Munasarjade eemaldamine tõstab parkinsonismi riski

Mõlema munasarja eemaldamine võib kahekordistada Parkinsoni tõve tekkimise ohtu hilisemas elus, teatab HealthDay News uudisest aprillis toimunud Ameerika Neuroloogiaakadeemia aastakonverentsilt.

Mõlema munasarja eemaldamine võib kahekordistada Parkinsoni tõve tekkimise ohtu hilisemas elus- teatab HealthDay News uudisest aprillis toimunud Ameerika Neuroloogiaakadeemia aastakonverentsilt.

Uuringu autori dr Walter Rocca sõnul- kes on Mayo Kliiniku epidemioloogia- ja neuroloogiaprofessor- on nüüdseks kindlalt tõestatud- et mõlema munasarja eemaldamine on kindlalt seotud Parkinsoni tõve ja parkinsonismi tekkimisega. Teadlased leidsid- et mida noorem naine ovarektoomia ajal oli- seda rohkem risk tõusis. Rocca arvates võib tema uuring mõjutada naiste otsuseid- kas lubada mõlemad munasarjad eemaldada või mitte.

Uuringus vaadeldi 1202 naist- kel oli tehtud bilateraalne ovarektoomia- ja 1283 naist- kel eemaldatud üks munasari aastatel 1950- 1987. Võrdluseks koostati ka uuringugrupp samast arvust naistest- kel munasarjaoperatsioone tehtud ei olnud.

Naisi jälgiti keskmiselt 25-30 aastat. Ovarektoomia grupis esines parkinsonismi 43 juhul- millest 25 olid Parkinsoni tõved. Naistel- kel mõlemad munasarjad alles- esines parkinsonismi 29 juhul- Parkinsoni tõbe neist 18-l.

Rocca teatel oli Parkinsoni tõve tekkimise risk hilisemas elus enim väljendunud bilateraalse ovarektoomia puhul- olles kontrollgrupiga võrreldes pea kahekordne. Riski tõus ühe munasarja eemaldamise korral ei olnud statistiliselt oluline.

Mayo kliiniku pressiteate vahendusel kinnitas Rocca- et tegemist on esimese otsese tõendiga sellest- et östrogeeni tootmise vähenemine täiskasvanueas tõstab parkinsonismi riski ning ka esimese sellelaadse uuringuga üldpopulatsioonis. Tõendeid östrogeeni parkinsonismi eest kaitsva toime kohta on saadud ka Mayo Kliiniku teadlaste varasematest töödest.

Antud uuring ei vaadelnud- kas parkinsonismi riski võib mõlema munasarja eemaldamise korral mõjutada ka hormoonasendusravi.<br />

<strong>MU</strong>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.