Alaseljavalu kirurgiline ravi pole rehabilitatsioonist etem

Kroonilise alaseljavalu intensiivsest rehabilitatsioonist pea kaks korda kallim kirurgiline ravi ei näi andvat paremat efekti.

Kroonilise alaseljavalu intensiivsest rehabilitatsioonist pea kaks korda kallim kirurgiline ravi ei näi andvat paremat efekti- kirjutab Reuters Briti teadlaste uurimusest.

Oxfordis asuva Nuttfieldi ortopeediakeskuse uurijad võrdlesid kahe ravimeetodi efektiivsust 349 patsiendil- kes kannatasid maailma üheks sagedasemaks kaebuseks peetava alaseljavalu käes. Euroopa Liidu 25 riigist esineb kroonilist alaseljavalu hinnanguliselt 40 miljonil töölisel ning seisundi arvele võib kanda pea pooled haiguspäevadest.

Keskuse ortopeed-kirurg Jeremy Fairbank ütles ajakirjanikele- et intensiivne rehabilitatsioon on teadaolevalt heaks alternatiiviks patsientidele- kes kaaluvad alaseljavalu põhjuste kirurgilist korrigeerimist.

Uuritud patsientidest kolmekümnel üritati alaseljavalu leevendada spondülodeesi teel- ülejäänutel intensiivse rehabilitatsiooniga- mis sisaldas harjutusi ja kognitiiv-käitumisteraapiat. Fairbank ning kolleegid ei leidnudki uuringus kahel meetodil olevat suuri erinevusi efektiivsuse osas.

Operatsioon on aga rehabilitatsioonist oluliselt kallim - ühe opereeritud patsiendi peale kulutati keskmiselt 7830 naela ehk 182 753 krooni. Rehabilitatsioon läks maksma keskmiselt 4526 naela (105 637 krooni) patsiendi kohta.

Ajakirjas British Medical Journal avaldatud artikli kommentaaris rõhutas suurt hinnavahet ka Helen Campbell Oxfordi ülikoolist.

Campbell märkis- et lühiajalises perspektiivis ei paista lülisamba kirurgiline stabiliseerimine neil patsientidel- kes standardraviga ei ole abi saanud- olevat kuluefektiivne.

Fairbanki arvates peaksid kirurgid kroonilise seljavalu käes kannatavatele patsientidele- kes operatsiooni soovivad- kindlasti enne kõiki kasutatavaid ravivõimalusi tutvustama.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.