Sotsiaaldemokraadid pakuvad üldarstiabi rahastamist riigieelarvest

Riigikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni aseesimees Eiki Nestor esitas 6. juunil parlamendi menetlusse tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise eelnõu, mille jõustumisel hakataks perearste alates järgmisest aastast tasustama riigieelarvest.

Riigikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni aseesimees Eiki Nestor esitas 6. juunil parlamendi menetlusse tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise eelnõu- mille jõustumisel hakataks perearste alates järgmisest aastast tasustama riigieelarvest.

Eelnõu ette valmistanud Nestori hinnangul vabaneks seadusemuudatuse vastuvõtmise korral Eesti Haigekassa eelarves üle 600 miljoni krooni aastas eelarvepuudujäägi katteks ning eriarstiabi ravijärjekordade lühendamiseks- hambaraviteenuste hüvitamiseks- haiguste ennetuseks jm.

Sotsiaalminister Jaak Aabi ettepanekud on siiani tähendanud vaid vaesuse ümberjagamist. Meie soovime tervishoiusüsteemi tuua hädavajalikku lisaraha-” põhjendas Nestor.

Eelnõuga võtab riigieelarve ravikindlustuselt enda kanda kohustuse rahastada üldarstiabi ja teeb selle kättesaadavaks kõigile- vaatamata inimese kindlustatusele haigekassas. Analoogselt tasutakse täna riigieelarvest kiirabi ja vältimatu abi kulud- öeldakse eelnõu seletuskirjas.

Sotsiaaldemokraatide teatel tingis eelnõu väljatöötamise vajadus parandada üldarstiabi kättesaadavust ravikindlustusega hõlmamata kodanikele. Seadusemuudatusega soovitakse anda igale Eesti kodanikule ja elamisloa alusel Eestis viibivale välismaalasele õigus registreeruda perearsti nimistusse ja vahetada kirjaliku avalduse alusel perearsti. Praegu kehtivate seaduste järgi on ravikindlustuseta inimesele tagatud vaid erakorraline arstiabi.

“Õiguskantsler Allar Jõks on öelnud- et õigus tervise kaitsele on üks olulisemaid põhiõigusi- sest tervis on inimväärse elu eeldus ja iga riigi esmane kohustus on tagada oma kodanikele inimväärne elu-” selgitavad sotsid oma ettepanekut. “Riigikohtu halduskolleegium on asunud seisukohale- et riigi poolt loodud tervisekindlustuse süsteem ei saa üldse olla vastuolus põhiseadusega.” 

<br /><strong>MU</strong>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.