Kaitseväe terviselatt jääb püsima kõrgele

Kuigi kolmandik kuni pool Eesti noorukitest tunnistatakse tegevteenistuseks mittekõlblikuks, ei saa sobivuse latti ka madalamale lasta, ütlevad kaitseministeeriumi nõunikud.

Kuigi kolmandik kuni pool Eesti noorukitest tunnistatakse tegevteenistuseks mittekõlblikuks- ei saa sobivuse latti ka madalamale lasta- ütlevad kaitseministeeriumi nõunikud.

Kui kaitseväeteenistuseks kõlblikkuse hindamise kriteeriume leevendada ehk võtta kaitseväkke tervisehäirega nooruk- siis füüsiliselt ja vaimselt pingelise teenistusperioodi ajal võib see nooruk saada jääva terviserikke- õigustavad kaitseministeeriumi nõunikud Teet Lainevee ja Aet Kukk kehtivaid nõudeid.

Täna hinnatakse kaitseväekohuslaste tervist kriteeriumide järgi- mis kehtivad 8. veebruarist 2002.<br /> Piirangutega kaitseväeteenistusse suunatud kutsealused hoitakse väeosades kergendatud režiimil- et vältida kõikvõimalike tervisehäirete süvenemist. “100 protsenti terveid kutsealuseid lihtsalt ei jätku-” tõdeb kaitseministeerium.

Kahjuks satub kaitseväkke küllalt suur hulk ajateenijaid- kelle ajateenistus katkeb ja seda enamjaolt terviseprobleemide tõttu. 1990. aastal katkestas 8-7%- 2000 - 4-0%- 2001 - 3-4%- 2002 - 2-0%- 2003 - 3-1%- 2004 - 4% (s.o 106 ajateenijat!) kõigist ajateenijatest.

See- et ajateenija ei läbi ettenähtud ettevalmistust ning temast ei saa väljaõppinud reservväelast- läheb riigile väga kalliks- tõdevad kaitseministeeriumi nõunikud.

Noorukite tervis on kehv ka erinevate Tallinnas ja Eestis tehtud uuringute põhjal. Materjalid Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuametist näitavad noorte vähest liikumisharjumist- varajast sõprust alkoholi- uimastite ja suitsuga.

<strong>Sport teeb tugevaks<br /></strong>Kaitseministeerium näeb kutsealuste terviseedenduses mitut võimalust. Kõigepealt luua noortele sportimisvõimalused- eriti kodu lähedal. Efekti annaks- kui tõsta noortespordi nn pearaha- mis praegu on 100 krooni lapse kohta - asjatundjate arvates on seda vähe. Eesti Olümpiakomitee on oma plaani võtnud noortespordi edendamise.

Probleemi aitavad teadvustada kaitseministeeriumi esindajad- kes on esinenud koolides- kooliõpetajatele ja kaitseliidu esindajatele kutsealuste kehva tervise teemal.

Häid tulemusi annab kaitseministeeriumi hinnangul riigikaitseõpetus rohkem kui 60 koolis.

<strong>Naabritel sama mure<br /></strong>Naaberriikides ei ole kutsealuste tervis Eestist väga erinev. Näiteks Lätis tunnistasid arstid 2004. aastal teenistuskõlbmatuks ligi kaks kolmandikku kutsealustest. Nimelt kehtestati Läti kutsealuste tervise kontrollimisel rangemad kriteeriumid seoses armee üleminekuga elukutseliste süsteemile- nagu vahendas BNS.

Märtsis vahendas Postimees AFP uudist- et umbes 70 protsenti Vene meestest pääseb kohustuslikust sõjaväeteenistusest tervislikel põhjustel ning reaalselt teenib relvajõududes ainult 10 protsenti noorsõduritest.

Eesti kutsealuste kehvast tervisest on kirjutatud mitu aastat. Kinnituseks mõned pealkirjad ajalehtedest: “Eesti kaitsevõime kosub karkude toel” (Terviseleht 2002)- “Kaitseväe mure: eesti poistel labiilne psüühika- nõrk selg ja lampjalgsus” (SL/ÕL- 3.04.2004)- “Pooled poisid ei kõlba armeesse” (Maaleht- 20.01.2005)

Eks on ka neid kutsealuseid- kes suurendavad oma kaebusi (agraveerivad)- et mitte minna ajateenistusse või sealt varem lahti saada- teavad kaitseministeeriumi töötajad.

Kahjuks ei väärtusta Eesti ühiskond ajateenistust- tõdeb kaitseministeerium. Tööandjad ei eelista töölevõtmisel ajateenistuse läbinut- ei küsi tööotsija käest- miks ta ei ole läbinud ajateenistust- mis noormehel viga.

<br /> Vt samal teemal ka <strong>“Pooled noored ei sobi Eesti kaitseväkke”</strong> 19.04.2005 Meditsiiniuudistest.

 

************************

 

<strong><u>Enamlevinud haigused- mille alusel kutsealune (18-27-aastased) tunnistatakse tegevteenistuseks mittekõlblikuks:</u></strong>

1. psüühika- ja käitumishäired<br /> 2. luu- ja liigesehaigused<br /> 3. vereringeelundite haigused<br /> 4. hingamiselundite haigused<br /> 5. vigastused- mürgistused<br /> 6. kaasasündinud anomaaliad<br /> 7. närvisüsteemi haigused

<em>Allikas: kaitseministeerium</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.