Juunikuu toob doktoreid

Ägeda müokardiinfarkti ravis määrab vanus rohkem kui
sugu

29. juunil kaitseb TÜ kardioloogiakliiniku doktorant Tiia Ainla meditsiinidoktori kraadi teemal “Acute myocardial infarction in Estonia: clinical characteristics- management and outcome” (Äge müokardiinfarkt Eestis: kliinilised tunnused- ravikäsitlus ja -tunnused).<br /> Tööd juhendab prof. emer. Rein Teesalu- oponeerivad dr Jüri Kaik Eesti Kardioloogia Instituudist ja prof. Heidi-Ingrid Maaroos TÜ polikliiniku ja peremeditsiini kliinikust.<br /> Südame-veresoonkonna haigused- kaasa arvatud äge müokardiinfarkt (ÄMI)- on Eestis surmapõhjustest esikohal- märgib Ainla kliinikumi veebilehel oma doktoritöö kokkuvõttes.<br /> ÄMI haigete analüüsil selgub- et vanus on soost olulisem tegur ravimite kasutamisel- ravistrateegiate valikul ja ravitulemuste puhul- kinnitab Ainla. Sugu ei ole oluline prognostiline tegur 30-päeva letaalsuse korral.<br /> Vanus mõjutab ÄMI haigete riskitegurite ja kaasuvate haiguste esinemist- ravikäsitlust ning haiglasisest letaalsust. Kõrgem vanus vähendab tõenäosust saada ravijuhendites soovitatud ravi. Hüperglükeemia (veresuhkur gt;11 mmol/l) esinemine ÄMI haigetel hospitaliseerimisel seostub 180-päeva letaalsuse kõrge riskiga. Hüperglükeemia patsientidel- kellel diabeet oli varasemalt diagnoosimata- on 180-päeva letaalsuse sõltumatu prognostiline tegur ja seetõttu võib olla kasutatav marker ÄMI-järgse halva prognoosiga haigete väljaselgitamiseks.

 

<strong>Mati Merila valgustas õlaliigese anatoomiat</strong>

14. juunil kaitses TÜ kliinikumi traumatoloogia ja ortopeedia kliiniku arst-õppejõud Mati Merila meditsiinidoktori kraadi teemal “Anatomy and clinical relevance of the glenohumeral joint capsule and ligaments” (“Õlaliigese kapsli ja sidemete anatoomia ja selle kliiniline tähendus”).<br /> Doktoritööd juhendasid prof. Tiit Haviko TÜ traumatoloogia ja ortopeedia kliinikust ja dots. Ivo Kolts TÜ anatoomia instituudist. Oponent oli dots. Jan-Magnus Björkenheim Helsingi ülikooli ortopeedia ja traumatoloogia kliinikust.<br /> Merila uurimus pühendub inimese õlaliigese liigesekapsli ja sidemete anatoomilistele iseärasustele- nende vähemuuritud osadele ning kliinilisele tähendusele- vahendab kliinikumi kodulehekülg internetis.<br /> Kaasaegne anatoomiline ning kliiniline erialakirjandus kirjeldab õlaliigest erinevalt- sageli ebapiisavalt või vastuoluliselt. Seetõttu keskendus Merila oma töös keerulisemate liigesekapsli piirkondade morfoloogia selgitamisele ja selle visualiseerimisele igapäevases kliinilises praktikas.<br /> Uurimuse tulemused täiendasid anatoomilisi baasteadmisi- mis on oluline õlaliigese normaalse anatoomia eristamisel haiguslikust leiust või vigastusest- ütleb Merila oma töö kokkuvõttes.<br /> Täpne diagnostika on aluseks õige ravi valikul.

