MediNet esitles uue põlve antihistamiini

Veel kümme aastat tagasi oli eestlaste seas allergikuid vaid
viis protsenti. Nüüdseks küündib see protsent juba 30-40ni.

11. mail tutvustas ravimifirma MediNet Tallinnas hotellis Central uut allergiaravimit Xyzal (levotsetirisiin). Esinema olid kutsutud oma ala korüfeed: Southamptoni ülikooli eksperimentaalse immunofarmakoloogia professor Martin Church (300 publitseeritud uurimistööd ja ülevaadet- seitsme raamatu toimetaja- sh “Allergy”- uurimistöö allergia rakumehhanismidest - nuumrakkude bioloogia- dermaalne mikrodialüüs allergiliste ja põletikuliste haiguste korral) ning Eesti Käitumis- ja Terviseteaduste Keskuse juhataja- Tartu ülikooli sotsiaalteaduskonna dekaan- psühhofüsioloogia professor Jaanus Harro.

<strong>H<sub>1</sub>-retseptori antagonistid<br /></strong>“Mitmed uuringud on näidanud- et levotsetirisiin kui selektiivne H<sub>1</sub>-retseptori antagonist on tõhusa raviva toimega allergilise riniidi ja kroonilise idiopaatilise urtikaaria korral-” väitis esitlusel meditsiinidoktor Mari Järvelaid.

Sesoonse allergilise riniidi sümptomite leevendamiseks on esimese rea ravimiteks suukaudsed antihistamiinpreparaadid (H<sub>1</sub>-retseptor antagonistid). Uuemad selektiivse toimega perifeersete H<sub>1</sub>-retseptorite antagonistid annavad tema sõnutsi häid tulemusi riniidi sümptomite korral ilma kaasneva sedatiivse toimeta- mis on omane esimese põlvkonna antihistamiinidele.

Hiljuti töötati välja ja toodi ravimiturule selektiivne H<sub>1</sub>-retseptori antagonist levotsetirisiin- mis on tsetirisiini aktiivne enantsiomeer. See teise põlve antihistamiin on näidanud erinevates uuringutes häid ravitulemusi nii sesoonse kui perenniaalse allegilise riniidi korral. Farmakodünaamilistes uuringutes on levotsetirisiin pärssinud kubla ja erüteemi tekke. “Levotsetirisiin on näidanud suuremas ulatuses ja püsivamat perifeerset anti-H<sub>1</sub> toimet võrreldes teiste- tavaliselt kasutatud<br /> antihistamiinse toimega preparaatidega- sh desloratadiiniga-” sedastas Järvelaid.

<strong>Enantsiomeeride eelised<br /></strong>Professor Jaanus Harro mainis enantsiomeeride (isomeerid ehk samu aatomeid sisaldavad molekulid- mis erinevad nende ühenduvuselt või ruumiliselt paigutuselt ning millel on kiraalne tsenter- mida ei saa ruumis asetada teineteist katvalt) võimalike eelistena suuremat selektiivsust ja spetsiifilisust- kõnekamaid annus-toime-kõveraid- väiksemaid annuseid- tugevamat toimet ja vähemaid kõrvaltoimeid. Samuti mainis esineja kiiremat toime algust ja kestvamat toimet.

Enantsiomeeride puhul on prof. Harro hinnangul lihtsam hinnata farmakokineetikat ja toksilisust. Samuti on neil vähem raviminteraktsioone ja individuaalset varieeruvust. “Kas enantsiomeeril on reaalsed eelised- saab järeldada õigesti kavandatud andmeanalüüsiga-” lisas ta.

Enantsiomeeridest enam mõjustatud valdkondadeks pidas ettekandja psühhofarmakoloogiat- anestesioloogiat ja kohtufarmakoloogiat. Lisaks on ettekandja hinnangul enantsiomeeridest mõjustatud arütmiavastased- malaariavastased ja astmavastased ravimid- ka antikoagulandid. “Aga see nimekiri pikeneb kiiresti-” väitis Jaanus Harro.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.