korraldus (minister Tiiu Aro allkirjaga) on endiselt jõus koos mainitud rahasummaga. Seadust keegi ei riku- sest 0-64 miljonit krooni mahub lahedalt määratlusse “kuni seitse miljonit krooni aastas vastavalt riigieelarve võimalustele”. Aga raha on loodetust ja planeeritust kõvasti vähem.

Kas tõesti ütlesid Eesti rahvaterviseteadlased- et meil pole enam midagi uurida! Loomulikult mitte.<br /> Ja samas- mida kõike oleks võinud nende miljonite eest uurida! Milline rahvatervise baas oleks võinud juba olemas olla! Selle asemel otsustas keegi- et muudame kurssi- nii palju raha ei ole rahvatervise otsuste vundamendi loomiseks vaja.

Kursi õigsuse asjus on programm erimeelsusi tekitanud küll.

Mäletatavasti arvustas meditsiiniteaduste doktor Jaak Uibu rahvatervise riiklikku sihtprogrammi oma raamatus “Eesti rahvastiku tervis XXI sajandi künnisel”. “Piltlikult öeldes - tähtis on mitte ravi- vaid diagnoosimine-” ütles Uibu.

Niisiis tekkisid kahtlused juba programmi algusaastail. Mitte ainult Uibul.

Millegipärast meenub siinkohal soovitus tulevasele lotomiljonärile: kõigepealt kujutlege end miljonärina- mõelge läbi- kuidas raha kasutaksite ja kas või sõrmitsege mõttes neid miljonit krooni. Et suur raha kainet mõistust pärast hullutama ei hakkaks ja raha käest ei libiseks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.