Ameerika teadlased värskendasid arusaama hüpertensiooni olemusest

USA juhtivad hüpertensioonieksperdid avalikustasid kõrgvererõhktõve uue definitsiooni, teatas Ameerika Hüpertensiooniühing ASH oma aastakonverentsil maikuus.

USA juhtivad hüpertensioonieksperdid avalikustasid kõrgvererõhktõve uue definitsiooni- teatas Ameerika Hüpertensiooniühing ASH oma aastakonverentsil maikuus. Teadlased on jõudnud seisukohale- et hüpertensiooni tuleb vererõhumõõtmisel saadud numbrite asemel vaadelda pigem kui osa patsiendi üldisest kardiovaskulaarsest riskist.

Uue definitsiooni eesmärk on parandada viisi- mil moel arstid hüpertensiooni näevad- diagnoosivad ja ravivad- julgustades neid haiguse peale mõtlema varem kui senises praktikas - et kokkuvõttes vähendada kõrgest vererõhust tulenevat südamehaiguste riski.

“Palju aastaid oleme me defineerinud hüpertensiooni põhiliselt vererõhu väärtuste järgi- kuid sageli on kõrgenenud vererõhk haiguse tulemus- mitte põhjus-” ütles dr Thomas Giles- AHA president ja Louisiana osariigi ülikooli meditsiiniprofessor.

Giles’i sõnul hõlmab uus definitsioon endas riskifaktorite esinemise või puudumise- haiguse varased markerid ning organkahjustused ja esindab täpsemini hüpertensioonist põhjustatud erinevaid füsioloogilisi kõrvalekaldeid kardiovaskulaarsüsteemis ja teistes elundites.

Laiendatud klassifikatsiooni kriteeriumid on ASH teatel vajalikud- et identifitseerida kõrgema riskiga patsiendid hüpertensiooni progresseerumise varasemas staadiumis. Suurem tähelepanu on suunatud patsiendi üldisele kardiovaskulaarsele riskile- milles vererõhk on üks tähtis osa.

ASH töögrupi (Writing Group- WG-ASH) koostatud hüpertensiooni uus definitsioon iseloomustab haigust kui progressiivset kardiovaskulaarset sündroomi- mis paljudel juhtudel põhjustab nii funktsionaalseid kui strukturaalseid muutusi südames ja veresoonkonnas. Autorite kinnitusel võib kõrgvererõhktõve varane staadium alata juba enne- kui inimesel vererõhk püsivalt kõrgeneb.

Definitsioonis sisaldub endiselt hüpertensiooni klassifikatsioon vererõhu väärtuste alusel- kuid lisaks on võetud arvesse teised riskifaktorid. “Arstina töötades näitab reageerimine ainult patsiendi kõrgenenud vererõhule kõigest osalist arusaamist hüpertensioonist-” arvas Giles.

Prehüpertensiooni kontseptsioon on uues definitsioonis üle vaadatud - seda sõna enam<br /> WG-ASH määratluses ei kasutata.

Konverentsil kõnelenud arstiteadlased märkisid- et vaja on veel uuringuid täpseks mõistmiseks- kuidas uuenenud arusaamad kliinilisse praktikasse rakendada. Teadlaste ennustusel hakatakse hüpertensiooniuuringutele nüüd teistmoodi lähenema ja võib-olla ka kõrgvererõhktõbe teistmoodi ravima.

WG-ASH loodab- et nüüd on loodud võimalus uurida täpsemalt hüpertensiooni ja südamehaiguste varaseid staadiume ning palub teadlastel ja arstidel võtta uuenenud arusaamad aluseks patsientide südameriski vähendamisel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.