Ägeda keskkõrvapõletiku antibakteriaalse raviga võib kergemal juhul esialgu oodata

Ameerika laste- ja perearstid julgustavad laste kergemate kõrva-põletike ravis kasutama antibiootikumide asemel esialgu jälgimistaktikat, kirjutab Reuters Health kahe uuringu põhjal.

Ameerika laste- ja perearstid julgustavad laste kergemate kõrva-põletike ravis kasutama antibiootikumide asemel esialgu jälgimistaktikat- kirjutab Reuters Health kahe uuringu põhjal.

Harvardi teadlased hindasid jälgimistaktika kasutamist arstide poolt ning selle lähenemisviisi aktsepteerimist väikelaste vanemate poolt. Dr Jonathan A. Finkelsteini korraldatud küsitlusele vastas 2054 lapsevanemat ja 160 arsti. 40 protsenti vanematest ei olnud rahul- kui arst soovitas haiguse kulgu alustuseks jälgida. 34 protsendi sõnul olid nad mingil määral sellise lähenemisega rahul.

Arsti poolt valitud jälgimistaktika tekitas rahulolematust eelkõige madalama haridustaseme ning Medicaid programmi kaudu kindlustatud lapsevanemate seas. Antibiootikumide kasutamisega ootamist pooldasid vanemad- kes olid teadlikumad ravimite toimete ja ravimresistentsuse kujunemisest ning kes tundsid- et nad olid paremini kaasatud raviotsuse tegemisse.

<strong>Enamik arste on kasutanud<br /></strong>Enamik (63 protsenti) arstidest vastasid- et nad on ägeda keskkõrvapõletiku ravis jälgimistaktikat kasutanud- kuid neist vaid kuus protsenti kasutavad jälgimistaktikat sageli.

Jälgimistaktika lisati Harvardi arstiteaduskonna teatel ühe ravivõimalusena 2004. aasta Ameerika pediaatriaakadeemia ja Ameerika perearstide akadeemia ravijuhistesse. Antibakteriaalse ravi alustamisega soovitatakse oodata ägeda keskkõrvapõletiku kergema kulu puhul kaheaastastel ja vanematel lastel- kelle kõrvavalu on tagasihoidlik- kel kõrget palavikku ei ole ja kelle puhul arst on kindel- et ravi on võimalik kiiresti ümber korraldada- kui sümptomid peaksid süvenema.

Tulevikus hakkavad lapsevanemad Finkelsteini hinnangul sagedamini nägema- kuidas arstid ägedat keskkõrvapõletikku alustuseks jälgida soovitavad. “Uuring näitab- et selle lähenemise kohta on inimestel erinevaid arvamusi ning et hea kommunikatsioon arstide ja lapsevanemate vahel on ravi õnnestumise eelduseks-” ütles Finkelstein.

<strong>Jälgimistaktika palju odavam<br /></strong>Teises uuringus- mis on avaldatud ajakirjas Pediatrics- leidsid Texase ülikooli teadlased jälgimistaktika olevat sobivaks valikuks kergemalt kulgeva ägeda keskkõrvapõletiku ravis.

Dr David P. McCormick ja kolleegid hindasid ravitulemust 223 kuue kuu kuni 12 aasta vanusel lapsel- kes randomiseeriti saama kohest antibakteriaalset ravi või keda jälgiti- määrates antibiootikumiravi vajadusel ja hiljem.

Vanemate rahulolu oli uurijate kinnitusel võrreldav mõlemas grupis. Kohese antibiootikumiravi korral oli ravi õnnestumine küll tõenäolisem- kuid kõrvaltoimeid ja ravimresistentsust esines samuti sagedamini. Kahe grupi vahel ei olnud erinevust- kui loeti kokku arstikabinetti või haigla vastuvõttu pöördumised- telefonikonsultatsioonid ning töölt ja koolist puudumised. Ravi maksumus oli keskmiselt 47-41 dollarit antibiootikumiravi ning 11-43 dollarit jälgimistaktika grupis.

Jälgimistaktika õnnestumise määrasid autorite sõnul mitmed faktorid: haiguse raskuse hindamiseks kasutatavad meetodid- lapsevanemate haridustase- keskkõrvapõletike sümptomite ravi- edasise ravi kättesaadavus ning efektiivse antibiootikumiravi skeemi kasutamine vajaduse tekkimisel. (Pediatrics 2005; 115:1455-1473)

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.