Britid otsivad innukalt kombinatsioontabletti südamehaiguste jaoks

Statiini, aspiriini ja beetablokaatori ravimkombinatsioon võib pikendada elulemust südame isheemiatõbe korral, teatavad Reuters Health ja BBC ajakirjas British Medical Journal avaldatud uuringust.

Statiini- aspiriini ja beetablokaatori ravimkombinatsioon võib pikendada elulemust südame isheemiatõbe korral- teatavad Reuters Health ja BBC ajakirjas British Medical Journal avaldatud uuringust. AKE-inhibiitori lisamine tulemust aga ei mõjuta.

Autorid dr Julia Hippisley-Cox ja dr Carol Coupland Nottinghami ülikoolist märgivad- et tegemist on esimese nii suure ja pikaajalise sellelaadse uuringuga. Teadlased hindasid- kuidas mõjutavad erinevad ravimite kombinatsioonid sekundaarses preventsioonis südame isheemiatõve patsientide suremust.

<strong>Tugev argument<br /></strong>Uuringusse võeti 11 330 südame isheemiatõve esmase diagnoosiga patsienti Suurbritannia perearstiregistrist. Jälgimisaja jooksul surid 2266 patsienti- veel elus olevad 9064 moodustasid kontrollgrupi.

Kombinatsioon statiinist- aspiriinist ja beetablokaatorist vähendas analüüsi järgi suremust kõige rohkem - 83 protsendi võrra. AKE-inhibiitori lisamine efekti paremaks ei teinud- kuid beetablokaatori väljavahetamine selle vastu tähendas suremuse vähenemist tagasihoidlikumal määral - 71 protsenti. Monoteraapia beetablokaatorite või AKE-inhibiitoritega vähendas suremust 20 protsendi- statiinide ja AKE-inhibiitorite kombinatsioon 31 protsendi võrra.

Briti Südameliidu esindajate arvates on uuring tugevaks argumendiks kombinatsioonravimi poolt.

<strong>Vastakad arvamused<br /></strong> Šotimaa Dundee ülikooli arstiteadlane dr Tom Fahey ja kolleegid hoiatasid kommentaaris siiski- et kuigi kombinatsioonravi võib olla parim sekundaarseks preventsiooniks südame isheemiatõve puhul- ei pruugi see lähenemine olla esmases ennetuses optimaalseim.

Paar aastat tagasi olid briti teadlased vihjanud- et kuue ravimi kombinatsioontablett võiks vähendada üle 55-aastaste südameinfarkti- ja insuldiriski koguni 80 protsenti. Toona põhjustas see arvamus suuri vaidlusi ja seda kritiseeriti kõvasti- muuhulgas ka Soomes- nagu mäletab Mediuutiset.

Algupärase väite toona esitanud professor Nicholas Wald seisab endiselt oma nägemuse taga.<br /> Waldi sõnul ei ole põhjust kahelda selles- et kombinatsioonravimil poleks sarnast efekti ka enne haiguse tekkimist.

<br /> Inimese vanus- näiteks üle 55 aasta- võiks lisaks varasemale haigestumisele olla Waldi arvates ravi määramise näidustuseks. <em>(BMJ 2005; 330: 1035-1036- 1059-1063)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.