WHO kiitis suitsetamisvastases võitluses eeskujuks olevaid tervishoiutöötajaid

WHO pühendas käesoleva aasta tubakavaba päeva
tervishoiutöötajate rollile suitsetamise vastu võitlemises.

Tubakavastase võitluse heaks tehtud panuse eest autasustati 31. mail kuut väljapaistvat tervishoiueksperti ja organisatsiooni- kes WHO arvates on oma eesmärgi nimel pingutanud rohkem kui neilt nõutud.

<strong>Kuus auhinnatut<br /></strong>Professor Bertrand Dautzenberg Prantsusmaalt sai tunnustuse osaliseks mitme suitsetamisvastase ühingu liikmena ning Euroopa suitsuvabade haiglate võrgustiku koordinaatorina.

Professor Friedrich Portheine oli 1969. aastal Saksamaa tervishoiutöötajaid koondava suitsetamisvastase organisatsiooni asutaja ning kuulsa Goethe auhinna väljamõtleja- mis antakse igal aastal välja panuse eest suitsuvaba keskkonna tagamisel.

Slovakkia tervishoiuminister dr Rudolf Zajac märgiti ära innuka tubaka vastu võitlejana oma riigis.

Kasahstani tervishoiu aseminister prof. Aikan Akanov on riigi tervislike eluviiside keskuse asutaja ja juhataja ning ühenduse “Suitsuvaba Kasahstan” president.

Dr Tomas Stanikas Kaunase meditsiiniülikoolist on Leedu Mittesuitsetajate Liidu liige ning teda peetakse riigis tubakakontrolli võtmeisikuks.

Briti Arstide Assotsiatsiooni (BMA) tubakakontrolli keskust tunnustati tubakapoliitika edendamise eest nii kodu- kui välismaal.

“Me hindame väga meie tubakakontrolli eest auhinnatute pingutusi ja saavutusi - nad harivad ja inspireerivad paljusid teisi-” ütles WHO Euroopa regiooni direktor Marc Danzon. Lisaks soovis ta veel tänada miljoneid teisi tervishoiutöötajaid- kelle panust tubakavastase liikumise heaks tuleks tunnustada ja kiita.

WHO sõnul on tubakaepideemiast põhjustatud ohte põhjust eriti tõsiselt võtta just eurooplastel. Suitsetamist peetakse üheks põhiliseks ennetatavaks surmapõhjuseks piirkonnas. Euroopas elavale 15 protsendile maailma rahvastikust langeb pea kolmandik tubakaga seotud haigestumistest üle maailma.

<strong>Suitsetavad arstid takistuseks<br /></strong>Tervishoiutöötajate suitsetamine on WHO arvates sageli takistuseks- miks neid ei saa kaasata tubakakontrolli läbiviimiseks. Küsitluste andmetel on suitsetavaid arste vähe neis riikides- kus teadlikkus tubakaga seotud terviseohtudest on olnud kõrge juba kaua aega. Näiteks Rootsis on neid 14 protsenti ja Suurbritannias 6-8 protsenti.

Teistes riikides peegeldab suitsetavate arstide osakaal enam-vähem suitsetamist üldpopulatsioonis- eriti meeste seas - näiteks Gruusias- Rumeenias ja Makedoonias.

“On kriitiliselt oluline- et tervishoiutöötajad kannaksid edasi sõnumit- et tubakaepideemia ei ole midagi- millega rahul olla ja et see kujutab endast tõelist ohtu inimeste tervisele-” ütles dr Haik Nikogosian terviseorganisatsioonist. Et mõjuda usutavana- tuleb tervishoiutöötajatel olla Nikogosiani arvates eeskujuks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.