Haiglad võtavad hoo maha

Haigekassa andmetel on juunis plaanilise töö katkestanud TÜ kliinikum, Ida-Tallinna keskhaigla ja Viljandi haigla; mitmes haiglas võetakse osakondade kaupa
kollektiivpuhkusi.

Haigekassa andmetel on juunis plaanilise töö katkestanud TÜ kliinikum- Ida-Tallinna keskhaigla ja Viljandi haigla. Mitmes haiglas võetakse osakondade kaupa kollektiivpuhkusi. Ühelt poolt sunnib selleks raviraha puudus- teiselt poolt haigestumiste vähenemine suvel.

Valitsus arutab mai lõpul sotsiaalministeeriumi esitatud raviraha ettepanekuid tõenäoliselt 30. juuni valitsuskabineti istungil.

Paralleelselt poliitikute aruteluga jõudis 14. juuni Postimehesse häire- et suurhaiglad vähendavad plaaniliste haigete vastuvõttu miljonitesse ulatuva rahapuuduse tõttu. Päev hiljem kirjutas Sakala- et Viljandi haiglas on plaaniline töö mai lõpust seisma pandud ning näiteks üldkirurgias või otorinolarüngoloogias tuleb patsientidel oodata üle kaheksa kuu.

Haigekassa lepingumahtu 20 miljoni krooniga ületanud TÜ kliinikum püüab kollektiivpuhkused ajatada juuliks ja augustiks- mil kogemuste järgi on vähem haigeid- nagu ütles Postimehele kliinikumi juhatuse liige Mart Einasto.

Haigekassa Tartu osakonna direktor Maivi Parv lisas- et kliinikum informeeris juba 4. mai läbirääkimistel- et plaaniline töö lõpetatakse täiesti plaanipäraselt mai keskel ja selline seisak kestab kuni septembrini.

Haigekassa lepingumahtu 37 miljoni krooniga ületanud regionaalhaigla on piiranud plaanilist ravi- kuid mitte katkestanud. Regionaalhaigla juhatuse liige Toomas Vilosius nimetas Postimehele- et suur osa osakondadest läheb suvel kollektiivpuhkusele.

Nagu ütleb haigekassa tervishoiuteenuste osakonna juhataja Helvi Tarien oma kommentaaris- uurivad praegu haigekassa piirkondlikud osakonnad- miks lepingupartnerid ei ole suutnud aasta algul kokku lepitud mahtudest kinni pidada ehk mis põhjustel haiglad plaanilist ravi edasi lükkavad.

Haigekassa Harju piirkonna direktor Ado Viik lisas kollektiivpuhkuste selgituseks- et üheski Harju piirkonna haiglas mingit eriala suvel ei suleta. Nagu kombeks- võtab sama haigla mõni teine osakond puhkuste ajal erakorralised juhtumid enda peale. “Läbi aastate on haigekassa lepingud kolmandas kvartalis planeeritud väiksematena-” selgitas Viik- viidates haigestumise langusele suvel.

<br /><strong>MALLE TOOMISTE<br /></strong><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

<br /><strong><u>Kollektiivpuhkused haiglates</u></strong>

<em><strong>Tartu piirkond:<br /></strong></em>* SA Peipsiveere Hooldusravikeskus- hooldusraviosakond puhkab 1.-30. juunini.<br /> * AS Kliinik Elite- sünnitusosakond puhkab 1.-31. juulini.<br /> * SA Elva Haigla TM- päevaravi- ja operatsioonimeeskond puhkab 15. juulist 27. augustini- lasteravi osakond puhkab 20. juunist 27. juulini.<br /> * SA Otepää Tervisekeskus- hooldusraviosakond puhkab 21. juunist 28. juulini.<br /> * SA Rõngu Hooldusravikeskus puhkab 18. juunist 24. juulini.

<strong><em>Pärnu piirkond:<br /></em></strong>* Läänemaa Haigla SA- psühhiaatria osakond puhkab 4.-31. juulini.

<strong><em>Harju piirkond:<br /></em></strong>* Spiritologos OÜ- psühholoogiline nõustamine- puhkus kestab 10. juunist 15. augustini.<br /> * Sensus ETC OÜ- puhkus kestab 20. juunist 17. juulini.

<em>Allikad: haigekassa Tartu- Pärnu ja Harju osakond</em>

<em><br /></em><em><br /> **************************</em>

<em><br /></em>KOMMENTEERIB

<strong>Helvi Tarien</strong>-<br /> Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste osakonna juhataja:

"Haigekassa ja teenuse osutaja vahel sõlmitud lepingus on kokku lepitud tingimused kindlustatutele teenuste kättesaadavuse tagamiseks. Teenuse osutaja peab planeerima lepinguga kokkulepitud teenuste miinimummahu ja rahaliste vahendite kasutamise oma allüksuste vahel kvartalite lõikes nii- et oleks tagatud kindlustatutele teenuste osutamine kogu lepingu kehtivuse ajal. Rahalise ressursi piiratuse korral on raviasutus kohustatud eelkõige osutama vältimatut arstiabi ja plaanilise abi osutamiseks panema patsiendid ravijärjekorda.<br /> Haigekassa piirkondlikud osakonnad uurivad praegu oma partnerite tegevust- et selgitada- mis põhjustel plaanilise ravi edasilükkamised on toimunud. Lepingumahud on ju kokku lepitud aasta algul ja haigekassa partneril lasub lepinguga kokkulepitud kohustus lepingu täitmist planeerida (prognoosides aasta algul vältimatuks tööks vajaliku mahu ja seejärel plaanilise töö tegemise võimaluse) ja lepingut juhtida.<br /> Tulenevalt Eesti Haiglate Liidu- tervishoiutöötajaid esindavate kutseliitude ja Vabariigi Valitsuse vahel sõlmitud palgakokkuleppest suunati 2005. aasta haigekassa eelarve kasv tervishoiuteenuste hindade tõusuks ja seetõttu puuduvad haigekassal täiendavad vahendid ravijuhtude juurde ostmiseks.<br /> 2005. aasta eelarvesse planeeriti küll ravijuhtude arv 2004. aasta tasemel- kuid selle tagamiseks peaksid raviasutused juhtima lepingu täitmist selliselt- et ravijuhu keskmine maksumus püsiks lepinguga kokkulepitud piirides."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.