 

<strong>Külli Kingo uuris psoriaasigeene</strong>

10. juunil kaitses meditsiinidoktori kraadi TÜ kliinikumi nahahaiguste kliiniku arst-õppejõud Külli Kingo. Tema doktoritöö teema on “The interleukin-10 family cytokines gene polymorphisms in plaque psoriasis” (“Interleukiin-10 perekonna tsütokiinide geenide polümorfismide seosed naastulise psoriaasiga”).<br /> Uurimust juhendasid prof. Helgi Silm TÜ nahahaiguste kliinikust ja prof. Eero Vasar TÜ füsioloogia instituudist. Doktoritöö kaitsmisel oponeeris dots. Leena Koulu Turu ülikooli nahahaiguste kliinikust.<br /> Külli Kingo doktoritöö eesmärgiks oli uurida interleukiin-10 (IL-10) ja tema perekonda kuuluvate tsütokiinide interleukiin-19 (IL-19)- interleukiin-20 (IL-20) ja interleukiin-24 (IL-24) geneetiliste polümorfismide seoseid naastulise psoriaasiga- vahendab kliinikumi veebileht tema töö kokkuvõtet. “Hinnates hablotüübi-fenotüübi vahelisi seoseid- näitasime- et IL-10 geen on pigem haigust modifitseeriv kui psoriaasi avaldumist mõjutav geen-” sedastab Kingo.<br /> “Kokkuvõttes suutsime näidata IL-10 geeni polümorfismide rolli psoriaasi kulu mõjutamisel ning IL-19 alaperekonna tsütokiinide kahesugust rolli psoriaasiriski kujunemisel-” märgib Kingo. “Haplotüüp- mis formeerub IL-19 ja IL-20 geeni vahel- on haigusriski suurendava toimega (OR 2.548) ning haplotüüp IL-20 3’UTRi ja IL-24 vahel on haigusriski vähendava toimega (OR 0.154).”<br /> 2003. aastal pälvis Külli Kingo TÜK-i teaduspreemia teadustööga “Interleukiin-20 geneetiliste polümorfismide seos psoriaasiga”.

 

<strong>Laktobatsillid tõid Songisepale doktorikraadi</strong>

20. juunil kaitses TÜ mikrobioloogia instituudi teadur Epp Songisepp meditsiiinidoktori kraadi teemal “Evaluation of technological and functional properties of a new probiotic Lactobacillus fermentum ME-3” (“Uudse probiootikumi Lactobacillus fermentum ME-3 tehnoloogiliste ja funktsionaalsete omaduste hindamine”).<br /> Uurimust juhendas prof. Marika Mikelsaar TÜ mikrobioloogia instituudist ja oponeeris prof. Seppo Salminen Turu ülikoolist.

 

<strong>Ants Nõmper uuris edasi meditsiiniõigust</strong>

21. juunil kaitses doktoriväitekirja Tartu ülikooli õigusteaduse doktorant- meditsiiniõigust uurinud ja advokaadibüroos Raidla amp; Partnerid vandeadvokaadina töötav Ants Nõmper. Tema töö teema on “Open consent - a new form of open informed consent for population genetic databases” (“Avatud nõusolek - uut liiki teavitatud nõusolek populatsioonipõhiste geenivaramute jaoks”). Nõmperi doktoritööd juhendas prof. Jaan Sootak. Oponendid olid prof. Margit Sutrop ja dr Peteris Zilgalvis.<br /> Doktoriväitekirja eesmärgiks on välja pakkuda uut tüüpi teavitatud nõusolek kasutamiseks populatsioonipõhistes geenivaramutes- tutvustab Nõmper TÜ Eetikakeskuse kodulehel. “Leian- et siiani pakutud lahendused ei ole sobilikud populatsioonipõhistele geenivaramutele ning pakun välja avatud nõusoleku lahenduse-” märkis Nõmper oma töö kohta.<br /> “Selleks- et avatud nõusolekut saaks pidada ehtsaks alternatiiviks teiste teavitatud nõusoleku kontseptsioonide kõrval- kontrollin- kas tulenevalt ajaloost- meditsiinieetika põhimõtetest- bioeetika  dokumentidest või rahvusvahelistest õigusaktidest tuleneb piiranguid avatud nõusoleku kasutamiseks ja leian- et ei tule-” lisas ta. “Avatud nõusolek on üks võimalikke teavitatud nõusoleku tüüpe- mis sobib kasutada populatsioonipõhistes geenivaramutes.”

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.